Lietuvoje

2020.09.15 10:05

Karbauskis apie FNTT tyrimą dėl greitųjų testų: tai yra politinė byla

Skvernelis tikisi, kad teisėsauga nesivels į politines kovas; atnaujinta 10.14
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.09.15 10:05

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis įsitikinęs, kad Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) atliekamas tyrimas dėl 6 mln. eurų vertės greitųjų koronaviruso testų pirkimo yra politinė byla.

„Jeigu šnekėti apie tai, kodėl tai vyksta, tai vyksta tik dėl artėjančių rinkimų. Šita byla bet kokiu atveju subliukš dėl to, kad ji neturi jokio faktinio pagrindo“, – antradienį Seime žurnalistams sakė R. Karbauskis.

„Šita byla yra politinė“, – pridūrė „valstiečių“ lyderis.

Karbauskis įsitikinęs: FNTT tyrimas dėl greitųjų testų – politinė byla

R. Karbauskis, paklaustas, kas, jo manymu, galėjo užsakyti šią bylą, teigė neturintis atsakymo, tačiau pažymėjo, kad apie tai galėtų pasidomėti tarnybos.

„Manau, kitos (tarnybos – LRT.lt) galėtų tirti, kas užsakė“, – teigė R. Karbauskis.

„Valstiečių“ lyderis teigė esantis įsitikinęs, kad greitųjų koronaviruso testų pirkimo istorijoje joks valstybės tarnautojas nepadarė nusikaltimo.

„Dėl Sveikatos apsaugos ministerijos ir kanceliarijos darbuotojų darbo, tai pasakysiu vieną – jie atliko savo pareigas gerai, jie priėmė sprendimus, kurių reikėjo“, – pažymėjo R. Karbauskis.

„Kai kurios valstybės tuo metu įsigijo tokius pat testus, tik neveikiančius. Mes įsigijome pigiau, bet veikiančius. Tai visiškai aiškiai parodo, kad nusikaltimui kažkokio pagrindo tuose sprendimuose nėra“, – vėliau pridūrė politikas.

Premjeras: savo pasamprotavimus apie tyrimą pasakysiu iš Seimo tribūnos

Premjeras Saulius Skvernelis prieš Seimo posėdį plačiau nebuvo linkęs komentuoti apie teisėsaugos institucijų atliekamą COVID-19 greitųjų testų tyrimą, tiesa, pabrėžė, kad yra pasirengęs popietę iš Seimo tribūnos atsakyti į visus užduotus klausimus.

Skvernelis ruošiasi atsakyti dėl greitųjų testų pirkimo: pagrindo nusikaltimui tuose sprendimuose nėra

„Aš 14 valandą pakalbėsiu iš Seimo tribūnos. Tokią progą turėti ir nepakalbėti“, – apie laukiančius Seimo narių klausimus kalbėjo premjeras.

Pasak Vyriausybės vadovo, Lietuvą užklupus koronaviruso protrūkiui reikėjo skubios reakcijos, sprendimai turėjo būti žaibiški, tačiau testų pirkimas vyko laikantis visų numatytų įstatymų.

„Visi sprendimai, kurie buvo padaryti, juos reikėjo daryti, reikėjo daryti laikantis įstatymų, tas ir buvo padaryta“, – sakė premjeras.

S. Skvernelis neatmetė ir tokios galimybės, kad COVID-19 greitųjų testų pirkimo tyrimas ir jo skambūs atgarsiai gali būti susiję ir su po mėnesio laukiančiais Seimo rinkimais, bet tikisi, kad pareigūnai nesivels į politines intrigas ir tyrimą atliks nuodugniai.

„Vyksta tyrimas visai kitomis kryptimis, bet noras šią temą įvelti į rinkimų kampaniją, apauga gandais ir interpretacijomis. Teisėsauga dirba ir turi neįsitraukti į politines kovas. O dėl visų galbūt pelno paskirstymo aplinkybių turėtų tirti FNTT, ką ji ir daro, o aš savo pasamprotavimus pasakysiu 14 valandą iš Seimo tribūnos“, – sakė premjeras.

Surinkti duomenys rodo, kad nurodymą davė L. Savickas

Primename, kad apie FNTT tyrimą pranešta birželio pradžioje, pareigūnų akiratyje – 6 mln. eurų vertės Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vykdytas greitųjų koronaviruso testų pirkimas.

Kaip pranešė LRT tyrimų skyrius, įtarymai tyrime pareikšti šešiems asmenims – „Profarma“ vadovei Editai Mištinienei ir įmonės Veiklos direktoriui, atsakingam už sutarties įgyvendinimą, Vilniaus tarybos nariui Redui Laukiui. Jis taip pat vadovauja ir bendrovei „Bona diagnosis“, per kurią judėjo „Profarmai“ sumokėti milijonai.

Iš LRT Tyrimų skyriaus turimų duomenų aiškėja, kad bendrovė „Profarma“, siūlydama greituosius testus, kontaktą užmezgė ne su Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), tačiau su Vyriausybės kanceliarija. Kaip aiškėja, „Profarma“ siūlė valstybei įsigyti testus, nors neturėjo tvirtų sutarčių su galimais tiekėjais. Tuo metu „Profarma“ derėjosi su Lenkijos įmone „Novazym Polska“ dėl maždaug milijono greitųjų testų pirkimo, tačiau susitarimai strigo.

LRT Tyrimų skyrius gavo susirašinėjimo elektroniniais laiškais kopijas, kurios atskleidžia, kad pavedimas sudaryti sutartį atėjo ne iš sveikatos apsaugos ministro, tačiau iš premjero patarėjo Luko Savicko.

L. Savickas ir premjero S. Skvernelio patarėjas sveikatos klausimais Jonas Kairys tyrime apklausti kaip specialieji liudytojai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.