Naujienų srautas

Lietuvoje2020.04.23 14:35

Į gimdyklą neįleidžiamiems vyrams siūlo alternatyvą – gimdymą stebėti per kompiuterio vaizdo kamerą

Siekiant išvengti galimų komplikacijų, gydytojai ragina nėščiąsias laikytis visų joms teikiamų rekomendacijų ir prašo supratingumo dėl šiuo metu įvestų apribojimų – draudimo vyrams dalyvauti gimdyme. Tačiau tėčiams siūloma alternatyva – stebėti gimdymą per kompiuterio vaizdo kamerą.

Santaros klinikose antradienį pagimdė COVID-19 užsikrėtusi nėščioji.

Kad yra užsikrėtusi, simptomų nejaučianti moteris sužinojo tik gimdymo namuose – dėl COVID-19 tiriamos visos atvykstančios moterys.

Vilniaus gimdymo namų direktorės Kornelijos Mačiulienės aiškinimu, kiekvienai nėščiajai matuojama temperatūra, moteris turi pateikti informaciją apie tai, ar turėjo kontaktą su sergančiuoju, ir jai atliekamas tyrimas dėl COVID-19.

„Gavę teigiamą COVID-19 atsakymą, perdavėme tai Santaros klinikoms. Prasidėjus sąrėmiams, moteris greitosios pagalbos automobiliu buvo pervežta į Santaros klinikas, kur sėkmingai pagimdė“, – sako K. Mačiulienė.

Lietuvos akušerių ginekologų draugijos prezidentė prof. Diana Ramašauskaitė teigia, kad mama ir kūdikis jaučiasi gerai. Pasak jos, gimdyme dalyvavo tik būtiniausi asmenys.

„Jiems atliekami tyrimai, mama naujagimį žindo, viskas vyksta įprasta pogimdyvinio laikotarpio eiga. [...] Vaikas nuo mamos nėra atskirtas. Mama visada dėvi kaukę, laikosi asmens higienos reikalavimų, išlaikomas dviejų metrų atstumas, jeigu ji nežindo kūdikio“, – aiškina D. Ramašauskaitė.

Anot Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktoriaus Sauliaus Čaplinsko, nors ši infekcija yra nauja, jau yra žinoma, kad virusu užsikrėtusios nėščiosios niekuo neišsiskiria nuo bendros populiacijos. Jeigu moteris neturi sunkių lėtinių patologijų, COVID-19 turėtų „tekėti įprasta vaga“ ir būti taikomos tokios pačios prevencinės priemonės, sako S. Čaplinskas.

S. Čaplinsko teigimu, vaikams užsikrėsti COVID-19 galima ir per nėštumą, tačiau dažniausiai taip nutinka iškart po gimdymo.

„Nėra kontraindikacijų, kad vaiko nebūtų galima maitinti krūtimi, nes per pieną virusas nepersiduoda. [...] Nėščia moteris gali lygiai taip pat pagimdyti ir užauginti sveiką vaiką“, – pažymi S. Čaplinskas.

Pašnekovas sako, kad paprastai vaikai serga daug lengvesne COVID-19 forma, tačiau kartais susiduriama ir su sunkiomis formomis ar net mirtimi.

„Žinoma, nepalyginimai rečiau nei senjorams ar turintiesiems eilę lėtinių ligų“, – priduria S. Čaplinskas.

Besilaukdamos lankosi parduotuvėse

K. Mačiulienė sako pastebinti, kad nėščiosios yra linkusios lankytis parduotuvėse, kas gali būti pavojinga jų sveikatai.

„Mane iki pat širdies gelmių užgavo tas nėščiųjų vaikščiojimas po parduotuves. Mes visi žinome, kad ne karantino metu nėščiosios nieko kito ir nedaro, kaip tik vaikšto po parduotuves ir leidžia laiką draugių būryje. Pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijas, nuo 37 savaitės nėščioji turi būti griežtai namuose. Ji atsako ir už save, ir už naujagimį. [...]

Matau per televiziją, kad nėščioji eina į parduotuvę. Ko nėščiajai reikia „Senukuose“? [...] Tokią jų sampratą sunku suvokti ir pakeisti. [...] Nėščiosios įpratę būti apsuptos, nusipirkti – tai nėščiųjų liga“, – kalba K. Mačiulienė.

D. Ramašauskaitė skatina moteris likti namuose nuo 37 nėštumo savaitės, nes bet kuriuo metu gali prasidėti gimdymas.

„Prašome moterų, kad jos ribotų savo socialinius kontaktus, ypač nėštumo pabaigoje, nes tas laikotarpis yra labai svarbus“, – pabrėžia D. Ramašauskaitė.

Turi gimdyti be vyrų

Sulaukta nemažai pasipiktinimo dėl priimto sprendimo drausti vyrams dalyvauti gimdyme. Kritikai argumentavo, kad tokių priemonių ėmėsi tik Azijos valstybės, o Europoje tai nėra taikoma. Tuo metu medikai sako, kad tai yra didelis iššūkis ne tik besilaukiančioms šeimoms, bet ir gydytojams, todėl pastarieji tikisi visuomenės sąmoningumo ir supratingumo.

„Suprantame, kad lydinčio asmens įtaka yra didelė ir moterys jaučiasi ramiau, [...] bet pasirinkome tokį modelį, kad mažintume kontaktų skaičių. [...] Įvertinę visas šalies galimybes, priėmėme tokį sprendimą“, – sako D. Ramašauskaitė.

Ministerija siūlo alternatyvą – naudotis kompiuteriais. D. Ramašauskaitės teigimu, gimdyvę būtų galima filmuoti, o vyras ją stebėtų.

„Yra galimybės susisiekti kitomis priemonėmis. [...] Tai (kompiuteris – LRT.lt) nėra pati geriausia priemonė, bet, manau, kad šioje situacijoje galima išbandyti viską. [...] Kol kas žiniomis, kad taip vyktų ir būtų filmuojamas visas procesas, kolegos nesidalijo. Manau, kad tai yra įmanoma, tik reikėtų sutarti, kad būtų filmuojama tik moteris. Jeigu būtų norima filmuoti ir medicinos personalą, reikėtų gauti ir jų sutikimą“, – sako D. Ramašauskaitė.

S. Čaplinsko manymu, reikėtų įsiklausyti ne tik į moterų, bet ir į medikų žodžius, kurie atsako už gimdyvės ir kūdikio gyvybę,

„Jeigu kolegos mano, kad gali būti daugiau žalos nei naudos, galbūt reikėtų kurį laiką pakentėti. Iš kitos pusės, prašyti, kad kolegos žiūrėtų ir galėtų tas rekomendacijas sušvelninti, tačiau dabar reikėtų įsiklausyti, ką sako akušeriai ginekologai“, – pabrėžia S. Čaplinskas.

Ragina gyventi kitaip

S. Čaplinsko apibendrinimu, eliminuoti šio viruso iš visuomenės nepavyks, todėl teks išmokti gyventi šalia viruso ar net tikėtis dar vienos jo bangos.

„Dabar turime naują jo bangą, kuri nepasibaigia ir banguoja. Karantinas ir būtų tas laikas, kai tarsi išmoktume gyventi kitaip, iš naujo suprastume, kad reikia plauti rankas, kad, norint išgydyti ligą, reikia ją diagnozuoti ir plėsti diagnostiką. [...]

Ir dabar suprantame, kokia svarbi sudėtingu laikotarpiu yra artimo žmogaus parama moteriai, tačiau reikia iš naujo išmokti, kaip tai padaryti maksimaliai saugiai“, – akcentuoja S. Čaplinskas.

Jeigu nėščioji užsikrėstų COVID-19, labai didelė tikimybė, kad viskas baigtųsi sėkmingai, sako pašnekovas. „Reikia saugotis, nepanikuoti ir pasitikėti medikais“, – LRT RADIJUI sako S. Čaplinskas.

Išsamiau – laidos „Aktualijų studija“ įraše.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi