Lietuvoje

2020.04.04 00:00

Dvidešimtoji karantino diena Lietuvoje: naujausia informacija trumpai

LRT.lt, BNS, ELTA2020.04.04 00:00

Lietuvoje ir toliau tęsiasi karantinas. Šiuo metu skelbiama, kad mūsų šalyje identifikuoti 771 koronavirusu COVID–19 užsikrėtę asmenys. LRT.lt trumpai pateikia svarbiausias paskutinės paros naujienas, susijusias su koronavirusu Lietuvoje.

SVARBIAUSIA INFORMACIJA TRUMPAI

– Lietuvoje nustatyti užsikrėtimo COVID–19 atvejai: 771; mirčių: 10.

– Karantinas šalyje tęsis mažiausiai iki balandžio 13 d. imtinai. Daugiau apie tai skaitykite čia.

– Visi įtariantys, kad galėjo užsikrėsti koronavirusu, turi skambinti specialiu numeriu 1808.

– Skelbiami užsikrėtusių asmenų Lietuvoje maršrutai, pasitrikrinti galite čia.

– Svarbiausias naujienas apie koronavirusą visame pasaulyje skaitykite čia.

– SAM laikinai apribojo mobiliųjų punktų darbo laiką, veiks tik po vieną punktą. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Lietuvoje patvirtintas 771 koronaviruso atvejis

Šeštadienio rytą pateiktais Vyriausybės duomenimis, Lietuvoje yra užfiksuoti 771 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejis.

Šeštadienio 7 val. duomenimis, per praėjusią dieną buvo nustatyti nauji 75 atvejai. Iš viso per penktadienį ištirti 2944 ėminiai dėl koronaviruso. Iš viso nuo epidemijos pradžios ištirta 21 tūkst. 376 ėminiai.

Epidemijos prognozės

Vilniaus universiteto mokslininkai apskaičiavo, kaip šalyje turėtų plisti koronavirusas. Numatyti du scenarijai – realus ir pesimistinis.

Pagal realųjį scenarijų, ligos pikas numatomas gegužės mėnesį. Šiame scenarijuje nurodoma, kad jau balandžio pabaigoje užsikrėtusiųjų skaičius gali siekti 2264. Šis scenarijus taip pat numato, kad iki metų pabaigos koronavirusu užsikrės 4597 žmonės. Suminis mirčių skaičius pagal realųjį scenarijų gali būti 208. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Epidemiologė: kas penktas Lietuvoje koronavirusu užsikrėtęs asmuo yra vyresnis nei 60 metų

Lietuvoje daugėja vyresnių nei 60 metų asmenų, kurie yra užsikrėtę koronavirusu. Kaip LRT RADIJUI sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Daiva Razmuvienė, jei iki kovo 21 dienos buvo skelbiama, kad daugiausia asmenų, sergančių COVID-19, yra jaunesni nei 40 metų, dabar matomas sergančiųjų amžiaus kilimas.

„Registruojama dažniau ir daugiau asmenų virš 60 metų, tai yra kas penktas susirgęs asmuo ir tai sudaro 20 procentų sergančiųjų, kurie yra būtent vyresnio amžiaus. Tie statistiniai duomenys, tie, kurie registruoti iki kovo 21 dienos, tai dažniau tada sirgo jaunesni asmenys, jaunesni nei 40 metų, dabar vėlgi sergančiųjų skaičius pasislinko į vyresnę pusė“, – teigia D. Razmuvienė. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Pakartotiniai tyrimai atliekami mobiliuose punktuose

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad sveikstantieji po koronaviruso infekcijos (COVID-19) namuose, kitoje gyvenamojoje vietoje ar sanatorijoje, gavę šeimos gydytojo siuntimą, pakartotinius tyrimus gali atlikti mobiliuose punktuose, kurie deramai pritaikomi saugiai suvaldyti galimai sergančiųjų ir pasveikusiųjų srautus.

Mobiliuose punktuose, siekiant atskirti du srautus – tuos, kurie atvyko pasitikrinti, nes jaučia simptomus, nuo tų, kurie jau pasveiko, specialiai sukurtos tam tinkamos sąlygos: pakoreguota mobilių punktų veikla, sukurtas specialus srautų valdymo algoritmas, taip pat pritaikyta registravimosi sistema, suderinta tyrimų atsakymo pateikimo žmogui ir jo šeimos gydytojui schema. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Sukčiai pardavinėja netikrus koronaviruso testus

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai atliko patikrinimus pagal gyventojų pranešimus dėl prekybos šiuo metu rinkoje itin didelę paklausą turinčiomis apsaugos nuo naujojo koronaviruso (SARS-CoV-2) priemonėmis ir net greitaisiais COVID-19 testais.

Patikrinimo metu nustatyta, kad asmenys dažniausiai prekiavo dezinfekciniu skysčiu, kurio kainos rinkoje dabar smarkiai padidėjusios. Vienas klaipėdietis patikrinimo metu sulaikytas pardavinėjantis greituosius COVID-19 testus. Skaičiuojama, kad už 750 eurų jis pardavė iš viso 25 tokius testus. Patikrinimo metu jis aiškino, kad testus įsigijo iš draugo. Klaipėdietis viename skelbimų portale buvo nurodęs, kad vieną testą parduoda už 50 Eur, tačiau susisiekus su juo sutiko pirkėjais apsimetusiems FNTT pareigūnams padaryti „nuolaidą“ – sumažinti kainą iki 30 eurų už vienetą. Testai konfiskuoti, dėl neteisėto vertimosi komercine veikla klaipėdiečiui taip pat surašytas protokolas ir bus paskirta bauda. Tarnyba turi duomenų, kad juodojoje rinkoje tam tikrais atvejais prekiaujama ir nėštumo testais, kurie būna reklamuojami kaip testai nuo koronaviruso. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Tuo metu internete pasirodžius skelbimams apie parduodamus greituosius koronaviruso testus, ministras Aurelijus Veryga ragina tokių testų neįsigyti.

„Tai nelegalu. Jeigu tai yra prekiaujama internetinėje erdvėje, tai yra diagnostinė priemonė, kiekvienas sugalvojęs tokių testų pardavinėti negali, tikiuosi, kad tos institucijos, kurios tiria tokias prekybas internetinėse svetainėse sureaguos.

Tai yra netoleruotina praktika, juolab, kad nežinote, kokį preparatą ten galite nusipirkti. Esame girdėję, kad net ir nėštumo testai yra pardavinėjami kaip COVID-19 nustatymo testai. Būkite budrūs ir neįsigykite tokių priemonių interneto svetainėse. Mažiausia blogybė, kas gali nutikti, tai jūs prarasite pinigus ir nieko negausite, tai jau yra negerai, bet kas blogiausia gali atsitikti, jūs gausite nesaugų produktą“, – kalbėjo A. Veryga. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Supaprastino vaistų išrašymą ir pardavimą

Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendimu, supaprastinta vardinių vaistų išrašymo ir išdavimo vaistinėse tvarka. Receptai vardiniams vaistams nuo šiol galės būti išrašomi nuotoliniu būdu, t.y. neapsilankius pas gydytoją, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Išrašant elektroninį receptą nuotoliniu būdu, medikams nebereiks parengti vardinio vaisto skyrimo pareiškimo, kuris iki šiol buvo privalomas kaip papildomas popierinis dokumentas prie recepto. Vietoj jo užteks įrašo apie vaisto paskyrimą paciento medicinos dokumente – jame taip pat turės būti pažymėta, kad pacientas yra informuotas apie jam skiriamo neregistruoto vaisto vartojimą ir jis sutinka vaistą vartoti. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Laikinai apribos mobiliųjų punktų veiklą

Sveikatos apsaugos ministerija pranešė, kad ministras Aurelijus Veryga nusprendė dviem dienoms uždaryti kai kuriuos mobiliuosius punktus Vilniuje ir Kaune, o vėliau jų veikla bus ribojama pagal laboratorijų galimybes atlikti tyrimus dėl koronaviruso. Sostinės meras Remigijus Šimašius piktinasi ministro „naktiniu sprendimu“ ir teigia esąs nusivylęs ketinimais vėl mažinti tyrimų apimtis.

A. Verygos sprendime rašoma, kad nuo sekmadienio savivaldybėse veikiančių mobiliųjų koronaviruso patikros punktų skaičius apribojamas iki vieno. Toks sprendimas sumažins punktų skaičių Vilniuje ir Kaune, nes dabar čia atitinkamai veikia trys ir du punktai. Be to, mobiliųjų punktų dešimtyje savivaldybių darbo laikas apribojamas iki 6 valandų.

Sveikatos apsaugos ministerija aiškina, kad tokios nuostatos galios iki antradienio, kai įsigalios kitas sprendimo dalis. Anot ministerijos, jis leis didžiosioms savivaldybėms vėl grąžinti norimą kiekį mobiliųjų punktų, bet jų veikla bus derinama prie laboratorijų galimybių atlikti tyrimus dėl koronaviruso. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Toks sprendimas susijęs su tuo, kad mobilieji punktai šiuo metu ima tiek daug mėginių, jog laboratorijos nespėja jų ištirti. Sveikatos apsaugos ministerijos penktadienio rytą paskelbtais duomenimis, neištirtų ėminių laboratorijose skaičius siekė 3,2 tūkstančio.

Nors tyrimų apimtys plečiasi, tačiau ėminių srautai taip pat sparčiai didėja, ir kai kurios laboratorijos nespėja jų ištirti. Ketvirtadienį skelbta, kad neištirtų ėminių laboratorijose buvo 2,4 tūkst. Per parą neištirtų mėginių skaičius išaugo beveik vienu tūkstančiu. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Sprendimas dėl Kauno klinikinės ligoninės vadovo

Po skandalo dėl Kauno klinikinės ligoninės darbuotojų apsauginių rūbų po vidinio patikrinimo į pareigas grįžta įstaigos vadovas Albinas Naudžiūnas. Nepaisant premjero Sauliaus Skvernelio raginimų vadovą atleisti, jis vėl dirbs nuo pirmadienio.

Anot ministerijos, tokį sprendimą priėmė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, susipažinęs su specialiai įvykiui Kauno klinikinėje ligoninėje ištirti suformuotos Komisijos išvada, kuriai pritarė. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Prieš savaitę S. Skvernelis Kauno ligoninės vadovo elgesį dėl kaupiamų vienkartinių apsaugos priemonių medikams pavadino nusikalstamu ir paragino jį skubiai atleisti. Penktadienį jis toną sušvelnino – teigia, kad tik nori atsakymų į iškilusias abejones, o savaime nieko atleisti neskuba. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Lietuva nebeįsileidžia iš Rusijos ir Baltarusijos atvykstančių automobilių

Vidurnaktį įsigaliojo draudimas lengviesiems automobiliams patekti į Lietuvą iš Baltarusijos ir Rusijos, iš Latvijos ir Lenkijos keleiviai galės vykti per du pasienio punktus.

„Iš Rusijos ir Baltarusijos į Lietuvą po vidurnakčio negalima atvykti per nė vieną patikros punktą. Tai netaikoma krovininiam transportui“, – sako Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas spaudai Giedrius Mišutis.

Pasak jo, po vidurnakčio į Lietuvą lengvaisiais automobiliais galima patekti tik per Kalvarijos–Budzisko pasienio patikros punktą su Lenkija ir Saločių–Grenstalės punktą pasienyje su Latvija. Per juos leidžiama atvykti Lietuvos piliečiams, užsieniečiams, vykstantiems tranzitu per šalį, taip pat užsieniečiams, turintiems leidimą gyventi ar dirbti Lietuvoje. Daugiau apie tai skaitykite čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.