Lietuvoje

2020.04.03 14:14

Veryga ragina nepirkti greitųjų koronaviruso testų internete: tai nelegalu, galite apsikrėsti

atnaujinta 14.53
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.04.03 14:14

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sakė sulaukęs pranešimų apie karantino sąlygų nesilaikymą Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Anot jo, ten išsiųsta specialistų komanda, kuri vertins, kaip ligoninėje valdomi atvejai ir kaip laikomasi infekcijų kontrolės reikalavimų.

Kaip kalbėjo ministras, išaugo atliktų testų skaičius, jų per praėjusią parą atlikta 2809, nustatyti 47 teigiami koronaviruso atvejai. Per praėjusią parą iš 100 atliktų tyrimų nustatyta 1,6 teigiamo atvejo. Dinamika, anot A. Verygos, teigiama, nes nustatomų atvejų skaičius mažėja.

„Turime 124 pacientus ligoninėje, reanimacijoje su deguonimi yra 1 pacientų, reanimacijoje su dirbtine plaučių ventiliacija yra 5 pacientai“, – sakė A. Veryga.

Laboratorijose neatliktų testų skaičius per praėjusią parą išaugo. Kaip sakė A. Veryga daugiau mėginių yra ištiriama, bet daugiau jų yra ir paimama.

Į Klaipėdą išsiuntė specialistus

Ministras sakė, kad jį pasiekė nerimą kelianti informacija, susijusi su galimu karantino sąlygų nesilaikymu vienoje iš gydymo įstaigų: „Kalbu apie Klaipėdos universitetinę ligoninę, todėl sulaukus pranešimų iš medikų bendruomenės, iš profesinių sąjungų, dėl galimai nesilaikomų saugos reikalavimų šioje ligoninėje, kur yra gydomi koronavirusu užsikrėtę asmenys, buvo nuspręsta deleguoti ten komanda, kuri turėtų įvertinti, kokia situacija yra iš tiesų.“

Veryga ragina neapsigauti su skelbimais: girdėjome, kad net ir nėštumo testai yra pardavinėjami kaip COVID-19 nustatymo testai

A. Veryga, kaip operacijų vadovas, pasirašė sprendimą į Klaipėdą išsiųsti Higienos instituto, Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai, kurie penktadienį ligoninėje vertina infekcijų kontrolės reikalavimų laikymąsi ir atvejų valdymą. Šiame procese dalyvaus ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai.

„Turime objektyviai vertinti situaciją ir įsitkinti, kad pagrindinės gydymo įstaigos yra saugos tiek pacientams, tiek ten dirbantiems medikams“, – sakė A. Veryga.

Pasak jo, ligoninėms jau paskirstyta 25 tūkst. bendrovės „Intersurgical“ pagamintų kaukių filtrų. Į Lietuvą toliau skraidinamos asmens apsaugos priemonės, skirtos medikams – medicininės kaukės, respiratoriai, akiniai, kombinezonai, chalatai, antbačiai, pirštinės. Jos iš karto, anot ministro, keliauja į ligonines. Netinkamos formos respiratoriai, kaip sakė A. Veryga, bus keičiami naujais.

A. Veryga taip pat kalbėjo, kad parengtos rekomendacijos dėl psichologų darbo karantino metu: „Noriu priminti dėl galimybės kreiptis į psichikos sveikatos centrus nuotoliniu būdu, jiems išsiųsti paraginimai suteikti galimybę pacientams, kuriems reikia tokios pagalbos, kreiptis anonimiškai. Rekomenduojama maksimaliai išnaudoti nuotolinės pagalbos būdus, kad emocinė, psichologinė pagalba būtų suteikta.“

Ministras informavo, kad 36 savivaldybėse yra įsteigtos arba steigiamos karščiavimo klinikos. Daliai savivaldybių nepavyko dėl to rasti sprendimų, tarp jų – Klaipėdos ir Panevėžio savivaldybės.

Prekyba testais – nelegali

Internete pasirodžius skelbimams apie parduodamus greituosius koronaviruso testus, ministras A. Veryga ragina tokių testų neįsigyti.

„Tai nelegalu. Jeigu tai yra prekiaujama internetinėje erdvėje, tai yra diagnostinė priemonė, kiekvienas sugalvojęs tokių testų pardavinėti negali, tikiuosi, kad tos institucijos, kurios tiria tokias prekybas internetinėse svetainėse sureaguos.

Tai yra netoleruotina praktika, juolab, kad nežinote, kokį preparatą ten galite nusipirkti. Esame girdėję, kad net ir nėštumo testai yra pardavinėjami kaip COVID-19 nustatymo testai. Būkite budrūs ir neįsigykite tokių priemonių interneto svetainėse. Mažiausia blogybė, kas gali nutikti, tai jūs prarasite pinigus ir nieko negausite, tai jau yra negerai, bet kas blogiausia gali atsitikti, jūs gausite nesaugų produktą“, – kalbėjo A. Veryga.

Ministras sakė, kad tokiems testams dažniausiai reikia paimti kraują iš piršto, o jei gaminys nesaugus, galima taip kuo nors apsikrėsti.

Pildoma.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.