Lietuvoje

2020.04.03 19:45

Skvernelis atsitraukia dėl Kauno ligoninės vadovo: savaime atleisti nesiekia, tik nori atsakymų

atnaujinta 20.04

Premjeras Saulius Skvernelis penktadienį sušvelnino toną dėl Kauno klinikinės ligoninės vadovo Albino Naudžiūno likimo pareigose. Prieš savaitę pareikalavęs nedelsiant jį atleisti dėl pakartotinai naudojamų vienkartinių medikų aprangų, dabar ministras pirmininkas sako, jog tik nori atsakymų į iškilusias abejones ir kad savaime nesiekia nieko atleisti.

Lietuvoje toliau plintant koronavirusui, praėjusią savaitę žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė socialiniuose tinkluose paskelbė nuotrauką, kur matyti patalpoje sukrauti maišai. Kaip teigta, juose buvo Kauno klinikinės ligoninės infekcinių ligų medikų panaudoti vienkartiniai rūbai, kuriuos, ant jų užrašęs vardą, kitos pamainos metu medikas vėl turėjo susirasti ir užsidėti.

S. Skvernelis tada paragino skubiai atleisti ligoninės vadovą A. Naudžiūną, pavadinęs tokį elgesį nusikalstamu. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga nušalino jį nuo pareigų ir pradėjo vidinį patikrinimą.

Penktadienį šis patikrinimas buvo baigtas. Su jo išvadomis susipažinęs A. Veryga nusprendė ligoninės vadovą grąžinti į pareigas nuo pirmadienio.

Iš pradžių pareiškęs, kad S. Skvernelio nuomonė nesikeičia ir A. Naudžiūnas turi būti atleistas, premjero atstovas spaudai Tomas Beržinskas patikslino poziciją. Pasak jo, ministras pirmininkas savaime nesiekia nieko atleisti, tik nori atsakymų į kilusias abejones.

„Premjerui svarbiausia, kad būtų aiškūs ir nedviprasmiški atsakymai. Tai nėra siekis žutbūt kažką atleisti. Premjeras nori užtikrinti, jog gydymo įstaigų darbuotojai būtų apsaugoti“, – LRT.lt sakė T. Beržinskas.

Vis dėl to jis teigia, kad premjerui kelia abejonių patikrinimo komisijos išvada.

„Premjeras paprašys, kad komisijos išvada būtų pateikta Vyriausybei ir Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai. Panašu, kad komisija formuoja naują praktiką, kuri skelbia, kad vienkartines priemones galima naudoti daug kartų“, – kalbėjo T. Beržinskas.

„Kitas dalykas, puiku, jeigu ši komisijos išvada reiškia, kad Kauno klinikinės darbuotojai yra pilnai aprūpinti ir saugūs, keista tiktai, kad iki pat šios dienos tiek premjeras asmeniškai, tiek, mūsų žiniomis, ir kiti asmenys, pavyzdžiui, visuomenininkai, renkantys lėšas medikų apsaugos priemoėms, nuolat gauna skundus iš Kauno klinikinės ligoninės darbuotojų“, – pridūrė jis.

Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime teigiama, kad tyrimą atlikusi komisija savo nuomonę grindė nagrinėtos situacijos aplinkybėmis, teisės aktų reikalavimais, pateiktais dokumentais, tarptautinių organizacijų rekomendacijomis.

Taip pat komisija nurodė, kad teigti, jog padaryti darbo pareigų pažeidimai ir vienkartiniai apsauginiai rūbai buvo pakartotinai naudoti vien tik iš žurnalistės „Facebook“ paskyroje paskelbtų nuotraukų, nėra pagrindo.

Be to, komisijos išvadoje analizuojama ir užsienio šalių praktika. Pavyzdžiui, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras nurodo, kad esant staigiam koronaviruso (COVID-19) sergančių pacientų skaičiaus augimui ir trūkstant vienkartinių apsaugos priemonių, įstaigos turėtų apsvarstyti galimybes išplėsti izoliacinių (vienkartinių) chalatų naudojimą.

„Kitaip tariant, nėra draudžiama jau panaudotą apsauginių kombinezonų vidinį sluoksnį naudoti pakartotinai, žinoma, jei jais vilkint nebuvo lankyti šiuo virusu apsikrėtę pacientai, dezinfekuoti laikantis visų reikalavimų ir, prireikus, po atliktos aukšto lygio dezinfekcijos, juos naudoti, jei nutiktų taip, kad baigtųsi gydymo įstaigos rezervinės atsargos. Tokia praktika nesvetima ir užsienio šalyse“, – rašoma pranešime.

Kauno klinikinė ligoninė yra viena iš penkių didžiuosiuose šalies miestuose esančių įstaigų, kurioms Lietuvoje pavesta gydyti koronavirusu užsikrėtusius pacientus.

Ši ligoninė tvirtina, kad laikėsi paties A. Verygos tvarkos neišmesti priemonių, kurias dezinfekavus galima panaudoti pakartotinai, pavyzdžiui, akinių ir respiratorių.

Gydymo įstaiga sako iki koronaviruso protrūkio pradžios Lietuvoje neišmesdavusi ir kombinezonų, naudotų kaip trečiasis apsauginių priemonių sluoksnis. Šią aprangą dėvi infektologai ir kiti medikai, turintys kontaktą su tais, kurie susirgo COVID-19.