Lietuvoje

2020.04.03 16:18

Mokslininkai prognozuoja koronaviruso plitimą: iki metų pabaigos Lietuvoje gali užsikrėsti daugiau nei 4500 žmonių

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2020.04.03 16:18

Vilniaus universiteto mokslininkai apskaičiavo, kaip šalyje turėtų plisti koronavirusas. Numatyti du scenarijai – realus ir pesimistinis. Pagal realųjį scenarijų, iki metų pabaigos koronavirusu užsikrės 4,5 tūkst žmonių.

Vilniaus universiteto profesorius Alfredas Račkauskas spaudos konferencijoje kalbėjo, kad analizė atlikta darbo grupėje, kurią sudarė matematikai, statistikai, informatikai: „Kai tik atsiranda problema, kurią reikia gvildenti, kad suprastume, kas čia aplink mus darosi.“

Mokslininkų prognozė: iki metų pabaigos Lietuvoje gali užsikrėsti daugiau nei 4500 žmonių

COVID-19 prognozavimo modelyje numatytos trumpalaikės (1-2 dienų) ir ilgalaikės prognozės, kurios prognozuoja visą epidemijos eigą. Kalbėdamas apie trumpalaikes prognozes A. Račkauskas sakė, kad šeštadienį Lietuvoje koronaviruso atvejų skaičius turėtų augti iki 762. Balandžio 5-ąją sergančiųjų COVID-19, pagal trumpalaikes prognozes, turėtų augti iki 800.

„Yra tam tikras prognozės intervalas, kuris sako, kad skaičius yra apytikris, prognozės gali pasislinkti į vieną ar kitą pusę. Kol kas mums „šaudyti“ sekasi labai neblogai, paklaida būna 1-2 žmonių rėžiuose. Šitas paprastas modelis yra nusistovėjęs, dabar dirbame ties kitu modeliu, į kurį įtraukas testavimų skaičius, nes nuo jo labai priklauso, kiek yra aptinkama sergančiųjų“, – sakė A. Račkauskas.

Profesorius Remigijus Leipus kalbėdamas apie ilgalaikes prognozes sakė, kad darbas su ilgalaikėmis prognozėmis buvo sudėtingas dėl keleto priežasčių, pirmiausia, todėl, kad plintantis virusas yra naujas. Mokslininkams teko aiškintis visiškai nežinomus dalykus, pasinaudojant tais modeliais, kurie yra tinkami epidemijai modeliuoti.

„Teko tuos modelius patikslinti, patobulinti ir pritaikyti COVID-19 plitimui“, – sakė R. Leipus. Jis kalbėjo, kad nustatyti ilgalaikėms prognozėms buvo naudojamas SEIR modelis, į kurį įtraukiamas išgijimų, mirčių skaičių ir t.t. Pasak jo, jau po kitos savaitės, po balandžio 9-12 dienų galima tikėtis epidemijos suvaldymo.

Prognozes sudarę mokslininkai sudarė du scenarijus – realų ir pesimistinį. Pagal realųjį scenarijų, ligos pikas numatomas gegužės mėnesį. Šiame scenarijuje nurodoma, kad jau balandžio pabaigoje užsikrėtusiųjų skaičius gali siekti 2264. Šis scenarijus taip pat numato, kad iki metų pabaigos koronavirusu užsikrės 4597 žmonės. Suminis mirčių skaičius pagal realųjį scenarijų gali būti 208.

„Mūsų modelyje tas skaičius yra labiau pesimistinis, ta gera žinia, kad dabar esantis scenarijus yra galbūt net ir padidintas“, – sakė R. Leipus.

Pagal pesimistinį scenarijų, iki gegužės 1-osios užsikrėsti gali 2870 žmpnės, o iki metų pabaigos COVID-19 gali susirgti 5883 žmonės. Pagal pesimistinį scenarijų, iki metų pabaigos mirti gali 247 žmonės.

„Reikėtų paminėti, kad yra daroma įvairiausių prielaidų, pavyzdžiui, kad yra neregistruoti atvejai, kurių mažėja. Aišku, tos prognozės, kurios bus padarytos kitą savaitę, bus tikslesnės“, – kalbėjo R. Leipus.

Pasak R. Leipaus, piko apibrėžimai yra du: kai epidemiją pradedama suvaldyti ir kai yra didžiausias sergančiųjų apkrovimas ligoninėse: „Šitos dvi datos nesutampa. Kai kurie mokslininkai teigia, kad jis yra suvaldytas ne tik Lietuvoje, bet ir kitur, kad vyksta sumažėjimas sergančiųjų. O mūsų prognozėmis, tai turėtų būti kitos savaitės pabaigoje. <...> Ligoninių apkrovimas didžiausias bus gegužės pradžioje.“