Lietuvoje

2020.04.03 07:52

Epidemiologė: kas penktas Lietuvoje koronavirusu užsikrėtęs asmuo yra vyresnis nei 60 metų

atnaujinta 08.28
LRT RADIJAS, LRT.lt, ELTA2020.04.03 07:52

Lietuvoje daugėja vyresnių nei 60 metų asmenų, kurie yra užsikrėtę koronavirusu. Kaip LRT RADIJUI sako Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Daiva Razmuvienė, jei iki kovo 21 dienos buvo skelbiama, kad daugiausia asmenų, sergančių COVID-19, yra jaunesni nei 40 metų, dabar matomas sergančiųjų amžiaus kilimas.

„Registruojama dažniau ir daugiau asmenų virš 60 metų, tai yra kas penktas susirgęs asmuo ir tai sudaro 20 procentų sergančiųjų, kurie yra būtent vyresnio amžiaus. Tie statistiniai duomenys, tie, kurie registruoti iki kovo 21 dienos, tai dažniau tada sirgo jaunesni asmenys, jaunesni nei 40 metų, dabar vėlgi sergančiųjų skaičius pasislinko į vyresnę pusė“, – teigia D. Razmuvienė.

Kaip teigia epidemiologė, būtent dėl to, kad vis daugiau susirgusiųjų yra vyresnio amžiaus, vis daugiau šalyje fiksuojama sunkesnių atvejų, kuriems reikalinga reanimacijos pagalba. Kaip pasakoja specialistė, žvelgiant į statistiką, Lietuvoje fiksuojamas mirčių nuo COVID-19 skaičius nėra išskirtinis.

„Mirčių skaičius per 12 dienų, pirma mirtis kovo 10 dieną, sudaro beveik 1,5 proc. Žiūrint į kitų valstybių patirtį, tas procentas, aišku, yra lyginamas su mūsų kaimynais estais, ten numirusių asmenų nuo COVID-19 yra 11, tas mirčių procentas toks kaip Lietuvoje“, – tikina D. Razmuvienė.

Epidemiologė sako, nors Lietuvoje koronaviruso atvejų didėjimas yra lėtas, tačiau negalima kalbėti apie susirgimų kreivės plokštėjimą ar praėjusį ligos piką.

„Kol kas kalbėti apie labai aiškias perspektyvas, kada mes turėsime tą piką, tikrai reikia palaukti mokslininkų, nes tai nėra paprastas numanymas, vien žiūrint į šituos statistinius rodiklius, amžiaus grupes. Tai – sudėtingas modelis“, – sako D. Razmuvienė.

„Koronaviruso plitimas Lietuvos visuomenėje jau viršijo įvažiavusių susirgusių asmenų, kuriuos mes registravome, (skaičių. – ELTA). Prieš tai buvo tik įvežtiniai atvejai, dabartiniu metu didesnis plitimo skaičius yra asmenų, kurie susirgo niekur nebuvę, tiesiog kontaktavę tarpusavyje: šeimose, darbovietėse“, – penktadienį LRT RADIJUI teigė D. Razmuvienė.

Jos teigimu, stebint tokį koronaviruso plitimo posūkį, vienintelė priemonė epidemiją sustabdyti lieka asmenų saviizoliacija.

„Saviizoliacija, kuri yra dabar rekomenduojama, ypač artėjant savaitgaliui, yra labai svarbi. Virusą gali sustabdyti tik mūsų sąžiningas buvimas namie“, – pabrėžė D. Razmuvienė.

Užsikrėtusių medikų skaičius augs: dažniau užsikrečia slaugytojai ir padėjėjai

D. Razmuvienė informavo, kad penktadienį koronavirusu serga apie 100 medikų. Pasak jos, tai sudaro beveik 15 procentų visų Lietuvoje užsikrėtusių žmonių. Kartu ji pažymi, kad užsikrėtusių gydytojų tarp visų sveikatos įstaigose koronavirusu sergančių darbuotojų yra tik mažoji dalis. D. Razmuvienės teigimu, dažniau užsikrečia slaugytojai ir padėjėjai.

„Skaičiai skiriasi, nes yra registruojami vis nauji kontakte buvę asmenys, kurie dirbo gydymo įstaigose, – jiems ateina teigiami atsakymai. Šį rytą serga apie 100 medikų, ir tai sudaro apie 14,6 procento nuo visų susirgusiųjų“, – LRT radijui teigė D. Razmuvienė.

Pasak jos, kitose šalyse užsikrėtusių gydytojų skaičius yra panašus.

„Ispanijoje yra toks pats sergamumo procentas, kitose šalyse, kurios pateikia duomenis, pavyzdžiui, Italijoje, serga kas 10 medikas. Pas mus nėra mažas (gydytojų. – ELTA) sergamumas. Tačiau tai nėra tik gydytojai, jų dalis sudaro mažesnę dalį, serga ir slaugytojos, ir padėjėjos – tai tie žmonės ir sudaro medikų vadinamą susirgusiųjų skaičių“, – teigė D. Razmuvienė.

Ji prognozavo, kad užsikrėtusių medikų dalis Lietuvoje ilgainiui tik augs.

„Kadangi yra nemažas kontaktinių asmenų skaičius, kurie yra saviizoliacijoje (...), tarp jų yra ir medikų (...) tad susirgusių medikų skaičius tikrai didės“, – akcentavo ji.

LRT.lt primena, kad penktadienio ryto duomenimis, Lietuvoje koronavirusas nustatytas 696 asmenims.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt