Lietuvoje

2020.03.23 13:47

Verda aistros: savivaldybės turi priglausti ne tik grįžusius iš užsienio, bet ir iš namų paimti nesunkiai sergančius

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.03.23 13:47

Griežtinamos saviizoliacijos sąlygos. Pirmadienį vakare priimtas sprendimas iš užsienio grįžusius, taip pat nesunkius ligos simtopus patiriančius Lietuvos gyventojus 14 dienų izoliuoti savivaldybių paskirtose patalpose, taip siekiama sulėtinti koronaviruso plitimą šalyje. Tokį raštą pirmadienio vakarą pasirašė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir tuo sukėlė sumaištį savivaldybėse, kurios apie naują tvarką sužinojo iki jos įsigaliojimo likus kelioms valandoms.

Siekiant užtikrinti iš užsienio grįžusių gyventojų saviizoliaciją, miestų savivaldybės įpareigotos aprūpinti juos būstais. Tačiau pirmadienio vėloką vakarą ši priedermė išsiplėtė.

Nuo kovo 24 dienos analogiška tvarka galioja ne tik parvykusiems iš užsienio asmenims – visi sąlytį turėję asmenys ir neturintys klinikinių COVID-19 ligos simptomų turės 14 dienų izoliuotis savivaldybių administracijų numatytose patalpose.

Sprendime, patvirtintame A. Verygos parašu, rašoma: „Nurodyti visoms asmens sveikatos priežiūros įstaigoms informuoti atitinkamos savivaldybės administraciją apie asmenis, kuriems dėl nustatytos COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) pasireiškė lengvi simptomai ir jų sveikatos būklė leidžia juos gydyti ambulatoriškai, ir kurie turi būti pervežami į savivaldybės administracijos numatytas patalpas.“

Informaciją apie patvirtintus ir savivaldybės patalpose izoliuotus asmenis turi būti perduoti Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui.

Miestų savivaldybės pirmadienį paskelbė, kaip priims į jų teritoriją grįžtančius žmones. Bet dienos metu jos dar nežinojo, nuo kada turės priglausti grįžtančius žmones. Iš pradžių sakyta, kad izoliacija truks 7 dienas, vakarop padėtis pasikeitė ir terminas buvo pratęstas iki 14 dienų. O vakare jos sužinojo ir kad turės priimti ir dar vieną grupę žmonių.

Meras parašė laišką premjerui

Visa tai papiktino Vilniaus miesto merą Remigijų Šimašių. Jis pirmadienio vėlų vakarą feisbuke išplatino savo rašytą laišką premjerui Sauliui Skverneliui.

„Ką tik Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui nusiunčiau laišką dėl šįvakar Sveikatos apsaugos ministro priimto sprendimo, kuris turi įsigalioti po 30 minučių. Manau, jūs turite žinoti Vilniaus miesto poziciją, nes jei sprendimas nebus atšauktas, tai palies mus visus ir labai apsunkins kovą su COVID-19.

Problema sprendimo antrame punkte, kuris kalba visai net ne apie parvykstančius iš užsienio.

---

Gerbiamas Ministre Pirmininke,

Noriu jus informuoti, kad Sveikatos ministras kovo 23-iosios pirmadienio vakarą padarė turbūt didžiausią klaidą dėl

COVID-19 viruso užkardymo, savo pasekmėmis prilygsiančią pavėluotam apsirūpinimui viruso nustatymo testais bei gydytojų asmeninės apsaugos priemonėmis.

Ministro sprendime ne tik nustatyta, kad visi, grįžę iš užsienio be jokių išlygų (išskyrus, be jokio paaiškinimo apie išimties priežastį, diplomatus) 14 dienų turės būti privalomai karantinuojami savivaldybės paskirtose patalpose.

Tačiau jo antras punktas nustato, kad ir visi, kurie serga COVID-19, ir nepatiria simptomų, turi būti apgyvendinti analogiškose savivaldybės paskirtose patalpose.

Drįstu priminti, kad pasaulyje gydytojų bendruomenės konsensusas yra toks, kad apie 60 procentų sergančių šiuo virusu gali ir turi gydytis namuose saviizoliacijoje, apie 30 procentų hospitalizuojami ir turi būti prižiūrimi gydytojų, o apie 10 procentų reikia intensyvios terapijos. Šios proporcijos yra pagrįstos ir logiškos. Vertimas visus sergančiuosius apgyvendinti centralizuotai proporciją de facto pakeičia į santykį 90/10, o tai reiškia, kad:

1) bus eikvojami administraciniai ir gydytojų ištekliai, kurių mažiau liks sunkiems ligoniams, o tai kainuos gyvybes;

2) bus eikvojami nežmoniški ekonominiai ištekliai be jokios naudos viruso suvaldymo tikslui pasiekti;

3) žmonės vengs atlikinėti COVID-19 testus, nes žinos, kad iš savo saugios aplinkos saviizoliacijoje, net nesant simptomų, bus perkeliami į nežinomą aplinką, kuri, esant tokiems kiekiams, tikrai negalės būti patogi. Tai gerokai apsunkins kovą su virusu;

4) tokios priemonės sukels rimtas pasekmes vaiko teisėms, nes suponuoja šeimų atskyrimą arba būtinųjų vaiko poreikio nepatenkinimą;

5) šių priemonių apskritai neįmanoma realizuoti, nes, didelės dalies epidemiologų teigimu, COVID-19 prasirgs apie ⅔ visos visuomenės narių, taigi, jei tai pasitvirtintų, teoriškai, beveik 2 milijonai Lietuvos gyventojų turėtų būti perkelti iš savo namų. Net jei prasirgtų dvigubai mažiau gyventojų, tai vis tiek sudarytų milijoną apgyvendinimų ne namuose.

Labai kviečiu Jus kuo greičiau pakeisti šį nelogišką ir netgi pavojingą sprendimą, ir imtis priemonių, kad Sveikatos apsaugos ministras nebeturėtų galimybių daugiau priimti panašių mokslu ir gydytojų patirtimi neparemtų sprendimų.

Taip pat informuoju, kad esame numatę ir dirbame ties visa eile technologinių galimybių (panašių, kaip ką tik paskelbtų kaimyninėje Lenkijoje), kurios leistų užtikrinti ir padėti, kad karantinuoti asmenys realiai laikytųsi paskirto režimo ir tuo pačiu nebūtų izoliuoti ne savo namų aplinkoje.

Pabrėžiu, kad Vilniaus mieste esame pasiruošę savivaldybės paskirtose patalpose karantinuoti ne mažiau žmonių, nei numatoma artimiausiomis dienomis parskraidinti iš užsienio, taip pat tiek papildomai žmonių, kiek to reikalauja tikras poreikis.

P.S. Kadangi sprendimas surašytas ganėtinai nerangia teisine kalba, labai tikėčiausi, kad antrasis sprendimo punktas yra tiesiog klaida, ir ministras turėjo galvoje kitus dalykus. Tačiau tokiu atveju klaidą labai svarbu iš karto ištaisyti.“

Iš oro uosto – į viešbutį

Vilniaus savivaldybės Administracijos direktorius Povilas Poderskis pirmadienio dieną paaiškino, kaip sostinė pasirengusi priimti Lietuvos piliečius. Visi parskrendantys į Vilniaus oro uostą turės saviizoliuotis sostinėje.

„Visi, kurie grįš, bus karantinuojami centralizuotai“, – sakė P. Poderskis. Tiesa, kol kas Vyriausybė tokio sprendimo dar nepriėmė. Jį priimti planuojama pirmadienį.

Viniaus miesto savivaldybė paruošė Lietuvos gyventojams 1000 lovų saviizoliacijai, karantinavimui bei kitų būtinų priemonių įvairiose patalpose, o vėliau bus paruošta dar tūkstantis lovų.

Saviizoliacijai bus naudojami ekonominės klasės viešbučiai Vilniuje, tarkim, „Urbihop“, „Air Inn“, esantis prie oro uosto.

„Visus, kurie grįžta per oro uostą, perveš į viešbučius. Viešbučiuose galėsime apgyvendinti žmones septynioms dienoms. Buvo minčių ir apie Pabradę“, – sakė P. Poderskis.

P. Poderskio duomenimis, Vilniaus viešbučiuose jau izoliavosi apie 200 žmonių.

Vidutinė rinkos kaina vienai nakčiai sieks 30 eurų. Skaičiuojama, kad 1000 žmonių 7 dienų izoliacija viešbučiuose Vilniaus miesto savivaldybei atsieis apie 200 tūkst. eurų. Izoliuotiems žmonėms už tai susimokėti nereikės. Vėliau savivaldybė prašys Vyriausybės padengti šias išlaidas.

„Manoma, kad jeigu per septynias dienas nepasirodė simptomai, tai galima žmogų paleisti. Tai yra Sveikatos apsaugos ministerijos nuomonė“, – klausiamas, kodėl žmonės bus izoliuojami septynias, o ne keturiolika dienų, atsakė P. Poderskis.

Vakare padėtis pasikeitė – žmonės viešbučiuose bus izoliuojami 14 dienų.

Anot P. Poderskio, tikėtina, jog vietų gali ir pritrūkti.

Pasak Administracijos direktoriaus, sergamumas bus didelis, sirgs apie 60 proc. žmonių. Didžioji dalis gydysis namie.

Anksčiau skelbta, kad Vilniaus parodų centras „Litexpo“ galėtų virsti ligonine ar izoliavimo vieta.

„Jei ten paruoštume 1000 lovų, po savaitės sergančiųjų turėtume dar daugiau", – sakė P. Poderskis. Anot jo, "Litexpo" labiau tiktų kaip ligoninė.

Visiems grįžusiesiems į Lietuvą privalomas 14 dienų karantinas, už jo pažeidimą gresia teisinė atsakomybė.

Moteliai, viešbučiai, bendrabučiai, sodo nameliai

Kaip LRT RADIJUI pirmadienio rytą sakė Savivaldybių asociacijos prezidentas, Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius, šiuo metu miesto savivaldybė galėtų pasirūpinti apie 50 gyventojų saviizoliacija. Anot jo, dėl apgyvendinimo susitarta su šias paslaugas teikiančiomis įmonėmis, taip pat svarstoma panaudoti pabėgėliams apgyvendinti skirtas patalpas ir nebenaudojamas kaimo mokyklas.

Šakių rajono meras Edgaras Pilypaitis sakė, kad šiuo metu miesto savivaldybė turi apie 70 vietų grįžusių iš užsienio gyventojų saviizoliacijai. Šakių rajono mero teigimu, minėtos vietos numatytos mokyklų bendrabučiuose, bendruomenės centrų patalpose, tuščiuose sodo nameliuose ir butuose.

Pasak M. Sinkevičiaus bus stengiamasi užtikrinti kiek įmanoma didesnę izoliuotų gyventojų kontrolę.

„Žmonių srauto nukreipimas į savivaldą leis sukontroliuoti. Nebus taip, kad nežiūrėsime, kur tie žmonės lankosi. Jeigu jų bus daugiau, galvosime, kaip sekti situaciją. Galbūt filmuojant ar patruliuojant prie saviizoliacijos pastatų. Čia nebus kurortas ir niekas nevaikščios, kur nereikia“, – pabrėžė M. Sinkevičius.

E. Pilypaitis pritaria, kad grįžusieji iš užsienio bus stebimi, tačiau visų svarbiausias, anot jo, šiuo atveju yra gyventojų sąmoningumas.

„Galbūt galėsime sukontroliuoti pasitelkę šaulius, kurie pasisiūlė į pagalbą. Bet tai nėra sukarinta struktūra. Jeigu žmogus keltų konfliktą, mes iš esmės negalėtume jam nieko padaryti“, – sako E. Pilypaitis.

Kelios dešimtys iš užsienio grįžusių lietuvių save izoliavo specialiose patalpose didžiuosiuose šalies miestuose.

„Šiuo metu apie 20 asmenų yra izoliuoti“, – BNS perduotame komentare sako Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras.

„Dabar turime apie 250 vietų, numatytų izoliacijai, kur galėtų būti apgyvendinti galbūt koronavirusu užsikrėtę asmenys. Šis skaičius gali didėti, nes vyksta diskusijos su viešbučiais, apgyvendinimo paslaugas teikiančiomis įmonėmis“, – sakė jis.

Klaipėdos mieste žmonių, kurie pasinaudojo savivaldybės numatyta paslauga, yra panašiai kaip ir Kaune.

„Dabar yra 16 asmenų, kurie yra izoliuoti asmenys“, – kalba uostamiesčio savivaldybės atstovė spaudai Aušra Lukauskienė.

Pasak jos, šiuo metu savivaldybė žmonių saviizoliacijai numačiusi 539 vietas.

Tiek Kauno, tiek Klaipėdos atstovai taip pat nusprendė neviešinti konkrečių vietų, kurios skirtos žmonių saviizoliacijai, tačiau įvardijama, kad tai yra viešbučiai, moteliai, kitos apgyvendinimo įstaigos, taip pat savivaldybėms priklausančios
patalpos.

Saviizoliacijai skirtas patalpas numačiusios ir kitų miestų bei rajonų savivaldybės.

Visiems grįžusiesiems į Lietuvą privalomas 14 dienų karantinas, už jo pažeidimą gresia teisinė atsakomybė.

Lietuvoje įsigaliojo karantinas – 7 trumpi patarimai, padedantys išvengti koronaviruso plitimo
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.