Lietuvoje

2020.03.22 20:06

Valdžia žada neriboti koronaviruso tyrimų: galės būti tiek, kiek norės medikai

artimiausiu metu žadama atlikinėti 4 tūkst. testų per dieną, atnaujinta 22.35

Lietuvos kariuomenė transporto orlaiviu „Spartan“ sekmadienį vakare pargabeno į šalį 5 tūkst. koronaviruso testų. Kitą savaitę valdžia žada atsigabenti dar daugiau reagentų, o sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis sako, kad tyrimų bus galima atlikti tiek, kiek reikalą matys medikai.

„Spartan“ Vilniaus oro uoste nusileido apie 20.15 valandą. Iki šiol Lietuvoje buvo likę apie 700 testų.

Netrukus nauji testai išgabenti į Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratoriją Vilniuje.

Valdžia žada neriboti koronaviruso tyrimų: galės būti tiek, kiek norės medikai

„Šiąnakt savo dalį atsiima Vilnius ir Kaunas. O Klaipėda ir Šiauliai rytoj anksti rytą pasiims jiems skirtus reagentus. Reagentų tikrai nepritrūksime, tikimės, kad tiekimo problemų neturėsime“, – sekmadienio vakarą sakė sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.

Jis tikisi, kad per kitą savaitę Lietuva sulauks dar 10 tūkst. vienetų reagentų.

Viceministras žada, kad nuo šiol testų bus galima atlikti tiek, kiek reikės.

„Pasitikėkime gydytojais. Jei tik jie matys, kad yra mažiausias įtarimas, jie galės paimti ėminius, ir tyrimai bus atlikti“, – patikino A. Šešelgis.

Visgi jis pats tvirtino neketinantis tirtis dėl koronaviruso ir to nepatartų žmonėms, besilaikantiems karantino taisyklių, nepalaikantiems kontakto su kitais asmenimis.

„Jei norėčiau išsitirti dėl koronaviruso, būtų keista. Vengiu kontaktų, neturėjau reikalų su atvažiavusiais žmonėmis, stengiuosi laikytis visų rekomendacijų. Neturėdamas jokių simptomų, dėl ramybės to nedaryčiau“, – sakė A. Šešelgis.

Viceministras tikras, kad ministerija padarė viską, kad būtų kiek įmanoma suvaldyta koronaviruso krizė.

Jis ragino visus žmones labai rimtai pagalvoti, labai griežtai laikytis saviizoliacijos. A. Šešelgis sakė, kad Vyriausybė kiekvieną dieną svarsto, ar reikėtų papildomų priemonių siekiant šalyje stabdyti ligos plitimą.

„Tos priemonės, kurios buvo priimtos anksčiau, buvo savalaikės ir netgi prevencinės, matome, kad žiūrėdami į priekį, darėme viską“, – kalbėjo sveikatos apsaugos viceministras.

Reagentai leis vėl paleisti mobiliuosius punktus

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga prieš kelias valandas sakė, kad atskraidintų testų pakaks vėl paleisti visas mobilias tikrinimo stoteles didžiausiuose Lietuvos miestuose.

Tiesa, A. Šešelgis tvirtina, kad reagentų Lietuvoje taip niekada ir nepritrūko, nors kai kurios savivaldybės buvo priverstos trumpinti mobiliųjų punktų darbo laiką ar imti ribotą ėminių kiekį.

„Aš manau, kad jums reikėtų apsilankyti tokiame punkte ir pasižiūrėti“, – teigė A. Šešelgis, vienai žurnalistei replikavus apie reagentų trūkumą kai kuriose savivaldybėse.

„Tyrimai atliekami bet kuriuo atveju, kada gydytojai nusprendžia, kad žmogui yra būtina atlikti tyrimus“, – kalbėjo jis.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovas Vytautas Zimnickas taip pat sakė, kad reagentų Lietuvoje nepritrūko.

A. Veryga teigė, kad reagentų tiekimą Lietuva jau priversta organizuotis netradiciniais keliais, nes dabartinės logistinės grandinės trinka visur. Pasak jo, dalis testų keliaus oro transportu, dalis geležinkeliais.

Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad šiuo metu Lietuva yra užsakiusi beveik 200 tūkst. testų. Anksčiau žadėta kitą savaitę į šalį atgabenti 30 tūkstančių.

Skvernelis žada kiek įmanoma daugiau reagentų

Premjeras Saulius Skvernelis sakė, kad sekmadienį parskraidinti 5 tūkst. testų nėra pakankamas kiekis.

„Per kelias artimiausias dienas turime atsigabenti dar keliasdešimt tūkstančių. Iš viso šiai dienai esame užsakę beveik 200 tūkstančių.

Tai, žinoma, ne pabaiga. Situacija netenkina, bet darome viską, kas įmanoma“, – feisbuke parašė ministras pirmininkas.

Lietuvoje oficialiai patvirtinti 129 koronaviruso atvejai, nauji duomenys turėtų būti paskelbti apie vidurnaktį.

Šalyje dėl koronaviruso buvo atlikti daugiau nei 2 tūkst. patikrinimų.

Laboratorijos vadovas: 5 tūkst. užteks savaitei

Lietuvą sekmadienį atskraidintų reagentų užteks savaitei, sako Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovas.

„Penkioms dienos tikrai turėtų pakakti. Visai Lietuvai“, – BNS sekmadienį V. Zimnickas.

Pasak V. Zimnicko, dabar į Lietuvą atgabenti kiniški reagentai.

„Šiomis dienomis, pirmomis kitos savaitės dienomis, laukiame ir naujų siuntų tikimės, kad jos bus. Užteksime nebe tik kad penkioms dienoms, o nuolat stabiliai turėsime. Užsakyti tikrai dideli kiekiai“, – sakė laboratorijos vadovas.

„Mums reikėjo pramušti tą butelio kaklelio kamštuką. Tikėkimės, kad jis bus pramuštas ir, manau, nebebus tokios situacijos ir tokios įtampos, kas susieta su reagentais“, – teigė V. Zimnickas.

Anot jo, kitą savaitę laukiama dar reagentų.

„Šiąnakt turėtų išeiti korėjietiškas krovinys. Kai gausime kelionės dokumentus, tada bus matyti, kur jis važiuoja ir kaip. Rytoj labai tikimės, kad ir angliškas krovinys bus, irgi gal pavyks paimti. Labai tikimės. Turime bent kelis tiekėjus iš kelių šaltinių“, – kalbėjo laboratorijos direktorius.

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius sekmadienio vakarą BNS žadėjo, kad kitą savaitę iš Kinijos išskraidinti reagentai koronaviruso tyrimams Lietuvą pasieks penktadienį.

V. Zimnickas taip pat pranešė, kad kitą savaitę Lietuvą turėtų pasiekti pusė milijono greitųjų koronaviruso testų. Jie bus skirti medikams ir kitiems, dirbantiems papildomos rizikos sąlygomis.

Laboratorijos vadovas sakė, kad artimiausiu metu įstaiga turės galimybę atlikti 4 tūkst. testų per dieną, vietoje dabartinių 1,5 tūkstančio.

„Planuojame artimiausiu metu instaliuoti dvi dideles automatines linijas. Vieną pas mus laboratorijoje (Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje – BNS), kitą – Klaipėdoje. Kad išskirstyti srautus“, – sakė V. Zimnickas.

Pasak jo, tai bus įgyvendinta per artimiausias dešimt dienų.

Apsauginės priemonės: prioritetas toliau žadamas penkioms ligoninėms

A. Šešelgis žada, kad papildomos apsauginės priemonės medikams, tokios kaip respiratoriai, kaukės ar pirštinės Lietuvą pasieks kitą savaitę, nors dabartinių resursų dar pakanka.

„Šiuo metu rezerve esančios priemonės leidžia mums sakyti, kad porą – trejetą savaičių <...> mes dar galėsime aprūpinti“, – teigė A. Šešelgis.

Vis dėlto jis pabrėžė, kad valstybė neturi galimybių duoti apsauginių priemonių absoliučiai visiems medikams, o prioritetą šiuo metu veikia penkioms Lietuvos ligoninėms, kur ir guldomi dėl susirgimo koronavirusu įtariama žmonės.

„Visos penkios ligoninės, į kurias atvežami dėl koronaviruso su įtarimais, jos yra visomis priemonėmis aprūpintos“, – tvirtino sveikatos apsaugos viceministras.

Tiesa, koronavirusu užsikrėtė ir su pacientais nedirbantys medikai, pavyzdžiui, dalis Ukmergės ligoninės personalo. A. Šešelgis patikino, kad ir šiai ligoninei per pusdienį buvo skirta tiek papildomų priemonių, kiek ji prašė.

Įtarimamuosius dėl susirgimo koronavirusu ir jau patvirtintus užsikrėtusiaisiais gydo Vilniuje įsikūrusios Santaros klinikos, Kauno klinikinė ligoninė, Klaipėdos universitetinė ligoninė, Panevėžio ir Šiaulių ligoninės.