Lietuvoje

2020.01.16 19:39

Signataras Mečys Laurinkus: Kovo 11-oji pakeitė visuomenę nuo A iki Z

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.01.16 19:39

Artėjant Kovo 11-osios Akto trisdešimtmečiui, siūlome susitikimus su signatarais. Mečys Laurinkus sako, kad tai buvo revoliucinis pasikeitimas, palietęs visą visuomenę. Dabar politikoje jis norėtų matyti daugiau idealizmo.

„Man patiko prieš Kovo 11-ąją vykusios diskusijos – skelbti ar neskelbti. Buvo daug ginčų, bet svarbiausia jie buvo demokratiški, atviri, be užuominų, kad jūs galbūt neteisingai ar antivalstybiškai mąstote. Visuomeninė dirva buvo paruošta, nors ir vyko diskusijos, bet apsisprendimas buvo aiškus. Jei jau nusprendėme, tai darome“, – sako signataras.

M. Laurinkaus teigimu, teorinis supratimas, kaip turi formuotis valstybė, buvo, bet kilo iššūkių, kaip tai turi atrodyti praktiškai.

Susitikimas su signataru M. Laurinkumi – laidoje „Labas rytas, Lietuva“. Šis bei visi kiti reportažai – ir portale LRT.lt.

Buvo daug ginčų, bet svarbiausia jie buvo demokratiški.

„Tuo metu susiformavo labai išmintingų politikų būrys, kuris nebuvo didelis. Branduolį sudarė Aukščiausiosios Tarybos vadovybė, dalis Vyriausybės. Didelė dalis žmonių buvo iš akademinės aplinkos, kiti su patirtimi gamybos srityje. Tiek vidaus, tiek užsienio politikos sprendimai tarptautinės teisės požiūriu nebuvo klaidingi. Kartelė buvo aukšta, tačiau atėjus smulkesniems klausimams ji kiek krito.

Vis dėlto tai buvo didelių reformų metai. Žmonių delegavimas iš visuomenės buvo daug chaotiškesnis: atsirado interesai, keitėsi ne tik valdžia ir visuomenė, bet ir santvarka. Kokius terminus bevartotume, tai buvo revoliucinis pasikeitimas. Jis pakeitė visuomenę nuo A iki Z“, – akcentuoja M. Laurinkus.

Kokius terminus bevartotume, tai buvo revoliucinis pasikeitimas.

Signataras pastebi, kad šiandien žmonės kiek pasyviau dalyvauja visuomeniniame gyvenime.

„Visuomenė ne itin dalyvauja politikoje. Dažniausiai apsiribojama tik balsavimu rinkimuose, o visuomeniniame gyvenime – mažai“, – pažymi M. Laurinkus.

Signataras viliasi, kad ateities politikai turės daugiau idealizmo: „Gal kas nors gyvenime keisis. Politikoje turėtų būti daugiau idealizmo.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt