Lietuvoje

2019.12.18 10:49

Mirė filosofas Arvydas Šliogeris

atnaujinta 18.14
Laura Adomavičienė, LRT RADIJAS, LRT.lt2019.12.18 10:49

Mirė filosofas, profesorius Arvydas Šliogeris. Tai LRT.lt patvirtino A. Šliogerio artimieji. Jam buvo 75 metai.

Lietuvos mokslų akademijos prezidento vyriausioji referentė Vita Žilinskaitė naujienų portalui LRT.lt sakė, kad akademijai apie netektį buvo pranešta trečiadienį.

Žinia akademinę bendruomenę labai sukrėtė. „Deja, netekome. Tik ką sužinojome. Labai liūdnos nuotaikos“,– sakė V. Žilinskaitė.

Lietuvos mokslų akademija ketina daugiau detalių pateikti trečiadienį viešame pranešime.

Žinią apie vieno produktyviausių Lietuvos filosofų netektį Lietuvos mokslų akademijos Humanitarinių ir socialinių mokslų skyriaus mokslinei sekretorei Aurikai Bagdonavičienei perdavė Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto profesorius Zenonas Norkus.

Pirminiais duomenimis, A. Šliogeriui sustojo širdis.

„Žinau, kad jis sirguliavo ir kurį laiką nesirodė visuomenėje. Sveikata nebuvo stipri“, – sakė A. Bagdonavičienė. – „Ne tas žodis, kaip ši žinia sukrėtė. Man tai jis buvo kaip šių laikų Platonas“.

Kviečiame prisiminti akimirkas su A. Šliogeriu:

Be pykčio. Dvi skirtingas Lietuvas matęs filosofas Arvydas Šliogeris: virtualioji man – šlykšti ir bjauri

Diplomatas Vytautas Ališauskas, prisimindamas A. Šliogerį LRT RADIJUI teigė, kad tai vienas iš nedaugelio, drįsusių mąstyti autentiškai, nuosekliai ir kalbėti taip, kaip suvokia gyvenimą bei didžiąją visumą, kurioje esame.

„Pirmiausia, aš pasakyčiau, kad tai buvo filosofas, vienas iš nedaugelio žmonių, kuris drįso autentiškai mąstyti. Neprisiskirti kažkokiai tai mokyklai, kokiems nors autoritetams, bet tiesiog mąstyti nuosekliai, bandyti kalbėti taip, kaip suvokia gyvenimą, kaip suvokia būti ir tą didžiąją visumą, kurioje esame“, – apie A. Šliogerį prisiminimais pasidalijo V. Ališauskas.

Anot jo, A. Šliogeris kaip filosofas turėjo ir jo mintis mėgusių, ir kritikavusių, tačiau jis buvo vienas tų, kurie formavo lietuvišką filosofinį kalbėjimą.

„Antras dalykas, tai žmogus, kuris sugebėjo išsakyti tai, ką mąsto. Galėjo A. Šliogeris patikti ar nepatikti kaip filosofas, bet tai buvo vienas iš nedaugelio žmonių, pavyzdžiui, šalia Antano Maceinos, kurie formavo mūsų filosofinį kalbėjimą, mūsų galimybę kalbėti lietuviškai ir filosofiškai tuo pačiu metu“, – LRT RADIJUI pridūrė V. Ališauskas.

VU Filosofijos fakulteto Filosofijos instituto direktorius dr. Jonas Dagys tikina žinios apie garbaus kolegos mirtį sulaukęs trečiadienį iškart po pirmos paskaitos.

„Žinia buvo labai netikėta. Fakultetas žiną sutiko su nepaprastai giliu liūdesiu“, – sakė dr. J. Dagys.

Filosofijos instituto direktorius beveik neabejoja, kad jau ketvirtadienį A. Šliogeris bus pašarvotas universiteto Šv. Jonų bažnyčioje, laidojimo vieta turėtų paaiškėti trečiadienį apie pietus.

„Kol kas derinamos visos detalės, per valandą-dvi turėtume žinoti ir laidojimo vietą. Artimiausiu metu Filosofijos fakultetas išplatins pranešimą“, – LRT.lt teigė dr. J. Dagys.

Kviečiame prisiminti akimirkas su A. Šliogeriu:

Be pykčio. Filotopijos terminą sumanęs Arvydas Šliogeris: kuo daugiau tautų įvairovės – tuo daugiau kūrybiškumo

Užuojautą dėl netekties pareiškė ir šalies vadovai.

„Lietuva neteko vieno ryškiausių mąstytojų ir visuomenės kritikų. Profesoriaus A. Šliogerio mirtis yra didžiulis praradimas šalies filosofų bendruomenei ir kiekvienam valstybės piliečiui“, – pranešime dėsto Gitanas Nausėda.

„Jo skvarbūs, didžiąsias gyvenimo tiesas gvildenantys ir pamatinių vertybių gelmes atveriantys tekstai išliks tiek Lietuvos filosofijos istorijoje, tiek daugelio širdyse. Jis buvo išskirtinis intelektualas, kuris visada kėlė egzistencinius klausimus, skatino dialogą ir polemiką. Tai didelė netektis visai Lietuvos visuomenei ir šalies kultūrai. Dėl A. Šliogerio mirties nuoširdžiai užjaučiu artimuosius, bičiulius ir kolegas, visus, kuriems gyvenimo kelią rodė šios ryškios asmenybės mintys ir darbai“, – sakoma premjero Sauliaus Skvernelio užuojautoje.

„Laisva A. Šliogerio filosofinė mintis buvo viena kertinių, formuojant moderniąją lietuvišką filosofiją. Savarankiškas ir savitas jo braižas buvo neatsiejamas nuo brandžios tautinės savivokos, pirmiausia pasireiškusios per nacionalinę kalbą. Jis gyveno filosofija, ja tikėjo ir savo tikėjimą paliko mums palikimu amžiams“ ,– užuojautoje teigia parlamento vadovas Viktoras Pranckietis.

A. Šliogeris buvo autentiško mąstymo asmenybė ir vienas iškiliausių nepriklausomos Lietuvos filosofų, sako kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas.

Jis trečiadienį pareiškė užuojautą dėl A. Šliogerio mirties. „Šiandien Lietuvos kultūros ir mokslo bendruomenę paliko filosofijos korifėjus, vienas iškiliausių atkurtos nepriklausomos Lietuvos filosofų“, – pranešime cituojamas ministras.

A. Šliogeris buvo Lietuvos filosofas, vokiečių egzistencializmo tyrinėtojas, filosofinių tekstų vertėjas, eseistas, 1992 metais gavęs Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją, 2010 m. – Lietuvos mokslo premiją.

Nuo 2007 m. profesorius A. Šliogeris buvo Lietuvos mokslų akademijos narys. Jis taip pat buvo vienas iš Lietuvos liberalų sąjungos steigėjų, Vilniaus universiteto Filosofijos katedros vedėjas.

Filosofas yra tokių veikalų kaip „Žmogaus pasaulis ir egzistencinis mąstymas“ „Daiktas ir menas: Du meno kūrinio ontologijos etiudai“, „Būtis ir pasaulis: Tyliojo gyvenimo fragmentai“, „Sietuvos: Eseistikos rinktinė“, „Post scriptum: Iš filosofinių dienoraščių“, „Konservatoriaus išpažintys: 1988–1994 metų tekstai“, „Kas yra filosofija“, „Bulvės metafizika“ „Lietuviškosios paraštės“, „Kasdienybės metafizika: iš filosofo dienoraščių“ ir kt. autorius, taip pat išvertęs daug užsienio autorių kūrinių.

Kviečiame prisiminti akimirkas su A. Šliogeriu:

Be pykčio. Leonidui Donskiui mokytoju tapęs Arvydas Šliogeris: mane stebina vienas dalykas – žmonės nori išversti savo vidurius

Pirmieji apie tai pranešė naujienų portalas delfi.lt.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.