Naujienų srautas

Lietuvoje2019.11.06 20:58

Į Lietuvą pristatyta Venckienė – Kauno tardymo izoliatoriuje

LRT.lt 2019.11.06 20:58

Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiasis prokuroras Tomas Krušna trečiadienio vakarą patvirtino, kad garsioji bėglė Neringa Venckienė sugrąžinta į Lietuvą.

„Taip, mes galime patvirtinti, kad asmuo yra Lietuvos Respublikos teritorijoje“, – patvirtino T. Krušna.

Tiesa, prokuroras tikslaus laiko, kada į Lietuvą sugrąžinta N. Venckienė, ir kur ji yra, neatskleidė. Kiek vėliau portalui LRT.lt Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis patvirtino jos buvimo vietą.

„Galiu patvirtinti, kad N. Venckienė pristatyta į Kauno tardymo izoliatorių“, – teigė jis.

Prokuroras patikino, kad N. Venckienės grąžinimo į Lietuvą procesu užsiėmė policija. T. Krušnos teigimu, asmens sugrąžinimas į Lietuvą, taikant ekstradicijos procesą, ir šiuo, ir kitais yra neviešas, tada informacija apie sugrąžinimo veiksmus nėra teikiama. Anot jo, tai susiję konvojavimo taisyklėmis, su viešosios tvarkos užtikrinimu.

T. Krušna priminė, kad 2015 m. rugsėjį dėl N. Venckienės buvo išduotas arešto orderis. Tais pačiais metais Generalinė prokuratūra pateikė ekstradicijos dokumentus JAT Teisingumo departamentui.

„Iš esmės nuo to laiko iki praėjusio mėnesio pabaigos mes turėjo ilgą teisminį procesą. Faktiškai asmuo buvo sulaikytas 2018 metų vasario 13 dieną ir iki šio momento taikoma kardomoji priemonė – suėmimas“, – komentavo T. Krušna.

Bus teisiama dėl keturių nusikalstamų veikų

Anot T. Krušnos, N. Venckienė Lietuvoje buvo kaltinama dėl 13 galimai įvykdytų nusikalstamų veikų, bet, pagal ekstradiciją, ji vis dėlto galės būti teisiama dėl keturių galimai padarytų nusikalstamų veikų, tai yra dėl trukdymo teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai, dėl teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymo dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymus sveikatos sutrikdymo ir dėl pasipriešinimo valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui.

„Tai yra sietina su skirtingu (JAV ir Lietuvos – LRT.lt) teisiniu reglamentavimu, taip pat su skirtingomis teisinėmis sistemomis“, – aiškino T. Krušna.

Generalinė prokuratūra ir Policijos departamentas patvirtino: Venckienė – Kauno tardymo izoliatoriuje

Jis patikino, kad dėl kitų N. Venckienei nusikalstamų veikų, kurios buvo nurodytos 2015 m. Generalinės prokuratūros prašyme dėl ekstradicijos, baudžiamasis persekiojimas negalės būti vykdomas. Anot Generalinės prokuratūros, prašant ekstradicijos buvo nurodyti ir tokie įtarimai kaip vaiko tvirkinimas, mirusiojo atminimo paniekinimas, nepagarba teismui, piktnaudžiavimas globėjo teisėmis, šmeižtas, melagingas pranešimas pareigūnui, piktnaudžiavimas siekiant turtinės naudos.

Vis dėlto vėliau T. Krušna patikino, kad paaiškėjus naujoms aplinkybėms, N. Venckienė galėtų būti teisiama ir dėl kitų galimai padarytų nusikalstamų veikų, tačiau dėl to vėl reikėtų kreiptis į JAV.

„Pradžioje tos aplinkybės turi paaiškėti. O tada reikėtų kreiptis į užsienio valstybę, šiuo atveju – Jungtines Amerikos Valstijas, kad būtų išplėstos baudžiamojo persekiojimo ribos. Tai reiškia, kad galima būtų vertintis kitas nusikalstamas veikas“, – tikino prokuroras.

T. Krušna atmetė anksčiau keltą versiją, kad dėl esą Lietuvos teisėsaugos pareigūnų netinkamo ekstradicijos suformulavimo N. Venckienė nebus teisiama dėl visų 13 galimai padarytų nusikalstamų veikų.

„Jeigu tie (ekstradicijos – LRT.lt) dokumentai būtų pateikti netinkamai, tai paprasčiausiai būtų nepriimti pirminėje stadijoje“, – tikino prokuroras.

Sulaikyta 48 valandoms

Pasak T. Krušnos, N. Venckienė šiuo metu yra suimta 48 valandoms. Jai bus pranešta apie įtarimus, N. Venckienė bus apklausta, o vėliau teismas spręs dėl kardomosios priemonės N. Venckienei. Kardomąją priemonę sūlys ikiteisminį tyrimą N. Venckienės atžvilgiu vykdantis prokuroras.

Anot prokuroro, ikiteisminiame tyrime atlikti praktiškai visi veiksmai. Pasak T. Krušnos, tyrime liko atlikti pavienius veiksmus, kuriuos nebuvo galima atlikti dėl to, kad N. Venckienė buvo pabėgusi iš Lietuvos. Prokuroras teigė tikintis, kad, jei neiškils nenumatytų trukdžių, byla turėtų artimiausiu metu pasiekti teismą.

T. Krušna, paklaustas apie teisinius procesus JAV dėl N. Venckienės, neslėpė, kad pati N. Venckienė gynėsi itin aršiai.

„Tas procesas JAV tikrai buvo intensyvūs ir visos procesinės skundimo galimybės buvo išnaudotos. Paprastai kalbant, su tokia agresyvia gynyba ne kiekvienoje byloje yra susiduriama“, – kalbėjo prokuroras.

Anot prokuroro, N. Venckienė pozicija byloje iki šiol buvo aiški – moteris jai metamus kaltinimus vadino politizuotais. R. Krušna atsisakė spėlioti, kokią poziciją dabar užims N. Venckienė.

Teisėsauga ilgą laiką atsisakė nurodyti, kada į Lietuvą bus parvežta buvusi teisėja ir parlamentarė N. Venckienė. Išskraidinta iš Čikagos, lėktuvu iš Varšuvos, kaip tikėtasi, ji atskraidinta nebuvo.

Kaip praneša „Panorama“, gali būti, kad moteris buvo vežama automobiliu. Prokurorai buvusiai teisėjai nori pateikti kaltinamus dėl teismo sprendimo nevykdymo, mažametės tvirkinimo, neteisėto informacijos rinkimo ir kitų nusikaltimų.

„Drąsos kelio“ partija skelbė, kad lėktuvas Čikaga–Varšuva, kuriuo, pasak jų, sugrąžinama į Lietuvą N. Venckienė 14.48 val. trečiadienį nusileido Varšuvos Šopeno tarptautiniame oro uoste. Tiesa, Vilniaus oro uoste į Lietuvą grąžinamos N. Venckienės žurnalistai taip ir neišvydo.

Buvo patvirtinta tik tai, kad vykdoma buvusios teisėjos ekstradicija, tačiau jos sugrąžinimo laikas ir būdas buvo slepiamas. Tiesa, Jungtinės Valstijos trečiadienį patvirtino, kad buvusi teisėja ir parlamentarė N. Venckienė išleista iš Čikagos kalėjimo.

Trečiadienį N. Venckienės sūnus Karolis teigė, kad, jo turimais duomenimis pareigūnai su N. Venckiene trečiadienį jau buvo pakeliui į Lietuvą.

Prokurorai buvusiai teisėjai nori pateikti kaltinimus dėl teismo sprendimo nevykdymo, mažametės tvirkinimo, neteisėto informacijos rinkimo ir kitų nusikaltimų.

LRT.lt primena, kad generalinis prokuroras Evaldas Pašilis antradienio vakarą patvirtino, kad buvusios teisėjos ir parlamentarės Neringos Venckienės ekstradicija į Lietuvą vyksta šiuo metu.

Lietuvos prokurorai siekė N. Venckienės grąžinimo, kad jai galėtų būti pateikti kaltinimai dėl teismo sprendimo perduoti dukterėčią motinai nevykdymo, tvirkinimo, neteisėto informacijos rinkimo, piktnaudžiavimo vaiko atstovo teisėmis ir kitų nusikaltimų.

Pati N. Venckienė tvirtina, kad šie kaltinimai yra politiškai motyvuoti.

N. Venckienė iš Lietuvos dingo 2013 metais, maždaug tuo metu, kai Seimas panaikino jos teisinę neliečiamybę.

Buvusi teisėja ir parlamentarė Čikagoje suimta 2018 metų vasarį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi