Lietuvoje

2019.10.23 21:27

Tamašunienė komunikacijos kontrolę patikėjo alytiškiams: į žmonių duris beldžiasi meras, dalinami lankstinukai

Rasa Tapinienė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2019.10.23 21:27

Prieš savaitę Alytuje kilęs gaisras visuomenėje įplieskė ginčus, ar tikrai esame pasiruošę suvaldyti ekstremaliąsias situacijas, jei viskas yra tarsi statoma ant paprastų žmonių entuziazmo, sąžinės ir pareigos jausmo. Iš gaisravietės nuolat pranešantis Alytaus vadovas Nerijus Ciesiulis vadinamas „Metų žmogumi“, „Metų komunikatoriumi“, „Širdžių premjeru“. O ekstremaliųjų situacijų vadovė, vidaus reikalų ministrė kalama prie kryžiaus – dešimtys tūkstančių žmonių pasirašė peticiją dėl jos atstatydinimo, o opozicija tarsis dėl interpeliacijos.

LRT TELEVIZIJOS laidos „Dienos tema“ studijoje – Rita Tamašunienė.

– Ministre, sakote, kad didžiuojatės ugniagesiais, dirbusiais įvykio vietoje. Kaip manote, ar jie didžiuojasi jumis? Ar didžiuojasi Alytaus krašto žmonės, kai jūs viešai visiems pasakote, kad visas šitas reikalas yra Alytaus savivaldybės?

– Nesu niekada taip sakiusi. Kiekvienas sakinys turi savo tąsą. Viešojoje erdvėje buvo tik pirma sakinio dalis. Visada sakiau ir sakysiu, kad Alytus nepaliktas vienas. Visos institucijos, tarp jų ir Vidaus reikalų ministerija, esame ir privalome teikti pagalbą esant tokiai situacijai. Bet taip pat sakiau, kad ir savivaldybė turi gebėti reaguoti į ekstremaliąsias situacijas. Tokie gaisrai ir kitos nelaimės, ir stichinės, ir kitokios, gali kilti bet kada ir šiuo momentu. Savivaldybės vadovai, administracijos turi turėti planus, turi turėti sąrašus, kur yra kokia technika, turi turėti kontaktus, kad nedelsiant būtų galima pasitelkti į pagalbą ugniagesius.

– Bet ar tai reiškia, kad mes sėdime ant tiksinčios bombos? Jūs šiandien sakėte, kad civilinė sauga bus tolesnis jūsų darbo prioritetas, ką jūs ir kalbėjote – pratybos, kur stovi technika, žmonių informavimas, metodiniai patarimai ir planai savivaldybėms. Mes to neturime šiandien?

– Turime. Turime Civilinės saugos įstatymą, kur labai aiškiai išdėstytos kompetencijos, kada yra kokio lygio ekstremalioji situacija ir kaip turi sąveikauti institucijos ir teikti visą reikalingą pagalbą. Kaip turi būti organizuojamas tiek pačios nelaimės šalinimas, šiuo atveju gaisro, kaip toliau turi būti likviduojami padariniai, kaip reikia kreiptis į valstybės rezervo fondus.

Yra ir priemonės. Vėliau bus suskaičiuota, kiek nuostolių, likviduodamos ir gaisrą, ir padarinius šiuo atveju, patyrė Alytaus ir Alytaus rajono savivaldybės. Vyriausybė kompensuos tuos nuostolius. Yra viskas numatyta, bet kaip tai veikia iš tikrųjų? Mano vertinimu, per skaudžios pamokos, tokios kaip Alytaus gaisras, nes visiems rūpi. Dabar tikrai savaitę tie aitrūs dūmai ir smalkės, ir sunerimę gyventojai... Nė vieno žmogaus, man atrodo, nėra, kuriam nerūpi, kad kuo greičiau būtų pašalinti padariniai.

Ačiū Dievui, kad jau šiandien pradėti likvidavimo darbai. Bus pasitelkta „Toksika“, valstybinė įmonė, kuri išveš tą smirdančią smilkstančią vis dar masę padangų į Šiaulius ir bus utilizuota. Tyrėjai atlieka savo darbą, turi būti nustatyti gaisro kaltininkai, gaisro priežastys. Dabar išankstinio vertinimo negaliu pateikti, nes reikia išsamaus tyrimo. Pradėtas ikiteisminis tyrimas, ir manau, kad vis dėlto visiems turėtų būti aišku pirmiausia, kas kaltas, kodėl tokia įmonė veikia mieste, 300 m nuo gyvenamųjų namų. Tokio masto įmonė su tiek tūkstančių padangų ir sumaltos padangų masės. Kokie leidimai gamtosaugos, aplinkos poveikio. Visa tai reikia įvertinti, bet kalbant apie civilinę saugą, viską mes lyg ir turime, bet tai, pasirodo, popieriai arba net pasenę popieriai.

– Jūs ir pati pripažinote, kad reagavote šioje situacijoje pagal turimą patirtį šiame poste – tai yra 2 mėnesiai. Ar pagal šitą logiką yra pateisinama priežastis, jeigu mūšis laimimas priešininkų, nes kariuomenei vadovauja naujas generolas, kuris nespėjo susipažinti su planais arba pasiuntė kareivius beginklius į kovą?

– Manau, reagavau tinkamai. Aš vadovavausi visomis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento rekomendacijomis, kaip reikia reaguoti. Kilo gaisras, kyla gaisrai kasdien, ir mūsų gelbėtojai, ir gaisrininkai dirba kasdien – tai jų pareiga gesinti gaisrus. Kokio masto tas gaisras, paaiškėjo laiko eigoje. Paaiškėja jo mastas, kai atvažiuoja gesinti. Aš gaunu visada pranešimus, ir taip jau yra, kad ministras gauna pranešimus apie visus įvykius Lietuvoje tiek iš Policijos departamento, tiek iš pasienio, tiek iš Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento. Gaisras kilo naktį. Per 2 min. atvažiavo pirmasis Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento automobilis. Pasitelktos nedelsiant visos reikalingos pajėgos, ir gaisrininkai pasirinko ugnies suvaldymo ir gaisro suvaldymo planą.

– Bet kokia prasmė tada sekmadienį, praėjus daugiau negu 3 paroms, kviesti Ekstremalių situacijų valdymo komisiją ir tame posėdyje nuspręsti apie Informavimo centrą, kuris suteiks žmonėms informaciją apie gaisrą? Čia viskas logiška laiko atžvilgiu?

– Nežinojau, koks bus Valstybinės ekstremalios situacijos komisijos rezultatas. Atvažiavau penktadienį, kai buvo lokalizuotas gaisras. Pranešė ugniagesiai, kad gaisras lokalizuotas. Kartu vyko ir sveikatos apsaugos, ir aplinkos ministrai, ir kiekvienas pagal savo sritį įvertinome, ką toliau reikia daryti. Žinodami, kad yra sušauktos tiek Alytaus miesto, tiek Alytaus rajono ekstremalių situacijų komisijos, kurios dirbo, jos organizavo darbą, tikrai kaip gebėjo, mes vertinome, kas toliau. Traktoriai dar negalėjo būti pasitelkti, nes niekas negalėjo įeiti į gaisravietę, dirbo tik ugniagesiai su profesionalia įranga, atliko pirmuosius darbus. Jie priėmė sprendimus pagal savo gesinimo planą. Vėliau, po lokalizavimo, jau galėjo įvažiuoti technika. Per ilgai tęsiasi gaisras. Yra feisbukai, yra socialiniai tinklai...

– O jūs turite feisbuką?

– Ne, neturiu. Aš kitaip komunikuoja su savo rinkėjais.

– Kaip jūs komunikuojate su savo rinkėjais? Vidaus reikalų ministerijos puslapyje, pavyzdžiui, apie Alytų radau lygiai 4 žinutes. Pirmoji yra trečią parą po gaisro, spalio 20 d., apie tai, kad nebus skelbiama ekstremalioji padėtis visoje šalyje. Šiandien, bent jau prieš mūsų pokalbį, iš viso jokios žinutės nėra. Vienoje aukštinami ugniagesiai, kitoje – kad sumažės dūmingumas. Tai kaip jūs komunikuojate su žmonėmis?

– Mes komunikuojame dabar su tais gyventojais, kuriems informacija yra aktualiausia. Per savivaldybės tinklalapius, per lankstinukus, Alytaus rajono meras eina į namus ir perspėja gyventojus, kaip jie turi elgtis. Jeigu jaučia aitrų kvapą, jie turi likti namie. Taip pat rekomenduojama netgi išvažiuoti. Netgi rekomenduotos vietos, kur gali žmonės laikinai gyventi. Užtikrintas policijos patrulių budėjimas, kad būtų saugomas žmonių turtą, nes žmonės abejoja, kaip palikti namus.

– Jūs sakote, kad Alytaus rajono meras eina per žmones ir informuoja. Čia jūsų įpareigojimu jis tą atlieka?

– Ne, čia komisijos sprendimu.

– O ką Vidaus reikalų ministerija? Kaip jūs komunikuojate?

– Savivaldybės ir turi tą daryti. Gyventojai juos pažįsta, jie turi seniūnijas, seniūnaičius, pasitelkia visi. Iš tikrųjų reikia pripažinti, kad jie padarė tą darbą labai gerai. Taip pat per savo kanalus, per tinklalapį, vietinę televiziją, laikraščius – ta informacija visais galimais būdais yra teikiama. Ir ji yra tinkama.

– Tai iš Vidaus reikalų ministerijos neturėjo būti nieko papildomo? Buvo remiamasi savivaldybe?

– Nesakau, kad mes klaidų nepadarėme ir susikoncentravome į gaisro gesinimą, į padarinių šalinimą. Bet manau, kad ta informacija yra tikrai reikalinga tiems žmonėms, kurie dabar užuodžia tuos dūmus, kad jie žinotų, ką reikia daryti, kokių rekomendacijų laikytis, kad saugotų savo sveikatą ir maksimaliai būtų užtikrintas saugumas žmonių tomis priemonėmis, kurias turime.

– Ministre, jūsų nuotrauka gaisravietėje, kurioje jūs iš pradžių su kostiumėliu ir respiratoriumi, o vėliau su nauja, kaip bent jau spėta, ugniagesių striuke, sukėlė tikrą alytiškių pasipiktinimą dėl tos priežasties, kad jūs atvažiavote tuščiomis rankomis. Kodėl jūs neatvežėte iš valstybės rezervo fondo reikalingų pagalbos priemonių?

– Pirmiausia, nuvykusi penktadienį, paklausiau pačių ugniagesių, atėjo iš štabo vadovas, kaip [jie] yra aprūpinti. Ne Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vadovų, ne kitų, ar jiems ko netrūksta. Savivaldybė, organizavusi poilsio zoną, maitinimą, bendradarbiauja, nes visi suinteresuoti, kad gaisras būtų baigtas. Striukė buvo dėvėta mūsų štabo vado. Jis sakė, kad „deja, čia mano striukė“. Striukė [skirta] man įeiti į gaisravietę, pažiūrėti, kaip realiai, kokiomis sąlygomis dirba ugniagesiai. Ėjo ir kiti ministrai.

Mes įėjome pažiūrėti, nes žmonės norėjo parodyti, kokio masto ta gaisravietė, kad jie daro viską, ką gali. Aš tuščiomis neatvažiavau todėl, kad mes pasakėme savivaldybei: galite kreiptis į valstybės rezervą. Paskelbus ekstremaliąją situaciją, kiekviena savivaldybė gali kreiptis į valstybės rezervą. Meras kreipėsi – 250 kaukių tą pačią dieną jam buvo pristatytos. Tai buvo šešta ekstremaliosios situacijos diena, bet iki šiol nieko papildomo nereikėjo. Kai tik jis kreipėsi, nedelsiant buvo pristatytos visos reikalingos kaukės.

– Dabar dešimtys tūkstančių žmonių yra pasirašę peticiją, kuria reikalauja jūsų atsistatydinimo. Seimo opozicinės frakcijos tarsis, ar reikalauti atsakymų iš jūsų per interpeliaciją. Jūs pati sakote, kad nesitrauksite ir sprendimą dėl jūsų veiksmų paliekate vadovams, kitaip tariant, premjerui. Ar ne paprasčiau būtų parašyti atsistatydinimo pareiškimą ir tada duoti Sauliui Skverneliui spręsti, ar jį tenkinti?

– Be abejo, paprasčiau. Šitoje situacijoje man labai paprasta tai padaryti. Jeigu kalbant apskritai, tikrai buvo labai sudėtingas sprendimas tapti vidaus reikalų ministre, vienas dalykas. Kitas dalykas, manau, kad esu tas žmogus, kuris dabar daugiausia turi informacijos apie civilinę saugą, kaip atrodo savivaldybės veiksmai, kaip atrodo mūsų koordinaciniai veiksmai, ar tikrai mes gebame tarpusavyje bendradarbiauti, sąveikauti, kaip yra parašyta tuose įstatymuose.

Galbūt ir įstatymus reikia keisti kalbant apie įmonių priešgaisrinę saugą, ir taip toliau. Žmonių parašai man vienareikšmiškai rūpi, žmonių nuomonės tikriausiai politikams svarbiausia. Bet manau, kad šitoje situacijoje reikia parodyti, jog per tuos metus mes gebėsime šitoje srityje padaryti daugiau, ir aš įsipareigoju tai padaryti. Ir žmonės įvertins.

Dienos tema. Į atsistatydinimo kampą spraudžiama Rita Tamašunienė: Alytaus gaisras – per skaudi pamoka
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt