Naujienų srautas

Lietuvoje2019.10.23 11:11

Tamašunienė apie raginimą trauktis: nesikratysiu atsakomybės, bet sprendžia vadovai

frakcijos planuoja tartis dėl ministrės ateities poste; atnaujinta 13.34

Visuomenei nerimaujant dėl didžiulio gaisro Alytuje, internetinėje erdvėje pasirodė peticija, kuria raginama vidaus reikalų ministrę Ritą Tamašunienę trauktis iš pareigų, o Seimo opozicija žada tartis dėl interpeliacijos ministrei.

Pati ministrė tikina atsakomybės nesikratysianti, bet kol kas iš pareigų nesitraukia.

„Pirmiausia, aš vertinu žmonių nuomonę ir pateiktą peticiją. Noriu pasakyti, kad šitoje situacijoje po dviejų mėnesiu darbo aš esu labiausiai apie civilinę saugą informuotas žmogus. Tos klaidos, tie sisteminiai trūkumai, kurių, deja, yra tiek savivaldybių lygmenyje, tiek sąveikaujant su valstybinėmis institucijomis, bus taisomi. Manau, kad aš nesikratysiu atsakomybės, pirmiausia, ir per likusius Vyriausybės metus civilinė sauga taps dideliu prioritetu“, – trečiadienį Seime žurnalistams sakė R. Tamašunienė, paklausta, kaip vertina peticiją, kurioje žmonės ragina ją atsistatydinti.

R. Tamašunienė, perklausta, ar pati trauksis iš pareigų, pažymėjo, kad šį klausimą turi spręsti jos vadovai.

„Vertins vadovai. Aš vertinu asmeniškai ir matau, kad reikia prisiimti atsakomybę ir taisyti situaciją. Žmonių parašai rodo, kad ta situacija yra bloga ir aš, kaip ministrė, privalau prisiimti atsakomybę, bet vadovai taip pat turi pateikti įvertinimą. Aš į jį įsiklausysiu“, – kalbėjo ministrė.

Socialdemokratai klausė ministrės apie pykčius su Alytaus meru ir sako – politikė išbandymo ugnimi neišlaikė

Seimo socialdemokratai į frakcijos posėdį pakvietę Vidaus reikalų ministrę Ritą Tamašunienę dėl gaisro Alytuje likvidavimo kreipėsi į ją nukentėjusių ir pasipiktinusių alytiškių vardu.

„Tai kas įvyko Alytuje, alytiškių akimis, yra tragedija, ir rodo atsakingų institucijų nepasiruošimą ekstremalioms situacijoms. Alytiškių manymu, jūs išbandymo neišlaikėte – parengta peticija su 25 tūkstančiais parašų reikalauja pasitraukti iš ministrės pareigų. Ta situacija, kai penktą dieną nuo gaisro pradžios atvykote į miestą ir su pažeidimais organizavote ekstremalių situacijų komisijos posėdį, prieš jį neinformavę nei mero, nei administracijos direktoriaus, turinčių informaciją - ne tik nedera su pareigomis, bet ir yra nepadoru. Jūs šeštą dieną nuo degėsių dūstančiam miestui pateikėte sąrašą technikos, kurią galima būtų pasitelkti gesinimo darbams“, - į ministrę kreipėsi opozicijos lyderis Julius Sabatauskas.

Vidaus reikalų ministrę Ritą Tamašunienę socialdemokratai atvirai apkaltino negebėjimu koordinuoti ir organizuoti sprendimų ekstremalios situacijos Alytuje atveju.

Ministrė R. Tamašunienė pripažino matanti daug sisteminių trūkumų, paaiškėjusių per gaisrą Alytaus padangų perdirbimo gamykloje. Tačiau tvirtino, kad teikė visą reikalingą pagalbą.

„Visuomenėje kilo ažiotažas dėl paties gaisro, ir dėl informacijos, priemonių trūkumo. Kodėl tik penktą dieną sureagavote, ką pasiūlėte žmonėms dėl galimybių išvykti?“ – klausė Socialdemokratų partijos pirmininkas Gintautas Paluckas.

Vidaus reikalų ministrė tvirtino priemonėmis aprūpinusi ugniagesius, kai jie to paprašė, ministerija teikusi oficialią informaciją. Dėl žmonių evakuacijos tikino, kad yra savivaldybės ir valstybės lygiai. Šiuo atveju, ekstremali situacija buvo savivaldybės lygio.

„Kodėl per gaisrą jūs užsiėmėte santykių aiškinimusi su meru, viešai pykotės?“ – klausė Seimo narys Algimantas Salamakinas.

„Nesipykau su meru. Pakankamai griežtai įvertinau savivaldybės pastangas. Savivaldybės nėra pasiruošusios ekstremalioms situacijoms. Nė jokių asmeniškumų“, - teigė ministrė.

Socialdemokratų frakcijos seniūnas teigė, kad daugelis atsakymų netenkino socialdemokratų, liko taip ir neaišku, kas ir kaip kompensuos žalą Alytaus miesto ir rajono aplinkai, pramonei, žmonėms.

„Sisteminių klaidų šioje ekstremalioje situacijoje išaiškėjo daug, ypač dėl koordinavimo, kai reikia ir valstybės resursų. Įsivaizduokite, jeigu būtų apnuodyta pusė miesto, o ministerija šeštą dieną atveža 140 apsauginių kaukių, kai gyventojų – 50 tūkstančių. Ministrės atstatydinimas – ne vien mūsų, bet ir alytiškių peticija išreikšta iniciatyva. Kadangi R. Tamašunienės atsakymai frakcijos narių netenkino, galima svarstyti interpeliacijos procedūrą“, – po susitikimo sakė J. Sabatauskas

Frakcijos planuoja tartis dėl Tamašunienės tinkamumo vadovauti ministerijai

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūno pavaduotojas Jurgis Razma, įvertindamas vidaus reikalų ministrės atsisakymą šiandien ryte atvykti į Aplinkos komiteto posėdį bei aplaidų ir neprofesionalų reagavimą į nelaimę Alytuje, nesuteikiant centralizuotos pagalbos gesinant gaisrą, taip pat nesuteikiant reikiamos informacijos ir pagalbos gyventojams, pradeda konsultacijas su kitomis Seimo frakcijomis dėl atsakymų iš ministrės gavimo interpeliacijos būdu.

„Visuomenėje kyla daug klausimų ir abejonių dėl aplaidaus ir neprofesionalaus Vyriausybės reagavimo į nelaimę – gaisrą Alytuje. Susidaro įspūdis, kad Vyriausybė paliko alytiškius su šia didele problema dorotis vienus, vėlavo su pagalba, neskyrė tam tinkamo dėmesio bei resursų. Pirmiausia reagavimas į tokias ekstremalias situacijas ir gaisrus yra Vidaus reikalų ministerijos atsakomybė. Kyla klausimų, ar nebuvo pavėluota tinkamai įvertinti teršalų koncentraciją aplinkinėse vietovėse, ar buvo prieinamos reikalingos matavimo priemonės? Ar neturėjo būti skelbiama ekstremali padėtis valstybės mastu, ar nebuvo pavėluotas Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos posėdis? Ar buvo tinkamai ir laiku informuojami gyventojai? Ar neturėjo būti skelbiama atskirų gyvenviečių evakuacija, jei vėžį sukeliančių teršalų koncentracija ore kelias paras normas viršija 3-4 kartus?”, – klausė J. Razma.

Pasak Seimo nario J. Razmos, būdama ekstremalių situacijos komisijos vadove, vidaus reikalų ministrė turi pareigą ir atsakomybę laiku įvertinti padėties grėsmingumą, o iškilus pavojui žmonių sveikatai ir gyvybei – neatidėliotinai imtis veiksmų.

„Ministrė ne tik aplaidžiai reagavo į nelaimę, bet ir šiandien neatvyko į Seimo Aplinkos komiteto posėdį atsakyti į šiuos ir kitus kilusius klausimus. Jei Vyriausybė nesugeba tinkamai sureaguoti į nelaimę ir gaisrą Alytuje, sunku įsivaizduoti kaip ji susitvarkytų, jei neduok Dieve, kas nors atsitiktų Astravo atominėje elektrinėje. Reaguodami į tokį neprofesionalų veikimą ir neturėdami galimybės gauti iš ministrės atsakymų tiesiogiai, šiandien pradėsime konsultacijas su kitomis opozicinėmis frakcijomis dėl galimybės surengti ministrei interpeliaciją bei gauti atsakymus tokiu būdu”, – pabrėžė J. Razma.

Dėl ministrės atstatydinimo peticiją pasirašė keliasdešimt tūkstančių žmonių

Internete antradienį pasirodė peticija, raginanti vidaus reikalų ministrę Ritą Tamašunienę atsistatydinti iš pareigų. Trečiadienio vidudienį peticijos.lt puslapyje šią peticiją jau buvo pasirašę apie 27 tūkst. žmonių.

„Ekologinė nelaimė Alytuje akivaizdžiai parodė, kad Vyriausybė visiškai neužtikrina savo šalies piliečių saugumo nelaimių atveju, nesugeba suteikti bet kokios realios pagalbos, atvykę katastrofos šeštą dieną, Vyriausybės atstovai nelabai gaudėsi situacijoje, tik trukdė darbą ir jokios realios pagalbos nepasiūlė, maža to, palikusi Alytaus savivaldybę ir jos merą kapstytis patiems, ministrė dar sugebėjo priekaištauti jam dėl piaro ir išrėžti, kad už visus nuostolius gyventojams ir įmonėms atsakys pati savivaldybė. Taip pat nuolat viešai akivaizdžiai skleidė dezinformaciją, tikindama, kad pagalba nuolat teikiama, technika siunčiama, oras neužterštas, nors realiai buvo viskas atvirkščiai, visą laiką meras su komanda tvarkėsi patys. Nesuvokiama. Gyvename šalyje, kurioje nelaimės atveju esame palikti kapstytis patys“, – teigia peticijos autoriai.

Su gaisru kovojama jau savaitę

LRT.lt primena, kad gaisras padangų perdirbimo gamykloje Alytuje kilo praėjusio trečiadienio naktį. Penktadienį gaisras lokalizuotas, tačiau ugniagesiai įvykio vietoje dirba ir toliau, nes padangos gaisravietėje dar smilksta.

Nuo gaisro pradžios liepsnas malšino kelios dešimtys ugniagesių iš Alytaus, aplinkinių savivaldybių, taip pat ir iš kitų Lietuvos vietų, jie nuolat keičiasi pamainomis.

Alytuje ir Alytaus rajone dėl gaisro ir jo padarinių paskelbta ekstremali situacija.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi