Lietuvoje

2019.09.26 12:23

Šaukiamas neeilinis posėdis: konservatoriai kaltina Linkevičių neatstovaujant Lietuvai

atnaujinta 13.57
Benas Brunalas, ELTA 2019.09.26 12:23

Trečiadienį vykęs užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus susitikimas su Baltarusijos užsienio reikalų ministru Vladimiru Makėjumi konservatoriams sukėlė daug klausimų. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Audronius Ažubalis, Emanuelis Zingeris ir Žygimantas Pavilionis praneša surinkę reikalingus parašus dėl neeilinio Užsienio reikalų komiteto posėdžio sušaukimo pirmadienį, į kurį kviečiamas pasiaiškinti L. Linkevičius. Konservatoriai reikalaus, kad būtų atsakyta į kilusius klausimus po jo susitikimo Niujorke su V. Makėjumi.

ELTA primena, kad L. Linkevičius trečiadienį po susitikimo su Baltarusijos užsienio reikalų ministru džiaugėsi įvykusiu konstruktyviu pokalbiu. L. Linkevičius trečiadienio vakarą Eltai teigė, kad pokalbio metu buvo aptarti Astravo atominės elektrinės (AE) saugumo klausimai. Ministras taip pat Eltai teigė, kad pakvietė Baltarusijos delegatus atvykti į 1863–1864 metų sukilimo lyderio Kosto Kalinausko ir Zigmanto Sierakausko palaikų laidojimo ceremoniją.

Konservatoriai užsienio reikalų ministro ketina klausti dėl Lietuvos pozicijos derybose dėl Europos Sąjungos-Baltarusijos partnerystės prioritetų ir šių derybų eigos.

Kartu parlamentarai domėsis dėl Vyriausybės ir Užsienio reikalų ministerijos veiksmų siekiant bendros Baltijos šalių ir visos ES pozicijos dėl elektros energijos neįsileidimo į savo šalių elektros rinkas iš Baltarusijos, kaip buvo numatyta Vyriausybės patvirtintame elektros nepirkimo įstatymo įgyvendinimo plane.

Taip pat bus laukiama atsakymų dėl Vyriausybės ir ministerijos veiksmų siekiant bendro ES ir jos valstybių narių požiūrio į Astravo atominės elektrinės keliamą grėsmę Lietuvos ir visos Europos saugumui.

Ministras neeiliniame posėdyje bus klausiamas ir dėl informacijos apie 2019 m. rugsėjo 25 d. Niujorke vykusio Lietuvos ir Baltarusijos užsienio reikalų ministrų susitikimo metu aptartus klausimus ir šio susitikimo rezultatus.

Galų gale parlamentarai klaus informacijos apie 2019 m. spalio mėnesį planuojamą ES Vyriausiosios įgaliotinės užsienio reikalams ir saugumo politikai Federicos Mogherini vadovaujamos delegacijos vizitą į Baltarusiją.

„Informacija, kuri mus pasiekė oficialiais ir neoficialiais kanalais kelia nerimą dėl Lietuvos valstybės pozicijos Astravo atominės elektrinės bei laikysenos šiuo ir kitais susijusiais klausimais Europos Sąjungoje. Todėl naudojamės parlamentine teise reaguoti greitai sušaukdami neeilinį komiteto posėdį“, – motyvavo A. Ažubalis.

Kiek anksčiau ketvirtadienį TS-LKD partijos prezidiumas pranešė inicijuojantis konservatorių Tarybos kreipimąsi į Lietuvos Respublikos prezidentą Gitaną Nausėdą ir Lietuvos Respublikos Vyriausybę, raginantį neišduoti Lietuvos nacionalinio saugumo interesų ir užtikrinti, kad Lietuva neatsitrauks nuo ES ir Baltarusijos partnerystės susitarimų vetavimo, kaip instrumento Lietuvos nacionaliniam saugumui užtikrinti.

„Mus pasiekė informacija, kad yra ketinimų spalio mėnesio viduryje planuojamoje Europos Sąjungos Užsienio reikalų Taryboje galimai išduoti nacionalinius interesus ir atsisakyti dabartinės Lietuvos pozicijos vetuoti ES ir Baltarusijos partnerystės susitarimą dėl jos vykdomos nesaugios Astravo AE statybos, kuri kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui“, – teigia partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis.