Lietuvoje

2019.08.26 13:11

Gimdymas namuose kelia aistras: moterys nenori ligoninių, gydytojai – rizikos

Laura Adomavičienė, LRT.lt2019.08.26 13:11

Praėjusią savaitę tragiškai pasibaigęs gimdymas namuose parodė, kiek daug gali nulemti gimdyvės emocijomis paremti sprendimai, kurie trukdo racionaliai įvertinti grėsmę tiek pačiai mamai, tiek vaikui. Net ir rizikos grupei priskiriama 40 metų moteris ryžosi kūdikio susilaukti namuose, nors Lietuvoje nėra nė vienos įstaigos, galinčios legaliai teikti šią paslaugą. Kokių minčių vedinos moterys ryžtasi rizikuoti savo ir vaiko gyvybe?

Akušerių sąjungos prezidentė Ilona Joneliūnienė tikina, kad kai buvo rengiamas gimdymą namuose reglamentuojantis įstatymas, jame stengtasi įvesti kuo daugiau saugiklių, kurie užtikrintų moters ir kūdikio saugumą.

Pirmiausia, gydymo įstaigos, norinčios teikti gimdymo namuose priežiūros paslaugą, privalo gauti licenciją. Su šiomis įstaigomis sutartį dėl gimdymo namuose gali sudaryti tik mažos nėštumo rizikos gimdyvė. Taip pat nustatyta, kad švarioje ir šiltoje namų patalpoje, kurioje planuojamas gimdymas, turės būti karštas vanduo, elektra bei kietas pagrindas, skirtas naujagimiui gaivinti. Privaloma užtikrinti ir privažiavimą greitosios medicinos pagalbos automobiliui, kuris, kilus pavojui, per 30 minučių galėtų pervežti gimdyvę ir naujagimį į gydymo įstaigą.

„Tai yra reglamentuota ir mes pasisakome už tai, kad moteriai būtų pasirinkimas, kad jai būtų saugu gimdyti. Tačiau niekas labai neskuba. Nė viena įstaiga kol kas nepareiškė noro akredituotis šitai paslaugai, nes sudėtinga užtikrinti saugumą. Tai yra brangi paslauga. Visa reanimacinė brigada tiek naujagimiui, tiek motinai turi būti paruošta. Padaryti mobilią brigadą yra šiek tiek sudėtingiau. Reikia tam tikrų dalykų, pavyzdžiui, deguonies. Stacionare yra įranga viena, o mobiliojoje turi būti kitaip. Arba išsiurbimas naujagimio gleivių. Yra tokių dalykų, kur mobilumą užtikrinti yra sudėtinga. Be to – tai yra didžiuliai kaštai“, – teigė I. Joneliūnienė.

Gimdymą priimti gali tik patyrę akušeriai

Praėjusios savaitės tragedija atskleidė, kad gimdyvės, net ir priklausančios didelės nėštumo rizikos kategorijai, ryžtasi samdyti licencijos neturinčias akušeres. Pastaroji gimdyme dalyvavusi moteris yra baigusi ir dulų mokymus, tačiau Lietuvos dulų asociacijai nepriklauso.

Lietuvos dulų asociacijos pirmininkė Lina Gabrijolavičienė tikino, kad metų trukmės gana intensyviuose dulų kursuose moterys mokosi anatomijos, fiziologijos, hormonų veiklos, psichologijos ir fiziologijos ryšio. Organizuojami praktiniai užsiėmimai. Taip pat kursantės įgyja teisinių žinių, susijusių su gimdymu. Kad dula gautų kvalifikacijos pažymėjimą, ji turi sudalyvauti dviejuose gimdymuose.

Nepaisant rankose turimo pažymėjimo, dula gimdyme pagal šalies įstatymus dalyvauti negali. L. Gabrijolavičienės teigimu, tai yra gimdyvę lydintis asmuo, kuris daugiausia rūpinasi moters psichologine būsena, jos poreikiais. Norėdama priimti gimdymą namuose dula privalo baigti akušerijos mokslus. Įstatyme aiškiai apibrėžta, kad gimdymo namuose priežiūros paslaugą gali teikti gydymo įstaigoje dirbantys akušeriai, turintys daugiau nei 2 metų darbo patirtį, atlikę ne mažiau kaip 100 gimdyvių ir naujagimių apžiūrų, priėmę virš 50 gimdymų.

„Aš nežinau, ar įstatyme yra kažkokia spraga, bet įstatymas yra, o licenciją turinčių akušerių nėra. Kaip tie žmonės dirba, kodėl jie renkasi dirbti be licencijų – šito aš negaliu komentuoti. Kas šiuo konkrečiu atveju atsakingas – gimdyvė ar gimdyme dalyvavusi licencijos neturinti akušerė, – geras klausimas. Aš atsakymo nežinau. Man atrodo, čia reikia teisininkų konsultacijos. Mano nuomone, sprendimus dėl savo gimdymo priima moteris, nes nėščia moteris yra suaugusi moteris, kuri atsakinga už tai, kas vyksta su ja. Niekam kitam nereikės gyventi su pasekmėmis“, – sakė Lietuvos dulų asociacijos pirmininkė.

Atsakingiesiems nustatyti reikės teismų maratono

Advokatas dr. Girius Ivoška pabrėžia, kad vienareikšmio tragiškos situacijos teisinio vertinimo nėra. Pirmiausia, vertinant aplinkybes, kurios galėjo gimdant namuose lemti kūdikio mirtį, būtina žinoti, ar buvo prieš gimdymą nustatyta šalių atsakomybė, teisės bei pareigos.

„Jeigu sutarties nėra, tokiu atveju mes negalime kalbėti apie kažkokią atsakomybę. Vėlgi, jeigu mes turime galimybę nustatyti veiksmus, jeigu mes žinome, kas buvo daryta faktiškai tos moters, pribuvėjos, tada reikėtų vertinti, ar tie veiksmai galėjo lemti kūdikio mirtį. Jeigu mes nežinome, kokie veiksmai buvo padaryti, ir darome prielaidą, kad susitarimo jokio nebuvo, kalbėti apie pribuvėjos atsakomybę šiuo atveju būtų sudėtinga“, – sakė dr. G. Ivoška.

Tiesa, gimdyme dalyvavusiai akušerei-pribuvėjai gali grėsti atsakomybė už veiklą neturint licencijos. Ji atsako tiek už nelegalią veiklą, tiek už nedeklaruotas pajamas. Už paslaugos, kuri yra suteikta, kokybę, net jei nėra apibrėžtos paslaugos ribos, atsako taip pat paslaugos teikėjas.

„Šiandien sunku pasakyti, ar paslaugos pats teikimo faktas buvo. Net jeigu moteris pagal išsilavinimą yra akušerė, vis tiek reikia žiūrėti, kas buvo faktiškai nustatyta kaip jos atlikti veiksmai. O gal tik buvo patarimai, gal akušeris dirbo ne kaip akušeris, o buvo žiūrovas, patarėjas? O gal buvo ir ta fizinė intervencija gimdymo metu? Reikia atlikti tyrimus. Čia daug yra prielaidų, hipotezių ir daug erdvės spekuliacijoms“, – sakė advokatas.

Tačiau dr. G. Ivoška pabrėžė, kad, vertinant suaugusiųjų asmenų atsakomybę, analizuojant situaciją reikėtų pradėti kalbėti nuo mamos.

„Reikia įvertinti, kiek ji šiuo atveju galėjo tikėtis to, kad gimdymas namuose tiek iš medicininės, tiek iš teisinės pusės bus tinkamas? Kaip ji tikrinosi nėštumo metu? Ar jos ir vaisiaus fizinė būklė leido jai imtis tos atsakomybės gimdyti namuose? Ar ji buvo konsultuojama? Ar buvo gydytojų rekomendacijos negimdyti namuose, laikytis specialių reikalavimų?

Kitas dalykas – kas galėjo lemti jos apsisprendimą? Ar ji žinojo, kaip gimdymas namuose yra reguliuojamas, kokios yra būtinos sąlygos? Ar ji pati pasidomėjo, kokios gimdymui namuose yra būtinos sąlygos? Ar ji pati išsiaiškino su specialistais, kokia tvarka tai turi būti daroma, jeigu kiltų komplikacijų gimdymo metu. Visa tai yra labai svarbu. Tačiau mamos atsakomybės ribos tiksliausiai gali būti nustatytos taip pat tik teismo keliu“, – sakė dr. G. Ivoška.

Susikirto požiūriai į gimdymuose dalyvaujančius medikus

Kalbantis su ekspertais aiškėja, kad pagrindinės priežastys, lemiančios pasirinkimą gimdyti namuose, yra daugiau emocinės, paremtos baime. Akušerių sąjungos prezidentė atviravo ilgai pati ieškojusi priežasčių, kodėl moterys taip bijo gimdyti ligoninėje. Ji asmeniškai matytų tai kaip sovietinį palikimą, kada moterys ligoninėse būdavo „gydomos nuo nėštumo ir gimdymo“.

„Jos nebepasitiki mumis. Ką turime padaryti, kad moterys mūsų nebebijotų? Aš manau, kad tai yra gilus sovietmečio palikimas ir jis eina iš lūpų į lūpas, kad su moterimis buvo elgiamasi nepagarbiai, kad jos buvo visaip vadinamos, kad iš jų buvo tyčiojamasi. Bet per pastaruosius 20 metų situacija pasikeitė pastebimai šeimos naudai. Stengiamasi, kad moterims ligoninėse būtų kuo mažiau streso. Tos baltos plytelės iš gimdyklų seniai išėjusios, kiek įmanoma mažiau tų instrumentų ir kitų gąsdinančių dalykų – viskas sudėta, suslėpta į stalčiukus. Yra atnaujintos palatos, yra muzika, yra privatumas. Gali likti šeimos nariai, kad būtų kuo artimesnė ta namų aplinka. Šeima gali rinktis net ir personalą, akušerę, gydytoją, kad būtų visą laiką su jais. Aišku, tai papildomai kainuoja, bet ir gimdymas namuose nėra apmokamas iš draudimo fondo“, – tikino I. Joneliūnienė

Lietuvos dulų asociacijos pirmininkė įsitikinusi, kad ne muzikos ir ne atnaujintos palatos nori gimdyvės. Pirmiausia gimdymas namuose moterims asocijuojasi su saugia aplinka, o ligoninės gąsdina „nereikalingomis intervencijomis“.

„Aš negimdžiau namuose. Dabar manau, kad gimdyčiau. Dėl to, kad ligoninės teikia labai specifinę pagalbą. Vienos moterys žino, kad gimdymas yra socialinis įvykis, šeimyninis įvykis, ne medicininis. Yra žmonių, kurie nori gimdyti ir gimti namuose, ir yra žmonių, kurie nori mirti namuose, ne ligoninėse. Tai yra asmeninis žmogaus pasirinkimas, pasaulėžiūra, vertybės. Kitos jaučiasi nesaugios, jos pačios dažniausiai yra turėjusios kokios nors asmeninės patirties ar gimdydamos, ar kitaip susidūrusios su medikais ar autoritetais. Arba yra tos, kurios yra patyrusios seksualinį smurtą.

Gimdymas namuose yra saugesnis, nes yra mažiau nereikalingų intervencijų, kurios pačios sukelia komplikaciją, su kuo susiduriama gimdymo namuose. Tai vadinama per dideliu gimdymo medikalizavimu, intervencijų kaskadomis. Arba nuolatinis vertimas moters gulėti tam, kad būtų tiksliai užrašomi naujagimio tonai. Reiškia, kad gimdymas stoja, kad sąrėmiai stoja. Yra žiūrima į bendrai parašytą schemą, kaip turėtų vykti gimdymas. Kaip žinome, nei žmogus auga pagal schemas, nei jis gimdo pagal schemas ir kiekvienas gimdymas yra individualus. Kai jį bando suvesti į vieną schemą, tada kyla bėdos, moterys yra skatinamos (naudojami gimdymą skatinantys medikamentai – LRT. lt), nors nei jų vaikui, nei joms to nereikia ir tai yra pavojinga. Taip, ligoninėse yra įranga, personalas, bet tai yra mechaninis požiūris“, – įsitikinusi Lietuvos dulų asociacijos pirmininkė.

Su L. Gabrijolavičienės nuomone nesutinka Akušerių sąjungos prezidentė. Pastaroji tikina, kad laikai, kai močiutės, dirbusios rugių laukuose, ten ir gimdydavo – baigėsi. Per kelis dešimtmečius pastebimai pasikeitė moterų gyvenimo būdas, fizinis pajėgumas, gimdymai pasunkėjo.

„Pokyčiai susiję su tarša, maistu, hormonų, gaunamų su maistu, kiekiu, gyvenimo būdu. Moterys keičiasi, dirba sėdimą darbą, todėl daugiau dirba tik viršutine kūno dalimi, o apatinė kūno dalis, dalyvaujanti gimdyme, atrofuojasi tam tikra prasme. Tačiau gimdymo takai liko tie patys, o naujagimiai gimsta didesni. Dėl to patys gimdymai sunkėja“, – įspėjo I. Joneliūnienė.

LRT.lt primena, kad praėjusią savaitė Vilniuje moteriai gimdant namuose mirė naujagimis, nelaimė įvyko ankstų ketvirtadienio rytą. Policijos duomenimis, 1979 metais gimusi moteris gimdė vandenyje su pribuvėja. Gimęs berniukas nerodė gyvybės ženklų. Jį gaivino atvykę greitosios medikai, tačiau jie konstatavo mirtį. Kūdikio motina skubiai buvo išgabenta į ligoninę. Dėl įvykio atliekamas ikiteisminis tyrimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.