Lietuvoje

2019.08.06 12:35

Žinoma pora sukrėsta įvykių Biržuose ir Žiežmariuose: tai yra visuomenės gėda

Skvernelis: viešai kurstoma neapykanta netoleruotina; atnaujinta 13.51
Laura Adomavičienė, LRT.lt2019.08.06 12:35

Sukrėsti pastarųjų dienų įvykių, kuomet visuomenė stojo piestu prieš vaikų namų statybas Biržuose bei protinę negalią turinčių žmonių centro statybas Žiežmariuose, žurnalistė, visuomenininkė Daiva Žeimytė-Bilienė ir Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas Mindaugas Bilius išplatino viešą kreipimąsi.

„Mes visi daug ir gražiai kalbame apie tai, kad kiekvienas iš mūsų esame atsakingi už tai, kokioje valstybėje mes gyvename. Turime įstatymus, kurie turėtų užtikrinti, kad Lietuvoje žmonės nebūtų menkinami dėl jų negalios ar socialinės padėties. Tačiau tai, ką pastarosiomis savaitėmis stebime skirtinguose šalies kampeliuose, kelia didžiulį nerimą.

Du sveiku protu sunkiai suvokiami atvejai, apie kuriuos jūs neabejotinai girdėjote. Pirmasis – Biržuose, Latvygalos gatvės gyventojai užblokavo globos namų statybą. Minėtoje gatvėje buvo planuota pastatyti globos namus aštuoniems be tėvų globos likusiems mažamečiams, tačiau dalis gatvės gyventojų surinko parašus ir pareikalavo, kad toks objektas neiškiltų. [...] Argumentas, kodėl negalima statyti vaikų globos namų, buvo toks: „Tai rami, puiki vieta prie ežero, ateis vaikai – ir prasidės košmaras! [...] Pasipriešinus gyventojams vaikų globos namus nuspręsta statyti kitoje gatvėje. Kodėl?“ – piktinasi viešo kreipimosi rengėjai.

Kitas atvejis, keliantis ne mažesnį nerimą – Žiežmariuose, kur gyventojai bando užblokuoti namo, kuriame ketinama apgyvendinti dešimt protinę negalią turinčių žmonių, statybas. Gyventojai savo poziciją grindžia tuo, kad „negalią turinčių žmonių esą negalima prognozuoti, tvirtina, kad jų vaikai bus nesaugūs, nes esą tie žmonės gali juos tvirkinti, teigia, kad nenori, kad jų vaikai matytų daunus už tvoros“.

„Gerbiami mūsų valstybės vadovai, Seimo nariai ir atsakingų institucijų atstovai, kadangi jūs niekaip iki šiol nereaguojate į šiuos du įvykius, gal galite atsakyti, kas nutiko su mūsų šalimi, kad jos piliečiai ėmė kovoti prieš silpniausias ir pažeidžiamiausias visuomenės grupes: neįgaliuosius ir tėvų paliktus vaikus? Kokią čia mes „gerovės“ valstybę kuriame? Ar valstybės pareiga – ginti silpniausius – šiuo atveju nebegalioja? Šie du įvykiai jau nėra atsitiktinumas, jie gali atverti Pandoros skrynią, kada minia nusprendžia, kaip turi būti. O patirties tokiais atvejais jau turime. Šios dvi situacijos jau nebėra vien tik savivaldos ar globos namų reikalas. Tokios situacijos parodo, kad savivalda ir valstybinės įstaigos nebepajėgios pasipriešinti miniai ir, turbūt dėl šventos ramybės, jai nuolaidžiauja. Bet kur mes nukeliausime su tokia pozicija? Vėl uždarysime neįgaliuosius į getus? Vaikų namų auklėtinius vėl sukišime į mūsų visų pinigus siurbiančius ir mažamečius traumuojančius valdiškus namus?“ – klausia garsi šalies žurnalistė bei Lietuvos paralimpinio komiteto prezidentas.

Viešo kreipimosi rengėjai tikisi, kad atsakingos institucijos pagaliau imsis ryžtingų veiksmų ir pažabos visuomenėje kylančias diskriminacines nuotaikas, žmogaus orumą žeminančius pasisakymus. Taip pat raginama išsiaiškinti, kodėl savivaldos institucijos nuolaidžiauja miniai, negina viešojo intereso ir nesistengia užtikrinti lygių galimybių visiems Lietuvos piliečiams.

Laiškas adresuotas šalies prezidentui Gitanui Nausėdai, premjerui Sauliui Skverneliui, Socialinės apsaugos ir darbo ministrui Linui Kukuraičiui, Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto nariams, Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus tarnybai bei Lygių galimybių tarnybai.

Skvernelis: viešai kurstoma neapykanta netoleruotina

Į garsios šeimos viešą kreipimąsi sureagavo premjeras S. Skvernelis. Jo išplatintame komentare pažymima, kad iš tiesų valstybė yra stipri tiek, kiek geba pasirūpinti silpniausiais.

„Nei vienas iš mūsų nėra apsaugotas nuo negalios ar senatvės. Nei vieno iš mūsų vaikai negali būti tikri, kad užaugs globojami tėvų. Be šeimos likę vaikai, neįgalieji, senyvo amžiaus žmonės negali tapti pykčio, paniekos ar pašaipų objektu. Viešai kurstoma neapykanta netoleruotina“, – teigia premjeras.

Anot S. Skvernelio, Valstybės ir savivaldybės institucijos privalo derinti savo veiksmus su vietos bendruomenėmis, teikti informaciją, todėl jis Ragina atsakingas centrinės valdžios ir savivaldos institucijas kuo greičiau rasti sprendimus.

„Taip pat raginu tiek vietos bendruomenių lyderius, tiek teisėsaugos institucijas suprasti, kad neapykantos kurstymas veda į dar sunkesnes veikas, kurios vėliau baigiasi labai liūdnomis pasekmėmis. Jei norime būti saugūs, pirmiausia turime pagalvoti apie savo elgesį ir jo pasekmes. Šioje situacijoje vaikai ir neįgalūs asmenys patys neapsigins ir jiems turi padėti valstybė“, – teigia S. Skvernelis.

Viešą kreipimasi paprašyta buvo komentuoti ir šalies prezidentūra. Komunikacijos skyrius LRT.lt patikino, kad prezidentas su viešo kreipimosi turiniu yra susipažinęs, tačiau komentuos vėliau.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt