Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.31 18:58

Biržiečiai našlaičius vaikus atstūmė be gailesčio: mes už vaikus, tik ne mūsų gatvėje

Paaiškėjus, kad Biržuose, Latvygalos gatvėje, bus statomi globos namai aštuoniems be tėvų globos likusiems mažamečiams, dalis biržiečių puolė priešintis, surinko parašus ir pareikalavo, kad toks objektas neiškiltų.

Sukrėsti Latvygalos gatvės gyventojų abejingumo, Biržuose esančios Vinco Kudirkos gatvės gyventojai pasiūlė alternatyvą.

Mojavo valdžiai parašais

Biržų rajono taryba jau balsavo, kad vaikams būtų statomi bendruomeniniai globos namai. Pirmiausia buvo pagalvota apie Latvygalos gatvę.

Minėtoje gatvėje, be kitų, gyvena vadinamoji Biržų grietinėlė – turtingesni verslininkai. Vieno aktyvaus verslininko teigimu, vieta prie ežero puiki, o atėjus vaikams prasidėtų košmaras.

„Tai rami, puiki vieta prie ežero, ateis vaikai – ir prasidės košmaras! Mes už vaikus, bet tik ne mūsų gatvėje! Šitiek metų gražinome aplinką, o dabar gražiausią kampelį norite atiduoti vaikams. Mes ne prieš vaikus, mes prieš tai, kad vaikus atkeltumėte čionai, į gražiausią vietą prie ežero“, – taip kalbėjo gyventojai valdžios atstovams, atvykusiems į jų susirinkimą.

Gyventojų parašus – apie pusę šimto – pateikęs verslininkas Algirdas Kiznis tikino, kad ne jis vienas nenori globos namų Latvygalos gatvėje.

„Visi gyventojai kad šoko prieš, Jėzus Marija! Aš tai dar ramiai kalbu, bet žmonės valdžiai visa ko prisakė“, – aiškino biržietis.

Prigąsdino, kad išmindys braškes

Pačeriaukštės seniūnas Aurimas Frankas portalui „Panskliautas.lt“ teigė pašiurpęs nuo to, kas vyko per susirinkimą.

„Kirbėjo viena mintis: kokioje gatvėje aš čia gyvenu? Liko kartėlis. Viduramžiais pakvipo“, – prisimena A. Frankas.

Kaip rašoma portale „Panskliautas.lt“, prieš vaikų kaimynystę pasisako toli gražu ne visi gyventojai, bet prieštaraujantieji – itin aršūs. Jie nesiklauso kitų nuomonės, negirdi nei aiškinimų, nei argumentų.

„Prigąsdino senutes, kad atkelti vaikai obuolius išpurtys, vyšnias išdraskys, braškes išmindys. O tos – už galvų, vajė, taigi braškes išmindys!“ – stebisi A. Frankas.

Parašų rinkimo aktyvistai pakišo lapą pasirašyti prieš bendruomeninius namus ir A.Frankui. Perskaitęs tekstą, jis atsisakė pasirašyti.

„Minios spaudimas yra galingas ginklas. Prasidėjo moralizavimai. Džiaugiuosi, kad pakako sąžinės ir stuburo atsilaikyti“, – atviravo A.Frankas

Rado alternatyvą

Biržų rajono savivaldybės mero Vyto Jarecko teigimu, pasirašydami už globos namų Latvygalos gatvėje nebuvimą, gyventojai pasielgė neteisingai, tačiau, meras akcentuoja, jog protestą inicijavęs verslininkas juos suklaidino: „Matyti, kad gyventojams buvo pateikta neteisinga informacija ir dabar jie nuomonę pakeistų.“

Kaip bebūtų, likimo nuskriaustiems vaikams pagalbos ranką ištiesė Biržuose esančios V. Kudirkos gatvės gyventojai ir pasiūlė sklypą globos namams pastatyti.

„Kreipėmės į Nacionalinę žemės tarnybą, kuri patikino, jog šis sklypas yra laisvas ir jame galima statyti pastatą. [...] V. Kudirkos gatvė yra asfaltuota, yra komunikacijos, todėl, manau, kad įgyvendinsime šį projektą be didelių kaštų“, – LRT RADIJUI komentuoja V. Jareckas.

Biržuose gyvenančių ir nusiteikusių prieš našlaičius vaikus verslininkų moralę miesto meras teigia vertinantis neigiamai. „Tai yra likimo nuskriausti vaikai, kurie dėl tėvų problemų atsidūrė vaikų namuose, todėl jie yra verti vaikystės, kurią turi jų bendraamžiai“, – pabrėžia Biržų meras.

Artimiausiu metu visoje šalyje didžiųjų vaikų globos įstaigų neliks, o globotiniai bus perkelti gyventi natūralesnėje aplinkoje kur kas mažesnėmis grupelėmis. Taip jie mokysis savarankiškumo ir jausis saugesni.

Piktinasi tokiu elgesiu

Visuomeninės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė Rasa Didžpetrienė LRT RADIJUI teigia jaučianti apmaudą dėl tokio žmonių abejingumo.

„Mes kalbame apie aštuonis mažus vaikus, kurie yra atstumiami suaugusiųjų. Jie žiūri televizorių, stebi internetą ir mato, kas vyksta. Man sunku suvokti, kad suaugę žmonės išsigando aštuonių vaikų, vietoje to, kad ištiestų pagalbos ranką ir padėtų užaugti“, – piktinasi pašnekovė.

Dalis visuomenės mano, kad be tėvų augantys vaikai yra asocialūs ir nepaklusnūs. Paklausta, kaip išsklaidyti tokius mitus, R. Didžpetrienė pabrėžia – nė vienas jų toks negimė.

„Pirmiausia reikėtų atsakyti, kokioje aplinkoje šie vaikai augo ir ką su jais padarė suaugusieji. Atstumdami šiuos vaikus mes skatiname juos elgtis netinkamai. Jiems reikia saugaus ir tvirto pavyzdžio. Ne visada yra tėvai, todėl mūsų pareiga yra jiems padėti“, – tvirtina organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi