Naujienų srautas

Lietuvoje2019.07.30 18:54

Šimašius priima Nausėdos pastabas, tačiau dėl Generolo Vėtros įamžinimo neabejoja: įrodymai egzistuoja

LRT.lt 2019.07.30 18:54

Antradienį į diskusijas dėl Jono Noreikos – Generolo Vėtros atminimo įamžinimo įsijungęs prezidentas sukritikavo sostinės vadovo veiksmus, skubiai ir be platesnių paaiškinimų visuomenei nuimti atminimo lentelę Generolui Vėtrai.

Savo ruožtu Vilniaus meras Remigijus Šimašius socialinėje erdvėje teigė, kad nuimti ant Vrublevskių bibliotekos sienos kabojusią atminimo lentelę buvo nuspręsta po gautų komisijos išvadų.

„Visiškai palaikau Jūsų siūlymą remtis Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti autoritetu ir patirtimi. Dar daugiau – aš rėmiausi šios komisijos išvadomis“, – atsakyme prezidentui G. Nausėdai rašo meras.

„Jau prieš trejetą metų Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti Nacių okupacinio režimo nusikaltimų ir Holokausto tyrimo pakomisė pareiškė, kad smerkia asmenų atminimo viešojoje erdvėje įamžinimą, jei egzistuoja patikimi istoriniai įrodymai, kad šie asmenys nacių okupacijos Lietuvoje metu dalyvavo persekiojant ir (arba) žudant žydus bei kitus žmones nepaisant minėtų asmenų kitos veiklos tuo metu arba vėliau. J. Noreikos atveju tokie įrodymai egzistuoja – jis dalyvavo steigiant žydų getą“, – apie motyvus pašalinti J. Noreikos atminimo lentą aiškino sostinės vadovas.

Tiesa, R. Šimašius sutinka, kad tai nebuvo padaryta pačiu geriausiu būdu, trūko subtilumo ir situacijos jautrumo įvertinimo, tačiau toks sprendimas, mero teigimu, turėjo būti padarytas.

„Pripažįstu, turėjome padaryti anksčiau, subtiliau, bet turėjome padaryti“, – rašo R. Šimašius.

Meras taip pat tikina, kad artimiausiu metu bus svarstoma ir dėl kitų, diskusijas keliančių asmenybių įamžinimo klausimo.

„Ir mes norime tęsti savo darbą. Jau anksčiau sakiau, kad sovietų parankinių P. Cvirkos ir V. Valsiūnienės įamžinimas yra nederamas, jis žeidžia sovietinio režimo aukas“, – teigia meras.

Pats sostinės vadovas sako esantis pasiruošęs pristatyti planus prezidentui, kokių veiksmų ketinam imtis artimiausioje ateityje, taip pat burti platesnę diskusiją šiuo jautriu visuomenei klausimu.

„Esu pasiruošęs atvykti pas jus ir pristatyti planus peržiūrėti įamžinimo politiką Vilniuje. Tokią politiką, kuri rodytų mūsų vaikams pačius geriausius tautos sūnų ir dukrų pavyzdžius“, – įrašą socialinėje erdvėje užbaigė sostinės meras Remigijus Šimašius.

LRT.lt primena, kad skandalą įžiebusi atminimo lentelė J. Noreikai nuo Vrublevskių bibliotekos sienos sostinės senamiestyje mero R. Šimašiaus sprendimu nuimta ankstų šeštadienio rytą.

Praėjusią savaitę taryba pervadino diplomato bei karininko Kazio Škirpos vardo alėją dėl jo viešai deklaruotų antisemitinių pažiūrų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi