Lietuvoje

2019.07.30 16:07

Nausėda sureagavo į Generolo Vėtros situaciją: ne politikai turi spręsti, kas yra įamžintina, o kas – ištrintina

LRT.lt 2019.07.30 16:07

Atminimo lentelė Jonui Noreikai–Generolui Vėtrai nuo Vrublevskių bibliotekos sienos sostinės senamiestyje Vilniaus mero Remigijaus Šimašiaus sprendimu nuimta ankstų šeštadienio rytą, tačiau užvirusios aistros tebegirdimos iki šiol.

Sureagavo ir prezidentas Gitanas Nausėda.

Anot išplatinto pranešimo, pastarojo meto Vilniaus miesto savivaldybės sprendimai sukėlė rezonansą visuomenėje ir dar kartą parodė, kad istorinė atmintis turėtų būti ne vieno kurio nors miesto ar savivaldybės spręstinas klausimas, o nacionaliniu lygiu priimama nutartis.

Kad iš tiesų būtų sprendžiama problema, o ne aštrinama priešprieša tarp skirtingą požiūrį turinčių visuomenės grupių, prezidentas kviečia institucijas ir specialistus burtis diskusijoms, duosiančioms pradžią nacionalinės atminties politikos principų ir reglamento suformulavimui, kuo turėtų vadovautis atsakingi asmenys, priimantys sprendimus dėl istorinių įvykių atminties užfiksavimo.

Išplatintame pranešime teigiama, jog šiuo metu egzistuojanti Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti atlieka labai reikalingą ir naudingą darbą, tačiau, kaip rodo esama situacija, jos vienos konstruktyviam problemos sprendimui neužtenka. Todėl į diskusijų grupę siūloma įtraukti daugiau institucijų ir ekspertų – istorikų, politologų, kultūros paveldo specialistų. Produktyvus jų bendradarbiavimas užtikrintų aiškiai apibrėžtas nacionalinės atminties politikos gaires.

„Kol vyks tokių principų rengimas, kviečiu laikytis moratoriumo istorinės atminties trynimui. Tuo tarpu daugiau dėmesio skirti istorinio konteksto pateikimui – kad žmonės galėtų susidaryti objektyvią nuomonę įvertindami skirtingus požiūrius, o ne politikai spręstų, kas yra įamžintina, o kas – ištrintina,“ – sakė prezidentas G. Nausėda.

Prezidentūra yra pasirengusi būti šio proceso moderatorė, telkdama institucijas, įtraukdama ekspertų grupes bei sudarydama sąlygas forumams, renginiams vykti.