Lietuvoje

2019.07.12 08:36

Nausėdos inauguracijos ceremonija: nauji simboliniai žingsniai, tvirta kalba Seime ir žaismingas bendravimas su žmonėmis

atnaujinta 16.02
Šarūnas Nekrošius, LRT.lt2019.07.12 08:36

Penktadienį Seime prisiekė ir pareigas pradėjo eiti naujasis Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. Jis poste keičia šaliai dvi kadencijas nuo 2009-ų metų vadovavusią Dalią Grybauskaitę. Rinkimus gegužę laimėjęs G. Nausėda žada kurti gerovės valstybę, mažinti socialinę atskirtį, o per inauguraciją sako norintis siųsti žinią, kad „Lietuva yra viena“.

Gitano Nausėdos inauguracijos ceremonija prasidėjo nuo ankstyvo ryto, jis aplankė patriarcho Jono Basanavičiaus paminklą, taip išreikšdamas pagarbą vienam iškiliausių šalies žmonių.

Vėliau naujasis prezidentas keliavo į Seimą, kur prisiekė Lietuvai ir šalies Konstitucijai.

Po priesaikos Seime G. Nausėda su artimaisiais dalyvavo Šv. Mišiose Katedroje, o vėliau bendravo su aikštėje susirinkusiais žmonėmis, kur spaudė rankas, taip pat neatsisakė ir geram tuzinui asmenukių.

Ceremonijos pabaigoje G. Nausėda oficialiai perėmė prezidentūros rūmus iš Dalios Grybauskaitės ir pradėjo savo penkerių metų kadenciją.

Visa inauguracijos ceremonija ir nuotraukų galerija – LRT.lt portale

15 val. Prezidento rūmų perdavimo ceremonija Simono Daukanto aikštėje, kreipimasis į Lietuvą ir Vyriausybės įgaliojimų grąžinimas

Tai viena svarbiausių inauguracijos dalių, jos metu 10 metų Daukanto rūmuose dirbusi prezidentė Dalia Grybauskaitė oficialiai perdavė prezidentūros valdymą į G. Nausėdos rankas.

D. Grybauskaitė perdavė G. Nausėdai Didįjį valstybės antspaudą ir Lietuvos Konstituciją.

Buvo nuleista prezidentės D. Grybauskaitės vėliava, ji perduota 10 metų dirbusiai šalies vadovei, taip oficialiai D. Grybauskaitė atsisveikino su prezidentūros rūmais.

D. Grybauskaitė iš aikštės išlydėta garsiais plojimais.

Ant Daukanto rūmų stogo iškelta naujojo prezidento G. Nausėdos vėliava. Po ceremonijos kalbą pasakė naujai prisiekęs šalies vadovas.

„Šiandien jūs susirinkote čia, lietuvybės šauklio Simono Daukanto aikštėje, o ir visoje Lietuvoje – ne šiaip reginį stebėti ir ne įprastų politinių pažadų pasiklausyti. Ne. Šiandien jus ir mus visus telkia vilties sklidinas lūkestis“, – kalbą pradeda G. Nausėda.

G. Nausėdos teigimu, drąsiai lietuviškos dvasios veržlumu vadavomės iš okupacijos narvo ir siekėme laisvės laisvoje tėvynėje, savo demokratinėje valstybėje, kurioje saugu, oru ir gera gyventi. Prezidentas svarsto, ar mūsų pasiekta laisvė yra būtent ta, kurios ir siekėme.

„Ar jau atėjome į savo Pažadėtąją žemę – pažadėtąją gerovės Lietuvą – visiems? Ar „saulė Lietuvoj“ jau išsklaidė tamsumas? Ar išsipildė Laisvės kovų, Sąjūdžio puoselėta laisvos, stiprios ir gerove visiems sklidinos tėvynės viltis? Būkime sąžiningi ir garsiai sau ištarkime: dar ne, dar ne visiems“, – kalba prezidentas.

Vėliau vyko Vyriausybės įgaliojimų grąžinimas Baltojoje prezidentūros salėje.

Įgaliojimų grąžinimas įvyko iš karto, po prezidento rūmų perdavimo ceremonijos, vykusios Simono Daukanto aikštėje. Grąžinus įgaliojimus, G. Nausėda pasirašė dekretą, kuriuo Vyriausybė įgaliojama laikinai vykdyti veiklą.

14 val. Lietuvos miestų ir miestelių bei užsienio lietuvių vėliavų pagerbimo ceremonija Katedros aikštėje

Čia naujasis prezidentas G. Nausėda susitiko su miestų merais, taip pat su užsienio lietuvių organizacijų atstovais.

„Žvelgiu į šias vėliavas ir matau mūsų miestelių darbus, godas, istoriją, sakmes ir padavimus, tiesiog žmonių darbus, kurie ir daro mūsų Lietuvą gražesnę. Man labai smagu matyti, kad šiandien regionai stovi visi kaip vienas, įskaitant ir užsienyje gyvenančius lietuvius.

Lietuva yra gerokai didesnė, nei mes esame nubrėžę geografines sienas. Šiandien Lietuva, jos darbščių žmonių dėka, šalies salelės yra pasklidusios po visą pasaulį. Bet tai yra viena Lietuva, tai yra pagrindinė žinutė, kurią mes norime pasiųsti. Miela Lietuva, aš myliu visą tave“, – tokiais skambiais žodžiais savo kalbą Katedros aikštėje sakė G. Nausėda.

Po pasakytos kalbos, naujasis prezidentas aikštėje pasiliko bendrauti su čia susirinkusiais žmonėmis, spaudė jiems rankas, priėmė sveikinimus ir linkėjimus penkerių metų kadencijai.

„Mielai paspausčiau visiems rankas, bet tada užtruks pusę dienos. Ačiū visiems“, – susirinkusiems dėkojo G. Nausėda, aikštėje nevengęs su norinčiais įsiamžinti ir asmenukėse.

13 val. Iškilmingos mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje

Prieš 13 valandą į Katedrą renkasi šalies vadovai, politikai, diplomatai. Laukiama ir čia atvykstančio prieš valandą prisiekusio naujo prezidento Gitano Nausėdos.

Susirinkusieji prie Katedros ovacijomis pasveikino prezidentą Valdą Adamkų su žmona Alma, kuri viešumoje pasirodė po ilgos pertraukos.

Skambant Katedros varpams į baziliką žengia G. Nausėda su žmona Diana. Mišiose taip pat dalyvauja ir G. Nausėdos tėvas Antanas.

12 val. Ginkluotųjų kariuomenės pajėgų ir Šaulių sąjungos rikiuotė ir paradas Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje

Čia dalyvavo prisiekęs prezidentas, o kartu ir naujasis šalies kariuomenės vadas, G. Nausėda.

„Lietuvos kariai, šiandien daviau priesaiką Lietuvai ir man džiugu, kad šios priesaikos ir šių žodžių ramstis esate jūs, Lietuvos kariai. Džiugu, kad mano priesaiką garantuoja ir 100 metų jubiliejų atšventusi Šaulių sąjunga, demonstruojanti ypatingo pilietiškumo savybes. Trečias mano priesaikos garantas yra mūsų sąjungininkai, kurių tvirta parama už mūsų nugaros sudaro prielaidas atsispirti bet kokiam priešui.

Tikiu, kad pilietiška visuomenė, pasiryžusi iki paskutinio kraujo lašo ginti mūsų nepriklausomybę, bus visa apimantis mūsų pasitikėjimo savimi ir stiprumo garantas“, – susirinkusiems aikštėje kariams ir žmonėms sakė naujasis šalies vadovas.

Ginkluotųjų pajėgų ir Šaulių sąjungos rikiuotė iš Nepriklausomybės aikštės Vilniuje pradėjo šventinį prezidento G. Nausėdos inauguracijos ceremonijos paradą iki Katedros aikštės, kurioje po iškilmingų mišių Vilniaus arkikatedroje bazilikoje vyko tradicinė vėliavų ceremonija.

Pažymima, kad pastaroji yra išskirtinė, nes pakviestos ne tik Lietuvos regionų bendruomenės, bet ir užsienio lietuvių delegacijos.

11 val. prezidentas Nausėda Seime prisiekė Lietuvai

Parlamente G. Nausėda prisiekė Lietuvai ir oficialiai tapo Lietuvos prezidentu. Jis prisiekė Lietuvai ir Konstitucijai.

G. Nausėda prisiekė būti ištikimas Lietuvos Respublikai ir Konstitucijai, sąžiningai eiti savo pareigas ir būti visiems lygiai teisingas.

Jam įteiktas Vytauto Didžiojo ordinas su aukso grandine.

„Patys svarbiausi ir dabar galvoje skambantys žodžiai – priesaika, kurią pasakiau. Stengiuosi įvertinti kiekvieną iš šių žodžių atskirai ir kartu.

Suprantu, kad su šia priesaika gyvensiu kiekvieną dieną. Tikiu tik tuo dalyku, kad pasiektume dar didesnio Lietuvos klestėjimo, sėkmės bei gerovės valstybės ir kad vairuoti Lietuvą į šitą uostą mes galime tik visi kartu“, – iš karto po posėdžio Seime sakė G. Nausėda.

Likus 10 minučių iki 11 val. į Seimą atvyko vis dar prezidentės pareigas atliekanti Dalia Grybauskaitė.

Į parlamentą atvyko gausybė svečių tarp kurių – ambasadoriai, Seimo ir Vyriausybės nariai, diplomatai, arkivyskupas Gintaras Grušas, Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis su žmona, prezidentas Valdas Adamkus su žmona Alma.

Po Seimo posėdžio numatoma Lietuvos ginkluotųjų pajėgų rikiuotė Nepriklausomybės aikštėje ir paradas Gedimino prospektu iki Katedros aikštės, mišios Vilniaus arkikatedroje.

10 val. Prezidentas atvyko prie J. Basanavičiaus paminklo

Pirmiausia prezidentas nuvyko prie Aušros vartų, ten akimirkai su žmona stabtelėjo ir pėsčiomis keliauja iki J. Basanavičiaus paminklo.

Prezidentą visų renginių metu lydės ne tik žmona Diana, bet ir dukros.

Eidamas link J. Basavičiaus paminklo prezidentas praeivių palydimas plojimais, jam linkima sėkmės svarbiausiame poste.

G. Nausėda prie J. Basavičiaus paminklo padėjo ąžuolo šakų kompoziciją, tai tarsi stiprybės simbolis.

Numatyta, kad prie monumento prezidentas padės gėlių, taip pat pasakys trumpą kalbą.

„Pats jaučiuosi, sakyčiau taip, kažkoks laukimas, neapibrėžtumas, bet kiekvieno žmogaus gyvenime ateina toks etapas, kai tu padarai ryškų posūkį ir jis padarytas ne šiaip sau, jį reikėjo padaryti, reikėjo pasiūlyti savo alternatyvą Lietuvai ir tikiuosi, kad Lietuvos žmonės nesuklydo“, – neslėpdamas jaudulio, tačiau su šypsena veide į žurnalistų klausimą atsakė G. Nausėda.

Susirinkusieji tikisi, kad prezidentas įgyvendins pažadus gerinti pragyvenimo lygį ir mažinti socialinę atskirtį.

Užtrukęs keliolika minučių, prezidentas pajudėjo Seimo link.

Svarbus akcentas ir lyginimas su S. Lozoraičiu

LRT RADIJO žurnalistas Mindaugas Laukagalis praneša, kad apie 9 val. prie Jono Basanavičiaus paminklo Vilniuje pradėjo rinktis pirmieji žmonės.

Viena kalbinta pašnekovė G. Nausėdą palygino su Stasiu Lozoraičiu. Savo ruožtu, kita gyventoja tikino, kad inauguracija – nėra jau tokia didelė šventė.

„Čia mano skonio prezidentas. Netoli gyvenu, todėl pirma atėjau. Jis man primena S. Lozoraitį, nes G. Nausėdos idėja vienyti Lietuvą yra būtent S. Lozoraičio. Lietuva nebuvo subrendusi, tam prireikė 26-ių metų“, – pasakoja lietuvė.

„Jeigu jam seksis, seksis mums visiems. Turime gerbti žmonių pasirinkimą. Manau, nuo to priklauso mūsų sėkmė“, – sako pašnekovė.

„Vis dėlto tai yra šventė – keičiasi prezidentas. Svarbus momentas Lietuvos istorijoje, bet nemanau, kad reikėtų per daug sureikšminti šią šventę“, – mano moteris.

Prezidento inauguracijos narys Arūnas Matelis tikina, kad prezidento apsilankymas prie J. Basanavičiaus paminklo nėra smulkios detalės, o labai stiprus akcentas.

„Kadangi pagal protokolą reikėtų be keleto minučių 11 val. atsirasti Seime. O jis pasirinko eiti pėsčias su šeima nuo Aušros vartų – tai simbolizuoja atvirumą, norą pabūti su žmonėmis, naujo kelio pradžią“, – sako A. Matelis.

Nausėdos inauguracijos ceremonija – viena kukliausių

Organizatoriai teigia, kad šventiniai renginiai kainuos iki 60 tūkstančių eurų. Dėl inauguracijos sostinės centre ribojamas eismas, keičiasi kai kurių autobusų maršrutai.

Inauguracijų mūsų šalies istorijoje buvo ir kuklių, ir pompastiškų. Vienos prabangiausių – Rolando Pakso, 2003-iaisiais jos atsiėjo per 300 tūkstančių litų, tai yra apie 90 tūkst. eurų.

Skaičiuojama, kad 2009-aisiais prezidentės D. Grybauskaitės inauguracijos renginiai atsiėjo apie 30 tūkst. litų, o tai yra apie 9 tūkst. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt