Naujienų srautas

Kultūra2018.12.07 07:23

Pasvalyje atidengiamas paminklas Žygimantui Augustui

BNS 2018.12.07 07:23

Penktadienį Pasvalyje bus atidengtas paminklas Lietuvos didžiajam kunigaikščiui ir Lenkijos karaliui Žygimantui Augustui.

Būtent šis Lietuvos valdovas išgarsino Pasvalį, 1557 metais su Livonijos ordinu pasirašęs vadinamąsias Pasvalio sutartis, jų tikslas buvo užkirsti kelią iš Rytų kylančiai grėsmei, pranešė vienas ir paminklo iniciatorių – Vyčio paramos fondas.

Šis paminklas skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui.

Paminklo autoriai – Ukrainos skulptoriai Borisas Krylovas ir Olesius Sydorukas. Skulptūra išlieta Ukrainoje, bendradarbiaujant su fondu „Kunigaikščių Ostrogiškių karūna“. Kuriant postamentą prisidėjo žinomas šalies menininkas Rimantas Dichavičius.

Anot pranešimo, projektas kainavo beveik 40 tūkst. eurų, tačiau paminklas pastatytas nenaudojant rajono biudžeto lėšų. Daugiau kaip 90 proc. paminklui lėšų aukojo žemietis verslininkas Pranas Kiznis.

Už šią mecenatinę veiklą P. Kizniui suteiktas Pasvalio krašto garbės piliečio vardas.

Žygimantas Augustas (1520 – 1572) – Žygimanto Senojo sūnus, Lenkijos karalius (1548–1572) ir Lietuvos didysis kunigaikštis (1544–1572), jo valdymo metu Lenkija ir Lietuvos Didžioji kunigaikštystė sudarė konfederaciją – Abiejų Tautų Respubliką.

Žygimantas Augustas mirė nesusilaukęs įpėdinio ir buvo paskutinysis Jogailaičių dinastijos valdovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi