Kultūra

2017.03.07 13:39

Istorikė knygoje atskleidė faktus apie prezidento A. Smetonos sargybą

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2017.03.07 13:39

Istorikė dr. Ingrida Jakubavičienė savo naujoje knygoje „Prezidento sargyboje. Leitenanto Povilo Skardžiaus istorija“ pateikia prezidento Antano Smetonos apsaugos karininko leitenanto P. Skardžiaus atsiminimus bei prezidento žmonos Sofijos Smetonienės laiškus. Knyga, gausiai iliustruota niekur nepublikuotomis Skardžių šeimos archyvo nuotraukomis bei dokumentais, stebina savo gyvumu ir autentika.

S. Smetonienės laiškai, kaip sako autorė, pribloškia jautrumu, tikrais išgyvenimais. Juose skaitytojai ras nemažai faktinių detalių, bylojančių apie Smetonų šeimos sunkų įsikūrimą JAV. Laiškuose puikiai atsiskleidžia tikrasis S. Smetonienės charakteris, gera ir atjaučianti širdis, dosnumas ir pasiaukojimas.

„Pačiai kurti istorijos neteko, nes Povilas Skardžius buvo labai smalsus, jį domina viskas: pradedant tuo, kokius laikraščius iš ryto skaito prezidentas, kokius pokalbius jis veda pasivaikščiojimų, susitikimų prie pietų stalo metu – visa tai labai ilgam įstrigo jauno leitenanto atmintyje ir jau gyvenimo saulėlydyje jis nusprendė visa tai aprašyti“, – sako I. Jakubavičienė.

Istorikė atskleidžia, kad taptum prezidento patikėtiniu, reikėjo atitikti labai aukštus kriterijus. Buvo labai atsižvelgiama į būsimo sargybinio patriotiškumo jausmą, aiškinamasi, ar jis galėtų paaukoti gyvybę dėl prezidento.

Daugiau detalių apie prezidento sargybą – pokalbyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.