Kultūra

2021.12.08 16:07

Paskelbti Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, Mindaugas Klusas, LRT.lt2021.12.08 16:07

Gruodžio 8 d. 16 val. Kultūros ministerijos Baltojoje salėje paskelbti 2021 metų Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai.

12-a kūrėjų pretendavo gauti 2021 metų Lietuvos nacionalines kultūros ir meno premijas. Įvertinusi daugiau kaip 30 visuomenės pasiūlytų kandidatų veiklą kultūros ir meno srityje, komisija tarpinio balsavimo metu atrinko 12 kandidatų. Lietuvos nacionalines kultūros ir meno premijomis apdovanoti 6 iš jų.

Paskelbti 2021 metų Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų laureatai

„Tai yra laukiamas įvykis, menininkų, kultūros atstovų pagerbimo momentas ir nuostabi šventė. Kviesčiau išgirsti ne tik laimėtojo vardą ir pavardę, bet įsiklausyti ir dėl ko, premija buvo suteikta“, – kalbėjo kultūros ministras Simonas Kairys, dėkodamas komisijai.

„Tai yra atsakingas įvykis, visas sąrašas liudija apie mūsų kultūros svorį, gyvybingumą, proveržį. Nenorime jokiu būdu menkinti ir tų indėlio Lietuvos kultūrai, kurie ir nebuvo išrinkti“, – kalbėjo komisijos pirmininkas Audrius Stonys.

Aktorius Vidas Petkevičius premiją pelnė už įtaigius vaidmenis teatre ir kine, menotyrininkė Agnė Narušytė – už vertybišką šiuolaikinės kultūros refleksiją, choro dirigentas, kompozitorius Vytautas Miškinis – už chorinės kultūros turtinimą ir sklaidą, fotomenininkas Remigijus Treigys – už laiko ženklų poetiką fotografijoje, tarpdisciplininio meno kūrėjas Dainius Liškevičius – už kultūrinių stereotipų kritiką šiuolaikinio meno formomis, etnomuzikologė Daiva Vyčinienė – už folkloristikos aktualizavimą.

Menotyrininkė Agnė Narušytė pasakojo per laureatų paskelbimo ceremoniją vedusi paskaitą, dėl to negalėjusi atsiliepti į skambučius, vis tik atsiliepė į kolegės menotyrininkės Laimos Kreivytės skambutį ir sužinojo džiugią žinią: „Visi su studentais buvome truputį įsitempę, nes žinojome, kad tuo metu vyksta laureatų skelbimas“.

„O žinia euforiška. Kolegos ir menininkai yra laimėjimo dalis. Be menininkų nebūtų ir mano tekstų. Todėl ne mažiau džiaugiuosi, kad mano tekstų objektai – Treigys ir Liškevičius apdovanoti, triguba šventė. Džiaugiuosi, aišku, dėl visų laureatų“, – kalbėjo ji.

Skulptorius, performanso ir videomenininkas Dainius Liškevičius skelbiant Nacionalinių premijų laureatus klausėsi muzikos – ambiento. Ilsėjosi. Užklupta žinia jam, suprantama, buvo džiugi.

„Atsimenant pavasario ir vasaros situaciją (jo kūrinys „Kliaksas/ Restartas“ (2000) „Šeimų maršo“ buvo pasmerktas, menininko atžvilgiu pradėtas ikiteisminis tyrimas, – LRT.lt), premiją vertinu kaip patvirtinimą, kad laimėjo blaivus protas“, – LRT.lt teigia Nacionalinės premijos laureatas D. Liškevičius.

Chorvedys, kompozitorius Vytautas Miškinis, sužinojęs apie jam suteiktą apdovanojimą, sakė besijaučiantis keistai. „Tai nepaprastai didelis įvertinimas. Matau Lietuvoje daug talentingų žmonių, tačiau jų, nežinau kodėl, tokiai premijai neteikia. Nežinau, kodėl šįkart taip išskyrė mane... Kita vertus, tai didelis įsipareigojimas. Ne laurai, o įsipareigojimų diržas. Svarbiausia dabar – nenuvilti“, – sako V. Miškinis.

Klaipėdietis fotomenininkas Remigijus Treigys jau žinojo Nacionalinių premijų teikimo komisijos sprendimą. Apie tai jam pranešė vietinės radijo stoties žurnalistai. „Jaučiuosi gerai. Kol kas reikia suvaldyti šoktelėjusias emocijas, nuleisti garą, permąstyti tai, kas įvyko. Smagu, be abejo, smagu“, – pabrėžia jis.

Lietuvos nacionalinėmis kultūros ir meno premijomis įvertinami reikšmingiausi kultūros ir meno kūriniai, Lietuvos ir Pasaulio lietuvių bendruomenės kūrėjų sukurti per pastaruosius 7 metus, taip pat kūriniai, sukurti per visą gyvenimą. Premijos dydis šiemet – 32 tūkstančiai eurų. Premijos laureatams bus įteiktos kitais metais Vasario 16-osios proga.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt