Kultūra

2021.05.12 09:08

Keturiasdešimtmetį mininti operos primadona Asmik Grigorian kopia į Ararato kalną: reikia palepinti save

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.05.12 09:08

Asmik Grigorian keturiasdešimtmetį mini neįprastai – kopia į Ararato kalną. O aukštumų nestinga ir jos karjeroje. Šio jubiliejaus proga ji yra sau palinkėjusi „nebijoti gyventi taip, kaip norisi“. „Anksčiau nerimaudavau dėl jos, dabar – dėl savęs, kad ko nors nesugadinčiau“, – apie pasirodymus ant scenos drauge su dukra LRT.lt kalbėjo A. Grigorian mama Irena Milkevičiūtė.

Metų pradžioje transliacijų cikle „Žiemojimas su opera“ per LRT PLIUS matėme Zalcburgo festivalio „Salomėją“ (režisierius Romeo Castellucci). Pagrindinis vaidmuo šioje Richardo Strausso operoje A. Grigorian padėjo pelnyti 2019-ųjų geriausios dainininkės vardą Tarptautiniuose operos apdovanojimuose. Taip pat Austrijos muzikinio teatro prizą už geriausią operos vaidmenį ir žurnalo „Opernwelt“ Metų dainininkės titulą.

„Supratau vieną didelį ir svarbų dalyką: nesėkmėje rasti nuoširdžių draugų paprasčiau nei sėkmėje. O sėkmė yra nuostabus dalykas, nes įgyji jėgos, kuria gali pasinaudoti. Ir tai nuostabu“, – apie pripažinimą už Salomėjos vaidmenį sakė garsių operos solistų Irenos Milkevičiūtės ir Gehamo Grigoriano dukra A. Grigorian.

Metų pradžioje kalbinta ir paklausta, ko sau palinkėtų artėjančio jubiliejaus proga, A. Grigorian kalbėjo: „Visada rūpinausi kitais, o šiemet suvokiau, kad labiau reikėtų palepinti save. Skirti daugiau laiko, nei pavykdavo iki šiol, pasirūpinti ateitimi. O palinkėti norėčiau džiugesio, buvimo sau ir savimi. Ir nebijoti gyventi taip, kaip norisi.“

„Gimtadienio proga linkiu savo dukrai, kad ji būtų laiminga, kad ir toliau siektų to, ką nori pasiekti, kad vaikeliai būtų sveiki, kad jie taip pat pasiektų savo tikslų“, – dukros gimtadienio išvakarėse LRT.lt kalbėjo I. Milkevičiūtė.

Pasak I. Milkevičiūtės, A. Grigorian turėjo Paryžiuje dainuoti pastatyme „Pikų dama“, tačiau dėl koronaviruso renginys buvo atšauktas. Vis tik A. Grigorian spėjo Paryžiuje su Luku Geniušu įrašyti Sergejaus Rachmaninovo romansus. S. Rachmaninovo romansai neretai yra vadinami sielos išpažintimis. Pasak A. Grigorian, kiekvienas jo romansas yra tarsi miniopera.

2019 metais I. Milkevičiūtė kartu su A. Grigorian dainavo „Pikų damoje“. „Tai yra laimė, džiaugsmas pasirodyti kartu scenoje, bet ir atsakomybė. Anksčiau nerimaudavau dėl jos, dabar – dėl savęs, nes žinau, kad ji teisingame kelyje, nerimauju, kad aš ko nors nesugadinčiau“, – pasakojo I. Milkevičiūtė.

A. Grigorian LRT.lt yra sakiusi: „Manau, kad klaidų nebūna. Viskas yra pamokos. Jei reikėtų grįžti, turbūt pakartočiau visą savo gyvenimą. Suprantama, kiekvienas dalykas ko nors išmoko. Nepadariau jokių baisių dalykų, kurių turėčiau gailėtis. Kaltės jausmas, manau, yra totalus blogis, nė vienam jis nieko gero nedavė. Tai tik bėgimas nuo savęs, tik pasiteisinimas, kad ir toliau galėtum daryti klaidas.“

Anot jos, kritika – skonio reikalas: „Niekada nebus taip, kad visiems patiksiu. Todėl į ją žiūriu truputį pro pirštus. Man ramu, nes žinau, kad viską, ką tuo metu galiu, padarau tūkstančiu procentų. Dėl šios priežasties man nesvarbu, ką pasakys kritikas.“

„Nesu tikra, ar didelės asmenybės visada turi paisyti kitų nuomonės. Jei esi asmenybė, pats darai sprendimus, mokaisi iš savo patirties, – teigė ji. – Kasryt atsibudusi stengiuosi būti geresnė nei vakar – su mama, vaikais ir mane supančiais žmonėmis. Nes juos labai myliu.“

„Ir sūnų, ir dukrą leidau į Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklą, žinodama, kad tuomet jie bus užsiėmę. Ir muzika daug ko išmoko: tvarkos, organizuotumo, žmogų taurina. Dariau, kas man atrodė geriausia“, – antradienį LRT.lt teigė I. Milkevičiūtė.

Sopranas A. Grigorian gimė Vilniuje, studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Dainavimo mokėsi pas prof. I. Milkevičiūtę, stažavosi meistriškumo klasėse pas G. Grigorianą, V. Prudnikovą, B. Maisuradzę, A. Pagliazzi, M. Freni. Ji – „Vilnius City Opera“ steigėja (kartu su dizaineriu Juozu Statkevičiumi). 2016 m. ji buvo įvertinta Jaunosios dainininkės apdovanojimu Tarptautiniuose operos apdovanojimuose. Asmik koncertuoja prestižiškiausiose pasaulio scenose.

Spektakliuose yra sukūrusi sudėtingų vaidmenų: Mikaela (G. Bizet „Karmen“), Undinė (A. L. Dvořáko „Undinė“), Euridikė (C. W. Glucko „Orfėjas ir Euridikė“), Dona Ana, Dona Elvyra (W. A. Mozarto „Don Žuanas“), Siuzana, grafienė Almaviva (W. A. Mozarto „Figaro vedybos“), Mimi, Miuzetė (G. Puccini „Bohema“), Prilepa, Liza (Čaikovskio „Pikų dama“), Dezdemona (G. Verdi „Otelas“), Manon (G. Puccini „Manon Lesko“), Zenta (R. Wagnerio „Skrajojantis olandas“) ir daug kitų.


2020 metų pradžioje Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre įvyko Sergejaus Prokofjevo operos „Lošėjas“ premjera. Kartu su A. Grigorian ant scenos pasirodė Vladimiras Prudnikovas, Ieva Prudnikovaitė. Operą režisavo A. Grigorian vyras režisierius Vasilijus Barchatovas. Dirigavo Modestas Pitrėnas.

Teatras. Žvilgsnis į kompozitoriaus Prokofjevo operos „Lošėjas“ užkulisius

Pernai Zalcburgo festivalyje Aušrinė Stundytė ir Asmik Grigorian tapo renginio pažibomis Krzysztofo Warlikowskio režisuotoje Richardo Strausso „Elektroje“.

Praėjusių metų rudenį Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre dainavo A. Grigorian, o dirigavo jos brolis Vartanas Grigorianas. Tai buvo pirmas jų koncertas kartu. Koncertu pagerbtas jų tėčio garsiojo operos solisto Gehamo Grigoriano atminimas ir paminėtos Armėnijos nepriklausomybės deklaracijos paskelbimo 30-osios metinės.

Balandžio 14 d. LRT KLASIKOS klausytojų laukė ypatingas renginys – Vilniaus kongresų rūmuose pasirodė A. Grigorian, jai akompanavo L. Geniušas. Tai – projekto „Koncertas vienam“ dalis. Šį koncertą A. Grigorian skyrė tądien gimtadienį šventusiai mamai I. Milkevičiūtei.

A. Grigorian du kartus įvertinta „Auksiniu scenos kryžiumi“ (2005 m. – už Violetos vaidmenį, geriausias metų debiutas; 2010 m. – už Lovet vaidmenį, operetės / miuziklo kategorijoje). Jai taip pat įteiktas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžius, 2019 m. įteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija.

Prieš spektaklį. Asmik Grigorian: įpusėjus operos „Salomėja“ repeticijai, suabejojau, ar galiu
Asmik Grigorian apie suklaidinusią patirtį Stokholme: dainavau, o moterys šalia ėmėsi už galvų
Opera. Dž. Pučinis „Madam Baterflai“


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.