Naujienų srautas

Kultūra2016.06.15 00:36

Kaune pristatoma instaliacija „Karo nuotaka – našlė“

Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenanti menininkė Ina Skardžiūtė-Kozel Kaune, Įgulos bažnyčioje, pristato instaliaciją „Karo nuotaka – našlė“. Ant skulptūros audinio atspausta keli šimtai per sovietų egzekucijas nužudytų vyrų nuotraukų.

Gedulo ir Vilties dienai skirta I. Skardžiūtės-Kozel instaliacija – pačiame Kauno Įgulos bažnyčios viduryje, po trispalve. Daugiau kaip keturių metrų aukščio skulptūra yra iš šilko ir medvilnės. Audiniuose atspaustos KGB bylose saugotos, pokariu nužudytų rezistentų fotografijos, padarytos po egzekucijų. Jų skulptūroje „Karo nuotaka – našlė“ – apie 250. Taip I. Skardžiūtė-Kozel nori pagerbti dabarties karų aukas, milijonus tų, kuriuos gaubia gedulo šydas, ir kūrinį skiria ne tik nužudytiems jauniems vyrams, bet ir jų našlėms, vaikams, artimiesiems atminti.

„Tai jaunoji, nes ji didelė, stipri, kaip mano figūra. Ji vaizduota milžiniška, nes ji turi jėgą laikyti gyvenimą, vaikus, visus išlaikyti, po karo visi dingę. Dabar moterys irgi eina į karus, ir buvo tais laikais moterų. Iš šitų fotografijų aš radau tik vieną jauną moterį“, – pasakoja menininkė.

Panevėžyje gimusi tekstilininkė, kostiumų dizainerė, architektūrinių instaliacijų autorė I. Skardžiūtė-Kozel gyvena ir kuria JAV. Į Įgulos bažnyčią grįžo po 21 metų – pirmąsyk nužudytų laisvės kovotojų nuotraukas, tąkart išdidintas, ji pakabino šios bažnyčios skliaute.

„Mano tėvas buvo karininkas Lietuvos kariuomenėje. Jis buvo prezidento A. Smetonos asmeninis sargas ir jis čia lankydavosi, ateidavo kas sekmadienį su savo vyrais į bažnyčią, į mišias, tai čia jo takas“, – sako I. Skardžiūtė-Kozel.

„Jeigu šitą skulptūrą, ypatingą skulptūrą, pamatytų mokiniai, juos atvestų mokytojai, nereikėtų geresnės istorinės pamokos. Tų jaunų vaikinų, partizanų gyvybės sudėtos ant aukuro, Lietuvos nepriklausomybės aukuro“, – teigia Maironio lietuvių literatūros muziejaus Išeivių literatūros sk. Vedėja Virginija Paplauskienė.

Instaliaciją kelias savaites bus galima pamatyti Įgulos bažnyčioje. Kūrinį Lietuvoje paliekanti menininkė norėtų, kad jis būtų rodomas ir kitose Lietuvos bažnyčiose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi