Kultūra

2021.02.24 12:23

Paveiksle „Šauksmas“ Edvardas Munchas paliko „bepročio“ įrašą

LRT.lt2021.02.24 12:23

Atlikus skenavimą infraraudonaisiais spinduliais, Edvardo Muncho paveiksle „Šauksmas“ išryškėjo paslaptingas paties dailininko paliktas užrašas, rašo BBC.

Smulkiu, vos matomu šriftu ant vieno žinomiausių visų laikų paveikslų užrašytas sakinys sukėlė spėlionių bangą meno pasaulyje.

Pieštuku užrašyti žodžiai „Tai galėjo nupiešti tik beprotis“ išryškėja viršutiniame kairiajame drobės kampe.

Nauji Norvegijos nacionalinio muziejaus atlikti tyrimai patvirtino, kad įrašas darytas paties dailininko ranka.

Originalusis paveikslas, 1893 m. pirmą kartą demonstruotas E. Muncho gimtajame Osle (tuometėje Kristianijoje), tapo radikalia ir laikui nepavaldžia žmogaus nerimo išraiška. Jo įtaka juntama ir praėjusio amžiaus dešimtajame dešimtmetyje pasirodžiusioje filmų serijoje „Klyksmas“ (angl. „Scream), ir net šiandien visų pamėgtuose jausmaženkliuose, vadinamuosiuose emodžiuose.

Buvo atlikti šio meno kūrinio konservavimo darbai, siekiant paruošti jį eksponuoti naujame muziejuje, kuris Norvegijos sostinėje duris turėtų atverti kitais metais.

Meno kritikai jau seniai svarstė, ar įrašas buvo kokio nors pasipiktinusio žiūrovo vandalizmo rezultatas, ar jį paliko pats E. Munchas, kuris, kaip žinoma, visą gyvenimą grūmėsi su psichikos sveikatos problemomis.

Palyginęs įrašą su dailininko dienoraščiais ir laiškais, muziejus priėjo prie išvados, kad šiuos žodžius užrašė pats E. Munchas.

„Be jokios abejonės, įrašą paliko pats E. Munchas, – sako muziejaus kuratorė Mai Britt Guleng. – Pati rašysena ir 1895 metų, kai E. Munchas pirmą kartą parodė paveikslą Norvegijoje, įvykiai rodo į tą pačią pusę.“

1994 m. „Šauksmas“ buvo pavogtas iš Norvegijos meno muziejaus. Slaptą policijos operaciją vykdžiusiems narsiems britų detektyvams pavyko paveikslą grąžinti.

„Gilus nerimo jausmas“

Kūrinys tuo metu sukėlė nemenką kritikos bangą, pasigirdo net viešų svarstymų apie E. Muncho psichinę būseną.

Remiantis E. Muncho dienoraščiais, dailininkas buvo labai įskaudintas tokios reakcijos ir, kaip manoma, kaip tik tuomet užrašė tiek klausimų šiandien keliantį sakinį.

Tiek E. Muncho tėvas, tiek ir jo sesuo kentė depresijos priepuolius, o pats E. Munchas 1908 m. buvo atsidūręs ligoninėje dėl nervinio išsekimo.

Jo motina ir vyresnioji sesuo mirė, kai menininkui tebuvo 14 metų, tėvas anapilin iškeliavo po 12 metų, o dar viena sesuo, kuriai pasireiškė bipolinis sutrikimas, gydėsi psichiatrijos ligoninėje.

„Kiek save atsimenu, mane visada kamavo gilus nerimo jausmas, bandžiau jį išreikšti savo mene, – rašė E. Munchas. – Be šio nerimo ir ligos būčiau it laivas be šturvalo.“

2019 m. „BBC Arts“ rašė, kad šis kūrinys yra „jo nerimo išraiška istorinio lūžio akimirką pasaulyje, kuris vis labiau atitrūksta nuo senųjų tradicijų“, ir atkreipė dėmesį į aiškias paraleles su šiandiene situacija.

„Nenuostabu, kad „Šauksmas“ išsaugojo savo įtaigos jėgą, nepaisant gausaus tiražavimo – tai mūsų pačių šiuolaikinių baimių veidrodis. Argi viduje mes nešaukiame?“