Kultūra

2021.01.21 18:37

Ibelhauptaitė: man gėda, kai Lietuvos politikai pasirodo pasaulyje kaip netolerantiški, rasistiniai ir kitų negerbiantys

Reda Gilytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.21 18:37

700 menininkų reikalauja Petrą Gražulį šalinti iš Seimo Kultūros komiteto. Pasak pasirašiusiųjų, P. Gražulis netinkamas būti komiteto nariu dėl kompetencijos ir asmeninės kultūros stokos. Pats parlamentaras teigia iš komiteto nesitrauksiantis. Seimo pirmininkės teigimu, išmesti jo iš komiteto niekas neturi teisės.

Teatro, muzikos, pramogų ir kino pasaulio atstovų teigimu, P. Gražuliui ne vieta kultūros komitete dėl jo asmeninės kultūros stokos ir įvaizdžio, kurį daugelį metų kuria viešojoje erdvėje. Pasak režisierės, „Vilnius city opera“ meno vadovės Dalios Ibelhauptaitės, P. Gražulis sugebėjo suvienyti 700 iškiliausių menininkų.

Žinios. Ekspertai: judėjimo ribojimai šalyje gali likti ir vasarį

„Kultūra yra žymiai daugiau, negu tiesiog spektakliai, meno kūriniai ar kinas, kultūra yra žmogaus vidinė kultūra. Ir man asmeniškai yra nepaprastai gėda, kai Lietuvos politikai pasirodo europinėje, pasaulinėje plotmėje, kai yra nepaprastai netolerantiški, labai rasistiniai, labai negerbiantys ir netoleruojantys seksualinių, tautinių mažumų ar kitų mažumų žmonių“, – LRT TELEVIZIJAI teigia D. Ibelhauptaitė.

Vienas iš pasirašiusiųjų kreipimąsi Oskaras Koršunovas sako, kad kultūra nebegali būti valstybėje kaip šešėlis, turi apskritai keistis požiūris į ją.

„Mes jau daug metų neturime gerų kultūros ministrų arba ministerija nepakankamai atstovauja kultūros žmonėms. Per rinkimus daug žadama, o po rinkimų taip viskas susistumdo, kad į kultūros sektorių patenka dažnai labai nekompetentingi žmonės“, – antrina O. Koršunovas.

„Mums reikėtų kitos kompetencijos žmonių tam, kad ką mes turime gražaus Lietuvoje, tai būtent kultūra ir kuri yra viena iš eksporto pagrindinių sričių mūsuose, kuri atstovauja Lietuvą, tą sritį kuruotų specialistas, o ne žmogus, kuris linki labai gero“, – mano aktorius Sakalas Uždavinys.

„Bet kuriam prisilietusiam prie meno, suprantama, kad Petro (Gražulio – LRT.lt) pasisakymai, judesiai visiškai tolimi nuo kultūros, todėl kiekvienam menininkui suprantama, kad negali būti menas aptarnaujamas tų žmonių, kuriems tai neįdomu“, – dėsto Nacionalinio simfoninio orkestro vadovas Modestas Pitrėnas.

P. Gražulis teigė norėjęs dalyvauti Žmogaus teisių komitete, bet buvo deleguotas į kultūros, kuriame nuotoliniame posėdyje jau spėjo pagarsėti ne idėjomis.

„Aš tikrai neišeisiu, tegul konservatoriai suka galvą, ne mano problema, jie mane pasiūlė šitą komitetą, tai ir būsiu, jeigu norės, Seimo nutarimu tegul išmeta“, – atsako P. Gražulis

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia, kad P. Gražulio atveju Mišri seimo narių grupė, sprendžia, kur deleguoti vieną ar kitą savo narį.

„Mes galime bandyti įtikinti Mišrią grupę peržiūrėti, kad galbūt jie viduje susitartų, jog P. Gražulis eitų į kitą komitetą, va tokiu būdu. Bet nurodyti, juo labiau išmesti iš komiteto tai niekas negali, tai būtų nedemokratiška“, – supažindina V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo vadovė planuoja susitikti su Mišrios seimo narių grupės seniūne Rita Tamašuniene ir bandyti spręsti situaciją, galbūt pasiūlyti P. Gražuliui kitą komitetą.