Naujienų srautas

Kultūra2020.11.05 18:23

„Auksiniai scenos kryžiai“ išdalyti: triumfavo Ross, Rimeikis ir... opera!

„Auksiniai scenos kryžiai“ – svarbiausi ir garbingiausi scenos meno apdovanojimai Lietuvoje, kasmet skiriami geriausiems praėjusio sezono pastatymams, jų autoriams ir atlikėjams. Iškilminga apdovanojimų ceremonija transliuojama iš Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro.

Apdovanojimai kasmet teikiami vis kitame Lietuvos teatre. 2020-ieji Lietuvos operai ir dramai – išskirtiniai, 100-mečio jubiliejiniai metai.

„Auksiniai scenos kryžiai 2020“

„Pastarojo laiko situacija aštriau priminė, kaip mums visiems svarbu karantinavus kūnus nekarantinuoti sielų“, – sako LRT kultūros turinio redaktorė Agnė Biliūnaitė.

Renginio režisierius – Gediminas Šeduikis, muzikos vadovas – Ričardas Šumila, choreografas – Martynas Rimeikis, scenarijaus autorius – Mindaugas Nastaravičius. G. Šeduikis LRT KLASIKOS laidoje teigė, kad „Auksiniai scenos kryžiai“ dažnai pavirsta į tikrą spektaklį. Jis taip pat pasidžiaugė, kad žiūrovai turės galimybę išvysti retai matomus scenos užkulisius, mechaniką, mašineriją.

R. Šumila teigė, kad, renginiui pasitelkiant LNOBT kolektyvus, buvo atsižvelgta į koronaviruso saugumo reikalavimus. Programoje bus ir operinių numerių, ir miuziklo žanro kūrinių, ir spektakliuose naudotų kūrinių, ir dabartinių popatlikėjų dainų, instrumentinių kūrinių – bus aprėpta plati muzikos stilių skalė. Programa, anot jo, išėjo gana lietuviška. Skambės ir šiemet mus palikusių kompozitorių Vidmanto Bartulio, Kęstučio Antanėlio kūriniai.

Renginio vedėjai – Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro solistas Rafailas Karpis ir lietuvių teatro bei kino aktorė Nelė Savičenko. Bus apdovanoti 16 šių nominacijų laureatų: „Scenografija“, „Moters vaidmuo“, „Vyro vaidmuo“, „Spektaklis vaikams ir jaunimui“, „Dramaturgija“ , „Metų patirtis“, „Nepagrindinis moters vaidmuo“, „Nepagrindinis vyro vaidmuo“, „Režisūra“, „Choreografija“, „Šokėja“, „Šokėjas“, „Solistė“, „Solistas“, „Muzika spektakliui“, taip pat už novatoriškumą ir drąsą scenoje bus įteikiamas Boriso Dauguviečio auskaras bei dar vienas garbingas apdovanojimas už ilgametį indėlį į scenos meną.

B. Dauguviečio auskaru už jautrius, novatoriškus ir drąsius eksperimentus apdovanotas aktorius Darius Gumauskas.

2019 metų padėkos premija už viso gyvenimo siekimus ir pasiekimus – už ilgametį indėlį į operos meną įteikta Irenai Milkevičiūtei.

„Auksinių scenos kryžių“ apdovanojimų ceremonija įprastai kasmet vyksta kovo 27-ąją, Tarptautinę teatro dieną, tačiau šįmet dėl pavasarį paskelbto karantino buvo perkelta į rudens sezoną.

Šventinio vakaro metu žiūrovus džiugins tokių atlikėjų kaip Monika Liu, Andrius Mamontovas, Jeronimas Milius, Kostas Smoriginas, Edgaras Montvidas ir Irena Milkevičiūtė muzika. Scenoje muzikinius kūrinius taip pat atliks Petras Geniušas, Rytis Saladžius, violončelių ansamblis, choras „Madam Baterflai“ ir kiti.

Šiais metais Kultūros ministerijai buvo pateikta 80 siūlymų skirti Profesionalaus scenos meno kūrėjų darbų premijas. Kandidatūras vertino ir nominantus atrinko devynių narių komisija: teatrologė Margarita Alper, baleto kritikė Skaidrė Baranskaja, šokio kritikė Goda Dapšytė, teatrologė Lina Klusaitė, muzikos kritikė Rasa Murauskaitė, teatrologas Martynas Petrikas, scenografė Jūratė Račinskaitė, teatro kritikė Ingrida Ragelskienė ir aktorius Remigijus Vilkaitis.

Auksinius scenos kryžius už 2019 metų darbus pelnė (tekste paryškinta):

REŽISŪRA

Oskaras Koršunovas už spektaklį „Liučė čiuožia“ (Oskaro Koršunovo teatras)

Yana Ross už spektaklį „Vienos miško pasakos“ (Valstybinis jaunimo teatras). „Lietuva be galo svarbi šalis mano gyvenimui, mano kūrybai. Galvojau, kodėl man būtina vis grįžti ir kurti Lietuvoje. Mes galvojame apie kūrinio ilgą gyvenimą, kokį jis ryšį turės su žiūrovais. To labai trūksta užsienyje. Spektakliai kuriami vienam sezonui. Linkiu tą išsaugoti Lietuvoje“, – kalbėjo laureatė.

Jonas Vaitkus už spektaklį „Tryliktas apaštalas, arba Debesis kelnėse“ (Lietuvos rusų dramos teatras)

MOTERS VAIDMUO

Taura Kvietinskaitė už Liučės vaidmenį spektaklyje „Liučė čiuožia“ (Oskaro Koršunovo teatras)

Paulina Taujanskaitė už Marytės vaidmenį spektaklyje „Vienos miško pasakos“ (Valstybinis jaunimo teatras). P. Taujanskaitė padėkojo savo mokytojams: Daivai Naujokienei, Dariui Meškauskui, Sauliui Šalteniui ir režisierei Yanai Ross, visai autorių komandai.

Juliana Volodko už Jelenos Andrejevnos vaidmenį spektaklyje „Dėdė Vania“ (Lietuvos rusų dramos teatras)

NEPAGRINDINIS MOTERS VAIDMUO

Aušra Pukelytė už Valerijos vaidmenį spektaklyje „Vienos miško pasakos“ (Valstybinis jaunimo teatras).

Agnieška Ravdo už Monikos vaidmenį spektaklyje „Kelionė į Edeną“ (Juozo Miltinio dramos teatras)

Dovilė Šilkaitytė už Eglės vaidmenį spektaklyje „Vienos miško pasakos“ (Valstybinis jaunimo teatras)

VYRO VAIDMUO

Viačeslavas Lukjanovas už Ivano Petrovičiaus Voinickio vaidmenį spektaklyje „Dėdė Vania“ (Lietuvos rusų dramos teatras)

Lukas Malinauskas už Felikso vaidmenį spektaklyje „Liučė čiuožia“ (Oskaro Koršunovo teatras).

Valentinas Novopolskis už Poeto-paprasto jaunuolio vaidmenį spektaklyje „Tryliktas apaštalas, arba Debesis kelnėse“ (Lietuvos rusų dramos teatras)

NEPAGRINDINIS VYRO VAIDMUO

Sergejus Ivanovas už Oskaro vaidmenį spektaklyje „Vienos miško pasakos“ (Valstybinis jaunimo teatras)

Irmantas Jankaitis už Valdo vaidmenį spektaklyje „Vienos miško pasakos“ (Valstybinis jaunimo teatras)

Paulius Markevičius už Martyno vaidmenį spektaklyje „12 gramų į šiaurę“ (Valstybinis Vilniaus mažasis teatras). „Būkite laiminga, nes visa yra laikina“, – po šmaikščios kalbos linkėjo P. Markevičius.

SCENOGRAFIJA

Jonas Arčikauskas už scenografiją spektakliui „Tryliktas apaštalas, arba Debesis kelnėse“ (Lietuvos rusų dramos teatras)

Barbora Šulniūtė už scenografiją spektakliui „12 gramų į šiaurę“ (Valstybinis Vilniaus mažasis teatras)

Robertas Wilsonas už scenografiją operai „Turandot“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras). „Tąkart, likus mėnesiui iki premjeros, buvo pavogti kostiumai“, – vietoje scenografo apdovanojimą atsiimdamas prisiminė LNOBT vadovas Jonas Sakalauskas.

MUZIKA SPEKTAKLIUI

Rita Mačiliūnaitė už muziką šokio operai „Amžinybė ir viena diena“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras)

Marija Paškevičiūtė už muziką baletui „Dienos, minutės“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras).

Aktorių grupė „Church on Wheels“ už muziką spektakliui „Pizdukas“ (teatro studija „Theaomai“)

SOLISTAS

Kristian Benedikt už Princo Kalafo vaidmenį operoje „Turandot“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras)

Rafailas Karpis už Pasakotojo, Gubernatoriaus, I Pono, Vanderdenduro vaidmenis operetėje „Kandidas“ ir Pango vaidmenį operoje „Turandot“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras). Jis prisiminė, kad visi trys nominuotieji pradėjo karjerą chore „Ąžuoliukas“.

Kostas Smoriginas už Tomskio vaidmenį operoje „Pikų dama“ (Vilniaus miesto opera)

SOLISTĖ

Asmik Grigorian už Lizos vaidmenį operoje „Pikų dama“ (Vilniaus miesto opera).

Agnė Stančikaitė už Liu vaidmenį operoje „Turandot“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras)

Jovita Vaškevičiūtė už Senosios Damos vaidmenį operetėje „Kandidas“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras)

CHOREOGRAFIJA

Palle Granhøj už šokio ir gyvos muzikos spektaklį „Boléro-Extended“ (Šeiko šokio teatras)

Martynas Rimeikis už baletus „Eglė žalčių karalienė“ (Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras) ir „Dienos, minutės“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras). M. Rimeikis dėkojo teatrams, kad šie leidžia jam daryti tai, ką jis nori. Laureatas padėkojo šokėjams ir atsiprašė, kad retai jiems sako, kokie jie jam yra svarbūs.

Agnija Šeiko už šokio ir muzikos spektaklį „Oneiro“ (Šeiko šokio teatras)

ŠOKĖJAS

Jeronimas Krivickas už Veidrodžio vaidmenį šokio operoje „Amžinybė ir viena diena“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras)

Jonas Laucius už Tėvo vaidmenį šokio operoje „Amžinybė ir viena diena“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras)

Marius Pinigis už vaidmenį šokio spektaklyje „Perdegimas“ (šokio trupė „Nuepiko“). „Būtų lengviau sušokti, nei kažką pasakyti“, – pašmaikštavo šokėjas ir išvardijo padėkas kolegoms bei šeimai.

ŠOKĖJA

Olga Konošenko už Krikštamotės Frau Droselmajer vaidmenį balete „Spragtukas“ (Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras)

Julija Stankevičiūtė už Moters vaidmenį balete „Dienos, minutės“ (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras) ir Eglės vaidmenį balete „Eglė žalčių karalienė“ (Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras). J. Stankevičiūtė teigė, kad yra labai laiminga, kad gali šokti ir dėkojo visiems, kurie įkvepia, tarp jų ir menui, gamtai bei pasauliui. Eglę ji pamilo visa širdimi ir labai brangina.

Viltė Švarplytė už vaidmenį šokio spektaklyje „Ekspansija. Visata įeina į mano kūną“ (Vyčio Jankausko šokio teatras)

DRAMATURGIJA

Ingrida Gerbutavičiūtė už šokio operos „Amžinybė ir viena diena“ dramaturgiją (Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras)

Rimantas Ribačiauskas už garso patirties Vilniaus gete „Glaistas“ dramaturgiją („Operomanija“). „Tai – kolektyvinės kūrybos vaisius“, – akcentavo laureatas.

Spektaklio „Sulėtintai“ kūrybinė grupė: Anna Smolar, Michałas Buszewiczius, Lora Kmieliauskaitė, Monika Bičiūnaitė, Gailė Butvilaitė, Martynas Nedzinskas, Miglė Polikevičiūtė, Gediminas Rimeika, Rytis Saladžius (Lietuvos nacionalinis dramos teatras)

SPEKTAKLIS VAIKAMS IR JAUNIMUI

Spektaklio „Antis, Mirtis ir tulpė“ kūrybinė grupė: Jūratė Trimakaitė, Cerise Guyon, Thomas Demay, Felixas Bataillou (Vilniaus teatras „Lėlė“). Kūrybinė komanda perdavė linkėjimus iš Prancūzijos, padėkojo Elvyrai Piškinaitei, kurios dėka kūrė spektaklį. „Jei nutylime tam tikras temas, tai nereiškia, kad jos neegzistuoja“, – rašė kūrybinė komanda.

Šokio spektaklio-instaliacijos „Lumi“ choreografė Dalija Acin Thelander (Šeiko šokio teatras)

Lėlių spektaklio „Namai“ kūrybinė grupė: Aušra Bakanaitė, Virginija Rimkaitė, Gintarė Radvilavičiūtė, Vytautas Kairys, Donatas Bielkauskas, Monika Verdenė Valkiūnaitė, Justina Kalnietytė, Monika Mikalauskaitė-Baužienė, Kęstutis Bručkus (Klaipėdos lėlių teatras)

METŲ PATIRTIS

Imersinio teatro spektaklio „Dėdė Vania“ režisierius Tadas Montrimas (Lietuvos rusų dramos teatras). T. Montrimas teatrui linkėjo sužydėti naujomis gyvybės formomis.

Garso patirties Vilniaus gete „Glaistas“ kūrybinė grupė: Rimantas Ribačiauskas, Mantas Jančiauskas, Jūra Elena Šedytė, Andrius Šiurys, Robertas Dumpis, Ana Ablamonova („Operomanija“)

Šokio ir istorijos spektaklio-ekskursijos „Užpustyti“ kūrybinė grupė: Agnija Šeiko, Inga Kuznecova, Kristijonas Lučinskas, Benas Šarka, Edmundas Gylys, Vladimiras Konstantinovas, Karina Novikova, Donatas Bielkauskas, Larionas Dyakovas, Sondra Simana (Šeiko šokio teatras).

Parengė Austėja Mikuckytė-Mateikienė

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi