Kultūra

2020.10.28 16:07

„Karantinariumu“ norima įnešti šiek tiek optimizmo: paroda – tokia pati spontaniška, kaip ir pandemija

Gabrielė Kloniūnaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.10.28 16:07

Odą sausinantis dezinfekcinis skystis ar šypsenas užgožiančios veido kaukės gal jau ir nieko nebestebina. Bet net ir į sunkias situacijas galima pažvelgti su šypsena. Taip ir padarė mūsų kito reportažo herojė – Milena Liutkutė-Grigaitienė.

Naujausiuose jos darbuose – pastarojo meto pagrindiniai atributai – vienkartinės pirštinės ir kaukės.

Iš pandemijos atributų sukurtos parodos autorė kančios neieško – stengiasi žvelgti su šypsena

Menininkės M. Liutkutės-Grigaitienės kūrybos studijoje vyrauja mėlyna. Ši spalva – ir skiriamasis kūrėjos darbų bruožas. Grafika užsiimančiai menininkei darbuose neužteko tik juodos ir baltos spalvų, taip prieš dvylika metų ji atrado cianotipiją – senovinę fotografijos techniką.

„Man labai patiko, kad spalva visada išeina tokia pati, ir pats procesas labai toks magiškas. Užtepi chemikalų ant popieriaus, nieko nematai, o paskui eksponuoji popierių saulės šviesoje ir nuplauni. Tuomet ir išryškėja tas mėlynumas. Žaidimas labai gyvas“, – pasakojo menininkė. Saulės vonių etapo trukmė priklauso nuo to, kokio spalvos ryškumo norima.

Toks kūrybos procesas – labai ilgas, ir daugybė darbų neišeina, pasakoja Milena. Visgi, pavykusių darbų rezultatas – lengvumo įspūdis, to labiausiai menininkė ir siekianti savo kūryboje.

„Nesinori kančios darbuose, bet negali atsiriboti nuo tų blogų dalykų, kurie vyksta, nes jie paveikia. Blogesni dalykai visuomet labiau paveikia. Yra tokia kūrybinė užduotis, ir jau prieš daug metų ją sau išsikėliau, tame blogyje atrasti kažką gero arba bent jau pasižiūrėti truputį su šypsniu“, – pasakojo autorė.

Būtent taip ir gimė naujausi menininkės darbai, virtę paroda „Karantinariumas“. Ši paroda tokia pati spontaniška, kaip ir pandemija, teigia Milena. Nors pasaulį ištikusi situacija – itin rimta ir grėsminga, menininkė eksponuojamais kūriniais nori paskleisti ir šiek tiek optimizmo.

Milena pasakoja į kaukes pažiūrėjusi grafikės žvilgsniu: „Buvo galbūt ir komiška kiek, kai kaupėsi tos kaukės, pirštinės, paskui surinkau jas išmesti ir pasižiūrėjau – gražiai atrodo tos kaukės, suglamžytos, sulankstytos, tokia skulptūriška forma, elegancija.“

Rankų odą sausinantis dezinfekcinis skystis, kaukių trūkumas, paslėptos šypsenos – visus pribloškusi realybė. Tokias situacijas menininkė ir pavaizdavo savo darbuose.

„Karantino metu irgi vienas iš tų pastebėjimų buvo, kaip būname tais pačiais rūbais, nes nereikia niekur eiti, niekas pas tave neateina. Svarbiausi „rūbai“ – kaukė ir pirštinė, spinta gali būti tuščia“, – teigia M. Liutkutė-Grigaitienė. Šią mintį autorė įamžino kūriniu „Saugi suknia“.

Paradoksalu, sako menininkė, kad parodą atidariau būtent tada, kai gyvenimo sąlygos sugriežtintos. Laiko laukti nebuvo – vaizdai radosi galvoje, reikėjo greičiau juos perkelti ant popieriaus.

„Pačios parodos yra galbūt net palinkėjimas žmonėms, kad kuo lengviau pavyktų išbūti tą situaciją, susitaikyti su ja kuo ramiau, nes tiesiog suprantame, kad kitaip kol kas nebus. Galbūt verta kiek įmanoma pamilti tą situaciją ir atrasti save kitokius joje – geresnius, kūrybiškesnius“, – teigia M. Liutkutė-Grigaitienė.

Parodą „Karantinariumas“ galima pamatyti Užupio meno inkubatoriaus „Galeroje“ iki lapkričio 7-os dienos.