Kultūra

2020.10.19 17:59

Mirė vienas žymiausių Lietuvos operos solistų Vaclovas Daunoras

papildyta informacija apie laidotuves
LRT RADIJAS, Austėja Mikuckytė-Mateikienė, Mindaugas Klusas, LRT.lt, BNS2020.10.19 17:59

Eidamas 84-uosius mirė vienas žymiausių visų laikų Lietuvos operos solistų – bosas Vaclovas Daunoras. „Buvo sprogdinanti asmenybė“, – LRT RADIJUI sakė muzikologė Jūratė Katinaitė.

Jis laikomas vienu labiausiai pasaulyje išgarsėjusių lietuvių dainininkų. „Buvo įstabiausias Lietuvos bosas, unikalaus tembro“, – LRT RADIJUI sakė muzikologė J. Katinaitė.

Atsisveikinimas su operos solistu Vaclovu Daunoru vyks Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro Didžiojoje salėje spalio 23 d. (penktadienį) nuo 9 iki 14 valandos. Urna iš teatro išnešama 14 val.

Laidotuvės 15 val. Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje.

Šventos Mišios už velionį bus aukojamos spalio 22 d. (ketvirtadienį) 19 val. Vilniaus Bernardinų bažnyčioje.

Taip pat skaitykite

V. Daunoras 1960 m. debiutavo operoje „Karmen“ Eskamiljo vaidmeniu. 1962 m. iškovojo trečią vietą M. Glinkos konkurse Maskvoje.

V. Daunoras 1962 metais baigė Lietuvos konservatoriją, kelis dešimtmečius dėstė Lietuvos muzikos akademijoje, buvo Dainavimo katedros vedėjas, profesorius. Jo mokinės – operos solistės Jolanta Čiurilaitė, Sofija Jonaitytė. 1966 m. tarptautiniame P. Čaikovskio konkurse Maskvoje pelnė ketvirtą vietą. 1971 m. tarptautiniame Tulūzos (Prancūzija) konkurse laimėjo „Grand Prix“.

Legendos. Vaclovas Daunoras

Taip pat skaitykite

Gastroliavo Bulgarijoje, Lenkijoje, Čekoslovakijoje, VDR, Švedijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Suomijoje, JAV, Kanadoje, Egipte.

Daugiau nei tris dešimtmečius V. Daunoras dainavo Lietuvos operos ir koncertinėse scenose. V. Daunoras ilgus metus dirbo Lietuvos operos ir baleto teatre, Lietuvos filharmonijoje, Kauno muzikiniame teatre. Vėliau tuo metu sukauptą artistinę ir vokalinę patirtį dainininkas vaizdingai išdėstė savo memuaruose, kuriuose atskleidė menininko ir totalitarinės sistemos konfliktą, dramatiškus ir kurioziškus savo biografijos puslapius.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę, V. Daunoras išvyko gyventi į JAV. V. Daunoras 1994–2017 gyveno JAV, privačiai mokė dainuoti. 1995 m., būdamas 58-erių, sugebėjo debiutuoti prestižiniame Niujorko „Metropolitan Opera“ teatre ir jame dainavo net dešimtį sezonų. 2005 m. solistas baigė karjerą dėl jam diagnozuotos Parkinsono ligos.

2018 m. pasirodė muzikologės Jūratės Katinaitės parengta monografija apie V. Daunorą „Karalių kuria aplinka“ (Raimondo Paknio leidykla). Pristatant šią knygą legendiniam solistui buvo suteiktas LNOBT emerito garbės vardas.

„Karaliui nereikia vaidinti karaliaus. Jam išėjus į sceną, iš aplinkos reakcijos ir elgesio publika turi suprasti, kad įėjo karalius. Karalių kuria aplinka, jam nereikia vaidinti savo didybės“, – teigė pats V. Daunoras.

„Buvo įstabiausias Lietuvos bosas, unikalaus tembro. Žmonės, pirmą sykį išgirdę jo balsą, įsimylėdavo visam gyvenimui. Nepaprastai atkaklus žmogus – einantis paskui savo idėją. Jis sugebėjo pralaužti neįmanomus dalykus – būdamas 59 metų debiutuoti „Metropolitan Opera“ scenoje. Laužė sovietinę sistemą, laužė ribas, laužė savo ribas. Buvo sprogdinanti asmenybė“, – LRT RADIJUI sakė muzikologė J. Katinaitė.

Prisiminkime. Liaudies dainas atlieka Vaclovas Daunoras

Jis 1988-aisiais dalyvavo Sąjūdžio veikloje, tačiau netrukus iš jos pasitraukė.

Beveik du dešimtmečius operos solistas V. Daunoras su antrąja žmona Egle Marija gyveno ant Atlanto vandenyno kranto Floridoje (JAV). Ten turėjo puikias sąlygas savo aistroms – žvejybai ir tapybai.

Operos legenda Vaclovas Daunoras per 25 m. nuomonės nepakeitė: dainavimas – ne mano charakteriui
Basso cantante. Vaclovas Daunoras operos scenoje?
Kur tas šaltinėlis. Dainuoja Vaclovas Daunoras

Jonas Sakalauskas: suteiktas LNOBT emerito garbės vardas

Kaip LRT.lt teigė Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovas Jonas Sakalauskas, tai buvo geriausias Lietuvos bosas. Pašnekovui neteko artimai su solistu bendrauti. „Būdamas silpnos sveikatos, jis atvažiavo į teatrą, kur vyko jo knygos pristatymas. V. Daunorui buvo suteiktas emerito vardas – tik dviem solistams buvo suteiktas šis titulas – Virgilijui Noreikai (2018) ir Daunorui“, – teigia J. Sakalauskas.

Anot jo, būta ir daugiau ketinimų pasikviesti V. Daunorą į LNOBT bendradarbiavimui. Tačiau silpna jo sveikata neleido įgyvendinti sumanymų.

„Esu daug įrašų matęs – tai legenda operos pasaulyje, žinovų mylimas atlikėjas. Jo veiklą stebėjau ir labai jo talentą vertinu. Teatras viskuo prisidės laidojant ir pagerbiant šį iškilų asmenį“, – teigė J. Sakalauskas. Po pokalbio su LRT.lt pašnekovas planuoja susisiekti su artimaisiais ir išklausyti jų valią: „Detales dėl pagerbimo ir laidotuvių paskelbsime netrukus.“

Vladimiras Prudnikovas: keisdavo vienas kitą boso partijose

Bosas-baritonas Vladimiras Prudnikovas tvirtino, esą V. Daunoras prisidėjo prie Lietuvos operos teatro augimo, brandos. Ir kaip pedagogas, ir kaip operos ar kamerinės scenos dainininkas. „Operos pasauliui tai didžiulė netektis“, – pabrėžė V. Prudnikovas.

Daug metų su velioniu juodu dainavo LNOBT, vaidino tose pačiose operose, keisdavo vienas kitą boso partijose. Pašnekovui įsiminė V. Daunoro vaidmenys – Karalius Pilypas Giuseppe Verdi operoje „Don Karlas“, Eskamiljas George`o Bizet operoje „Karmen“, Borisas Godunovas Modesto Musorgskio operoje „Borisas Godunovas“.

„Dainavome kartu: jis – Borisą Godunovą, aš – Pimeną. Nors kaip bosas ir baritonas pats atlikdavau ir vieną, ir kitą vaidmenį“, – teigė V. Prudnikovas. V. Daunoras ne kartą dainavo G. Verdi „Requiem“, Ludwigo van Beethoveno Devintąją simfoniją. V. Prudnikovas V. Daunorą vertino ir kaip puikų kamerinės muzikos bei liaudies dainų atlikėją.

Valstybės vadovai reiškia užuojautą dėl netekties

Valstybės vadovai reiškia užuojautą artimiesiems, bičiuliams ir kolegoms dėl garsaus Lietuvos operos solisto Vaclovo Daunoro netekties.

„Netekome neeilinio Lietuvos balso, užbūrusio daugelio gerbėjų širdis visame pasaulyje“, – sakė prezidentas Gitanas Nausėda.

Jo teigimu, Lietuva V. Daunorą prisimins ne tik kaip įvairialypio talento kūrėją, išbandžiusį save ir tapyboje, bet ir visuomeniškai aktyvų žmogų.

V. Daunoras buvo Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys. Už nuopelnus atkuriant ir įtvirtinant Lietuvos valstybę jam 2000 metais įteiktas Nepriklausomybės medalis.

Pasak Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio, Lietuva neteko legendinės asmenybės, įkvėpusios kartas.

„Lietuvos teatro scena neteko išskirtinio talento ir legendinės asmenybės, savo atkaklumu ir drąsą įkvėpusio kartas“, – teigė Seimo pirmininkas V. Pranckietis.

„Savo darbais jis nešė priespaudoje tūnojusios Lietuvos kultūrą po visą pasaulį ir skleidė žinią apie laisvą ir operą mylinčią mūsų tautą“, – pridūrė jis.

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas reiškia užuojautą

„Netekome vokalo deimanto, labai ryškiai spindėjusio Lietuvos ir garsiausiose pasaulio operos scenose. Tai buvo išskirtinio balso, talento ir charizmos artistas. Vaclovo Daunoro sukurti vaidmenys – tai kūrybingos ir itin įtaigios solisto transformacijos, nesikartojančio artistiškumo liudijimai, kuriuos valdė begalinis vaidmens troškimas, noras operoje išgyventi dar vieną gyvenimą, kuriuo patikėtų publika.

Sukauptomis vokalo meno žiniomis jis dosniai dalijosi su jaunaisiais kolegomis. Vaclovo Daunoro pasiekimai ir nuopelnai yra neatsiejama mūsų valstybės kultūros dalis“, – sako ministras M. Kvietkauskas.

Kultūros komitetas reiškia užuojautą dėl Vaclovo Daunoro netekties

Seimo Kultūros komitetas reiškia užuojautą dėl Lietuvos operos solisto ir pedagogo Vaclovo Daunoro netekties.

„V. Daunoras – legenda Lietuvos ir pasaulio operos scenose, savo talentu ir charizma užbūręs klausytojų širdis ir įkvėpęs ne vieną jaunesnį kolegą.

Komitetas reiškia nuoširdžią užuojautą šeimai, artimiesiems ir visai Lietuvos kultūros bendruomenei.“