Kultūra

2020.07.27 16:52

Nijolė Narmontaitė apie iškeliavusią draugę Gražiną Balandytę: supratau, kad tai bus paskutinis mudviejų susitikimas

teatralai prisimena scenos ir kino legendą; atnaujinta 18.33
Mindaugas Klusas, LRT.lt, Milena Andrukaitytė, Ramūnas Jakubauskas, Margiris Meilutis, BNS2020.07.27 16:52

„Gražina – viena geriausių mano draugių, kolegių. Mano talismanas“, – liūdną akimirką užkalbinta LRT.lt, teatro ir kino legendą apibūdino aktorė, rašytoja Nijolė Narmontaitė. Dar visai neseniai ją buvo aplankiusi.

Kai G. Balandytė atgavo sąmonę, labai norėjo pasikalbėti su N. Narmontaite. Žodžius tarė sunkiai: „Tu tokia užimta, mano angele.“ „Visada mane vadino „mano mergyte“, o paskutiniu laiku pradėjo vadinti „mano angele“. Sakė, tu tokia užimta, turbūt jau nepasimatysime, nebeatvažiuosi pas mane?“ – telefoninį pokalbį prisiminė N. Narmontaitė.

Nijolė nieko nelaukusi sėdo į automobilį ir Kaune aplankė sunkiai sergančią bičiulę. Suprato, kad tai bus paskutinis jųdviejų susitikimas. „Ji mane laikė už rankos, iš mano rankų valgė braškes, nesulaikydama ašarų. Pasakė, kaip mane myli. Atsakiau jai tuo pačiu. Ir visą kelią grįždama atgal į Vilnių verkiau“, – sakė menininkė.

Anot jos, G. Balandytė buvo žmogus vulkanas, optimizmo įsikūnijimas ir didžiausias pavyzdys. „Norėjau eiti į vienintelį teatrą – Kauno dramos teatrą, nes jame dirbo Gražina. Ji man labai imponavo. Užsimezgė didžiulė draugystė“, – pasakojo N. Narmontaitė.

Kažkada Gražina kolegei Nijolei parašė ant servetėlės: „Tu atėjai į šį teatrą pakeisti manęs“. Šią relikviją N. Narmontaitė teigia sauganti iki šiol.

Pasak jos, G. Balandytė daug sirgo, tačiau iš visų ligų save kaip už pakarpos ištraukdavo gera nuotaika. „Ir aplinkinius gydė nepakeičiamu optimizmu. Istorijos, kurias ji man yra papasakojusi žmonių auditorijose, salėse, sulaukdavo nepaprasto pasisekimo. Ji tiek yra „prišposijusi“, prikrėtusi visokių dalykų“, – teigė pašnekovė.

G. Balandytės laidotuvių dieną N. Narmontaitė susitiks su Radviliškio žmonėmis. Visą renginį ji ketina paskirti Gražinai.

Eglė Gabrėnaitė: su amžiumi buvo vis gražesnė

Aktorė Eglė Gabrėnaitė LRT.lt sako, kad su G. Balandyte susieta visa jos vaikystė. Kauno dramos teatre (dabar Nacionalinis Kauno dramos teatras) su Gražina vaidino abu tėvai – Antanas Gabrėnas ir Genovaitė Tolkutė. Kai abi susitikdavusios, Gražina vis klausdavusi: „Eglute, ar tu atsimeni, kaip aš tave vesdavau ant „Laimės žiburio“ (monumentas ant Liudiškių kalvos Anykščiuose, – LRT.lt)?“

Gražiną ji prisimins nepaprastai gražią, linksmą, pozityvią. „Taip liūdna, kad dalis vaikystės nueina į nebūtį. Kažkokia prakeikta vasara. Stovėjau šiandien balkone, žvelgiau į dangų ir galvojau: kokia neteisybė – kai prasidėjo nuo Eimunto Nekrošiaus, Arūno Storpirščio... Eina ženklai, kad reikia mylėti žmones, kuriuos lemta sutikti, džiaugtis jais. Gražina – mano vaikystė, mano teatras, mano spektaklis „Dama su kamelijomis“, su kuriuo važinėjome į gastroles kartu su tėvais“, – sakė E. Gabrėnaitė.

Paskutinį kartą G. Balandytę sutiko prieš keletą metų po spektaklio „Kapinių klubas“. Per vakarienę, kurią surengė N. Narmontaitė. „Ji buvo nepaprastai graži moteris, tiesiog perregima. Ir su amžiumi darėsi dar vis gražesnė. Buvo šviesi, šviesi. Sakydavo: „Eglute, aš dėkoju už kiekvieną minutę, kad dar gyvenu.“ Pamenu, tą vakarą ji savo permatoma ranka paėmė manąją ir vėl paklausė: „Ar tu atsimeni, kaip mes lipome į „Laimės žiburį?“ – sakė E. Gabrėnaitė.

Algirdas Latėnas: žmonės pasveikdavo su ja pabendravę

„Kalbant apie tokią aktorę kaip Gražina Balandytė nepakanka pasakyti talentinga“, – LRT RADIJUI teigė aktorius ir režisierius Algirdas Latėnas.

Pašnekovas prisiminė velionės norą dirbti, šmaikštumą, humoro jausmą, geranoriškumą, norą visiems padėti. „Visa tai, ko aktoriui reikia, Gražina turėjo“, – sakė A. Latėnas. Jam imponavo jos bendravimas teatre – paskalų vengimas: „Ji mokėjo viską gražiai, taktiškai, bet tiesiai pasakyti. Daug kas bijodavo pakliūti po Gražinos liežuvėliu.“

Anot A. Latėno, G. Balandytė buvo nuostabi aktorė: „Jeigu Lietuva nebūtų tokia maža, jei tai būtų Holivudas, tai Gražinos Balandytės pavardė skambėtų per visą pasaulį.“

Pasak jo, aktorė labai gražiai mokėdavo padėti žmonėms. „Žmonės, man atrodo, pasveikdavo su ja pabendravę“, – teigė režisierius. „Man labai gera, kad su ja paskutinius darbus turėjau. Labai ją mylėjau, atsiminsiu visą gyvenimą“, – LRT RADIJUI teigė jis.

Egidijus Stancikas: pagarba didžiajam pašaukimui

NKDT vadovas Egidijus Stancikas norėjo išsakyti padėką G. Balandytei, kuri savo gyvenimu paliudijo gilią meilę Kauno dramos teatrui. „Jos spindinčio talento nuopelnu mūsų teatras daugeliui žmonių tapo atradimų, augimo, susitikimų vieta, kaitos tašku. Gražina turėjo prigimtinį, Dievo jai dovanotą aktorės talentą ir žavesį. Atrodė visiems ir tik tau vienam skirianti savo žavesį, savo dėmesį. Todėl ją buvo lengva mylėti, žavėtis. Tačiau sunkiu į ją lygiuotis. Ji buvo kaip vaikas – čia ir dabar – žaidžianti gyvenimą, tik su labai rimtomis taisyklėmis. Jaučiu didelę pagarbą ir padėką už jos meilę tikrajam pašaukimui“, – kalbėjo E. Stancikas.

Anot jo, G. Balandytės nuopelnu prasidėjo didysis NKDT remontas. Per aktorės jubiliejinį spektaklį teatre apsilankęs prezidentas Algirdas Brazauskas buvo pavedėtas į teatro užkulisius, pamatė tikrą pastato būklę ir pasakė: „Na, žinote, šitaip negali tęstis.“ „Iškart po to pajudėjo renovacijos reikalai, ir šiandien su Gražina atsisveikinsime jos dėka išgražėjusiame teatre“, – LRT.lt sakė NKDT direktorius.

Valentinas Masalskis: teatro širdis ir staigmena

Kolegos aktorę Gražiną Balandytę prisimena kaip išskirtinę, aristokratiško humoro jausmo asmenybę, vien savo buvimu vertusią aplinkinius pasitempti, ypač reiklią pačiai sau.

Klaipėdos jaunimo teatro vadovas ir režisierius Valentinas Masalskis, ilgus metus kartu su G. Balandyte dirbęs Kauno dramos teatre, aktorę sako buvus kompanijos siela, visuomet su šypsena.

„Su ja labai ilgą laiką dirbau Kauno dramos teatre. Mano ir pirmieji žingsniai buvo ten, tai Gražina man tokia yra – ne tik man, bet ir visiems turbūt buvo teatro nuotykis, teatro pokštas, teatro širdis, teatro linksmybė, teatro netikėtumas, teatro staigmena“, – BNS sakė V. Masalskis.

„Tai buvo šypsena, kompanijos žmogus – visos premjeros pasibaigdavo dažniausiai pas ją namuose“, – pridūrė jis.

Jo teigimu, aktorė G. Balandytė scenoje buvo ypač paslanki, žaisminga, imli.

„Būtent tokią aš ją prisimenu ir tai yra mums didžiulė netektis, bet mes visi po truputį išeiname ir tai turbūt natūralu“, – tvirtino teatro režisierius.

V. Masalskis taip pat pažymėjo, kad su aktore visuomet buvo galima kalbėtis apie rimtas profesines problemas, be kita ko, išskyrė ir kelis jos labiausiai įsiminusius vaidmenis.

„Biografija: vaidinimas“ jos vaidmuo buvo didžiulis (...) Man jos ir kine darbai patiko – labai grakšti, labai fotogeniška ji buvo“, – kolegę prisiminė V. Masalskis.

Aidas Giniotis: aristokratiškas humoro jausmas

Režisierius Aidas Giniotis išskiria G. Balandytę kaip ypatingo reiklumo sau pačiai, aristokratiško humoro jausmo aktorę.

„Labiausiai norėčiau išskirti jos aristokratinį humoro jausmą – labai subtilų, labai aštrų. Bendraudama su pasauliu ji turėjo tai, ką mes vadindavom, mėlynojo kraujo lygiu. Kai kartu repetuodavom, prie jos visada reikėdavo pasitempti, turėdavai truputėlį sureguliuoti savo kalbą ir mintis, kad jos būtų tauresnės, tikslesnės“, – BNS sakė režisierius Aidas Giniotis.

Prisimindamas G. Balandytę režisierius taip pat minėjo jos išskirtinį teisingumo jausmą, ypatybę lengvai pastebėti netikrumą.

„Ji buvo kaip lakmuso popierėlis, ar nėra falšo, nėra neteisybės. Ji turėjo labai gerą teisybės pojūtį, jei tik kas ne taip, viena akim žiūrėdamas į Gražiną galėjai suprast, kad reikia dar pasistengt, padirbėt ties sprendimais“, – kalbėjo A. Giniotis.

Raimundas Banionis: čia ne pagyrimai, o fakto konstatavimas

Režisierius Raimundas Banionis, kurio režisuotuose filmuose „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“ ir „Mano mažytė žmona“ vaidino G. Balandytė, aktorę prisimena kaip artistišką, šiltą ir betarpišką asmenybę.

„Artistė labai gera, be abejo, labai gera, čia jau nekvestionuojama tai. Rami, gili, graži ir aistringa. Čia ne pagyrimai, čia konstatavimas fakto, kad buvo tikrai neeilinė asmenybė mūsų teatro ir kino pasaulyje“, – BNS sakė R. Banionis.

„Visada labai artistiška, labai miela, labai geras, šiltas ir betarpiškas žmogus buvo. Neatsakydavo niekada, su didžiausiu noru ir pagalba, net ir nedideliems vaidmenims sutikdavo“, – teigė režisierius.

Kino ir teatro aktorė G. Balandytė po ligos mirė pirmadienį, jai buvo 83 metai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt