Kultūra

2020.09.14 22:44

Holokausto aukoms skirtos parodos autorė: nesinorėtų, kad mūsų vaikai prarastų vaikystę

Jovita Gaižauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.09.14 22:44

Klaipėdos lėlių teatre eksponuojama Julijos Skuratovos paroda „Dvi juodos akys“. Koliažų ir piešinių ciklas skirtas žydų vaikams, žuvusiems per Holokaustą, atminti.

Kurdama šias lėles Oskaro Koršunovo spektakliui „Mūsų klasė“, scenografė J. Skuratova pasakoja susidūrusi su holokausto tema.

„Tai turbūt toks kaip ir pirmas buvo įkvėpimas. Vėliau perskaičiau du dienoraščius – Icchoko Rudaševskio ir Matildos Olkinaitės, neseniai išleistą, Knygų mugėje pristatytą šiemet. Ir turiu asmeninį ryšį, nes mano teta buvo vaikystės draugė su Matilda Olkinaite“, – pasakoja dailininkė.

Panorama. Baltarusijos IT įmonės susidomėjo verslų perkėlimu į Lietuvą (su vertimu į gestų k.)

O tada prasidėjo karantinas, teatruose darbai aprimo, tad scenografė iš senų nuotraukų ir piešinių vieną po kito sukūrė keliolika koliažų.

„Aš bandžiau čia jungti ir piešinį, ir nuotraukų, ir tikrų nuotraukų motyvus, ir geto motyvus, ir durų, langų, senovinių nuotraukų šituose koliažuose net mano prosenelės panaudota“, – nurodo ji.

Parodą autorė pavadino „Dvi juodos akys“ – eilute iš M. Olkinaitės eilėraščio. M. Olkinaitei, lietuvių kalba kūrusiai Lietuvos žydų poetei, buvo vos 19 metų, kai su visa šeima 1941-siais buvo nužudyta. Parodos autorė pasakoja, kad yra išlikęs ir jos močiutės, išgyvenusios abu pasaulinius karus, dienoraštis. O jame – prarasta vaikystė, jaunystė.

„Visi koliažai – juos jungia vaiko ir karo, ne tik holokausto, bet ir bendrąja prasme karo tema. Nesinorėtų, kad prarastų vaikystę mūsų vaikai. Netikėtai dabar taip su ta Baltarusija tokius matom dalykus. Iš tikrųjų, tas viskas yra ir dabar, ir šalia. Ir gali pasikartoti, ir nesuvoki, kaip tai gali vykti, kaip tai“, – svarsto menininkė.

Koliažų ir piešinių paroda „Dvi juodos akys“ Klaipėdos lėlių teatre bus eksponuojama rugsėjį, o spalį keliaus į Vilniaus lėlių teatrą, simboliška, ten buvo Vilniaus žydų geto teatras.