Kultūra

2020.07.23 10:24

Simonas Rozenbaumas – pirmasis Lietuvos garbės konsulas Palestinoje

Lukas Aluzas, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.07.23 10:24

LRT tęsia projekto „Atminties akmenys“ pasakojimus, skirtus prisiminti ir pagerbti Lietuvoje gimusius, gyvenusius ar į pasaulį iš Lietuvos pasklidusius iškiliausius litvakus. Penkioliktasis pasakojimas – apie Steigiamojo Seimo narį, pirmąjį Lietuvos garbės konsulą Palestinoje Simoną Rozenbaumą.


Tarp žydų, aktyviai rėmusių Lietuvos nepriklausomybę, buvo advokatas Simonas Rozenbaumas. 1918-ųjų pabaigoje jis buvo įtrauktas į Lietuvos Valstybės tarybą, ėjo užsienio reikalų viceministro pareigas. S. Rozenbaumas prisidėjo prie šalies tarptautinio pripažinimo.

1919-aisiais Simonas Rozenbaumas buvo Lietuvos delegacijos narys Paryžiaus taikos konferencijoje. Prancūzų kalba parengė memorandumus, kuriuose pagrindžiamos Lietuvos pretenzijos į Vilniaus kraštą.

1920-aisiais kartu su Lietuvos delegacija S. Rozenbaumas vyko į Maskvą, kur dėl taikos sąlygų susitarė su Sovietų Rusijos atstovais. Politikas taip pat dirbo Steigiamajame ir Antrajame Seimuose. S. Rozenbaumas prisidėjo prie 1922-ųjų Konstitucijos rengimo. Savo kalbose akcentavo tam tikrų įstatymų dviprasmybes, kalbėjo apie būtinybę užtikrinti visas piliečių laisves.

S. Rozenbaumas tapo pirmuoju Lietuvos garbės konsulu Tel Avive. Juo dirbo iki pat mirties 1934-aisiais.

S. Rozenbaumas aktyviai dalyvavo žydų bendruomenės veikloje, buvo Lietuvos žydų tautos tarybos pirmininkas. 1923–1924 metais buvo ministras be portfelio žydų reikalams.

Vėliau aktyvus politikos ir visuomenės veikėjas emigravo į Palestiną. 1927-aisiais S. Rozenbaumas tapo pirmuoju Lietuvos garbės konsulu Tel Avive. Juo dirbo iki pat mirties 1934-aisiais.

Pasakojimo apie Simoną Rozenbaumą klausykitės ir radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.