Kultūra

2020.07.07 22:04

Lasaris Segallas – litvakas, į Braziliją atnešęs modernizmo pergalę

Laima Ragėnienė, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.07.07 22:04

LRT tęsia projekto „Atminties akmenys“ pasakojimus, skirtus prisiminti ir pagerbti Lietuvoje gimusius, gyvenusius ar į pasaulį iš Lietuvos pasklidusius iškiliausius litvakus. Tryliktasis pasakojimas yra skiriamas Lietuvos žydų ir Brazilijos tapytojui, skulptoriui Lasariui Segallui.


1889 metais gyvenimo kelią Vilniuje pradėjo Brazilijos ekspresionizmo pradininkas litvakas L. Segallas. Apie dailininką, „Brazilijos modernistą iš Vilniaus“ pasakoja Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centro vadovė dr. Ieva Šadzevičienė.

L. Segallas yra žinomas kaip Brazilijos modernistas. Vadovėliuose jis pristatomas su favelų gyventojų mulatų vaizdais. Kūryboje dominuoja Brazilijos gyventojų portretai, džiunglių vaizdai. „Emigrantų laivas“ yra vienas pagrindinių jo kūrinių.

L. Segallo atvykimas į šalį yra modernaus meno pergalė visai Brazilijai. Linkstu sakyti, kad jis yra Brazilijos modernistas iš Vilniaus.

Jis gimė 1889 metais Vilniuje, Toros perrašinėtojo šeimoje. Tai buvo gausi aštuonių vaikų šeima. Tėvas kiek paūgėjusiam Lasariui leido pailiustruoti didžiąsias raides. Tai buvo pirmasis berniuko prisilietimas prie meno.

Vėliau jis mokėsi pramoninėje Marko Antokolskio meno mokykloje. Būtent Vilniuje pradėjo dailininko kelią. Žinoma, kaip ir visi menininkai svajojo išvažiuoti į Paryžių. 20 amžiaus pradžioje Prancūzijos sostinė buvo meno meka.

2010 m. rudenį L. Segallo darbai keliems mėnesiams aplankė ir jo gimtąjį Vilnių.

Vis tik L. Segallas apsistojo Vokietijoje. Ten, tiek Berlyne, tiek Drezdene, jam atsivėrė puikios galimybės mokytis. Vokietija taip pat buvo vienas meno centrų, kur radosi modernaus meno judėjimai, tarp jų – ekspresionizmas.

Jaunas menininkas iš Vilniaus, nepaisant jo kelionių, visą gyvenimą jautė gilius saitus su šeima. Yra išlikę į Vilnių jo rašytų laiškų tėvams ir seneliams. Apsisprendimą emigruoti po Pirmojo pasaulinio karo lėmė prasta Vokietijos ekonominė padėtis. Gyvenantiems iš meno buvo labai sunku užsidirbti.

Vienas iš Brazilijos meno atstovų Mario Raulis de Moraisas Andrade yra pasakęs, ir tas pasakymas buvo išspausdintas, kad L. Segallo atvykimas į šalį yra modernaus meno pergalė visai Brazilijai. „Aš linkusi sakyti, kad jis yra Brazilijos modernistas iš Vilniaus“, – teigia I. Šadzevičienė.

L. Segallas pasaulį paliko 1957-aisiais San Paule. 1967 metais jo amžinojo poilsio mieste įkurtas L. Segallo modernaus meno muziejus. 2020-ųjų rudenį L. Segallo darbai keliems mėnesiams aplankė ir jo gimtąjį Vilnių. Parodoje buvo galima pamatyti ir litografijas iš knygos „Prisiminimai apie Vilnių“. Pasaulyje pripažintas modernaus meno kūrėjas savo gimtinėje, deja, yra nepelnytai pamirštas.

Pasakojimo apie Lasarą Segallą klausykitės ir radijo įraše:


Parengė Vismantas Žuklevičius

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt