Naujienų srautas

Kultūra2020.04.27 20:47

Vasaros kultūros festivaliai eis į lauką, transliuos ekranuose – nė vienas neatšaukiamas

Mindaugas Klusas, LRT.lt 2020.04.27 20:47

Jokia paslaptis, kad šiltuoju metų laiku kultūrinis gyvenimas persikelia į Lietuvos kurortus. Tuo metu didesniuose miestuose – štilis ir perkraunama energija naujam sezonui. Taip buvo, kol atsirado nenumatytas veiksnys – koronaviruso pandemija. Kaip ji paveikė pajūry, pamary ir paežery rengiamų festivalių planus – šioje publikacijoje.

Vienintelis faktas

VIII tarptautinis M. K. Čiurlionio muzikos festivalis Palangoje, turėjęs prasidėti liepos pradžioje, – perkeliamas ir bus rengiamas rugpjūčio antrąją pusę. Kol kas tai vienintelis tikras faktas – visa kita, pasak jo vadovės pianistės Aleksandros Žvirblytės, tebėra „derinimo stadijoje“.

„Šiuo metu kalbamės su Palangos merija, kuriomis dienomis ir kuriose vietose festivalis galėtų vykti. Svarstome idėją visus festivalio koncertus perkelti po atviru dangumi. Galbūt atlikėjai galės muzikuoti viduje, o jų pasirodymas transliuojamas ekrane išorėje“, – LRT.lt teigė visokių sumanymų puoselėjanti A. Žvirblytė.

Programa, anot jos, buvo sumanyta labai įdomi, pakviesta nemažai užsienio atlikėjų. Dabar teks „mažinti apsukas“ ir kviestis tuos, kurie Lietuvą gali pasiekti žemės transportu.

Laukimo stadija

12 kartą rengiamas muzikos festivalis „Pasaulio balsai“ (anksčiau vadintas „Ave, Maria“) pagal planą Palangoje turėjo prasidėti liepos paskutinį savaitgalį. Jo meno vadovė sopranas Asta Krikščiūnaitė LRT.lt teigė, esą labai nesinorėtų pertraukti tiek metų sėkmingai puoselėjamos tradicijos.

„Kol kas laukiame, kaip bus toliau. Kurorto savivaldybei patvirtinome, kad festivalis bus, tik dar lūkuriuojame dėl datos. Jei rasis galimybė, rengsime rugpjūtį. Tačiau neatmesčiau ir rugsėjo, spalio, o gal net lapkričio ir gruodžio“, – svarstė A. Krikščiūnaitė.

Jei valstybinės sienos išliks uždarytos, anot jos, teks pasitenkinti vietinių atlikėjų kuriamais muzikos projektais.

Kintų festivalis bus lietuviškas

Kintų muzikos festivalis prasidės, kaip numatyta – Valstybės dieną, liepos 6-ąją. Atidarymo koncertas iš Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčios bus transliuojamas į ekraną miestelio centrinėje aikštėje.

„Taip jau darėme šešerius metus iš eilės, nes bažnytėlė nedidelė, klausytojai fiziškai joje neišsitekdavo. Dabar bus galimybė koncerto transliaciją stebėti sėdint automobilyje“, – LRT.lt sakė Kintų muzikos festivalio direktorė Audra Juodeškienė.

Vis dėlto korekcijų karantinas padarė. Pasirodymai, kuriuose tikėtasi išvysti užsienio atlikėjus – jau atšaukti arba bus atšaukti. „Vis dėlto lietuviai bus. Štai Vilniaus miesto choras „Jauna muzika“ atliks programą „Tau bet kokios sutemos šviesios“. Galėtų būti viso festivalio motto, – nusijuokė pašnekovė. – Manau reikia palaikyti žmonių dvasią.“

Labai tikimasi, kad rugpjūtį iš Vokietijos galės atvažiuoti sopranas Auksė Petronis ir arfininkė Sophia Warczak. Sumanytas įspūdingas muzikos renginys su Vydūno tekstais.

„Tačiau Alexanderio Paley rengiamos koncertų maratono, ko gero, teks atsisakyti, nes dalyvauja daug užsieniečių“, – svarstė A. Juodeškienė. Ji tikisi, kad vyks ir numatytos kolektyvų rezidencijos. Visi festivalio koncertai bus nemokami.

Turi du scenarijus: A ir B

Lietuvos nacionalinės filharmonijos ansamblio „Musica Humana“ kasmet Neringoje rengiamas festivalis „Kuršių nerija“ prasidės rugpjūčio 4 dieną ir truks iki spalio pradžios. Taip buvo numatyta anksčiau.

„Turime A, tačiau ruošiame ir B scenarijų. Atsižvelgdami į šios dienos situaciją planuojame koreguoti programą ir daugiau koncertų rengti lauke. Viskas priklausys nuo situacijos Lietuvoje“, – LRT.lt teigė ansamblio meno vadovas ir dirigentas Robertas Beinaris.

22-ąjį festivalį „Kuršių nerija“ šiemet ketinta pradėti per Nepriklausomybės atkūrimo dieną Kovo 11-ąją, paskui kas mėnesį Neringoje surengti po vieną koncertą. Tačiau pasaulinė pandemija tokius planus nustūmė į 2021 metų sezoną.

Lyg nieko nebūtų įvykę

„Lyg nieko nebūtų įvykę – planuojame festivalį tokį, koks buvo sumanytas“, – LRT.lt teigė tarptautinio projekto „Tarptautinis Thomo Manno festivalis“ vadovė Lina Motuzienė.

Festivalis prasidės liepos 12 dieną. Ji išreiškė viltį, kad tada visos aplinkybės renginiui bus palankios. „O jei nebus, mėginsime susitikimus organizuoti atviroje erdvėje arba nuotoliniu būdu“, – sakė L. Motuzienė. Ji spėja, kad svečių iš Vokietijos šiemet atkeliaus gerokai mažiau arba nebus visai, tačiau festivalio dalyviai, tikėtina, į Nidą atvažiuos.

Slenka į ateitį

Lietuvos muzikų rėmimo fondo (LMRF) rengiamas festivalis „Druskininkų vasara su Čiurlioniu“ šiemet prasidės vėliau. Kada? – priklausys nuo kurorto valdžios, kuri netrukus skelbs datą, nuo kurios vėl bus leista organizuoti masinius kultūros ir sporto renginius.

Festivalis turėjo prasidėti birželio14-ąją, atlikėjams jau paskelbta, kad tądien koncertas nebus rengiamas. „Viskas pasislinks į ateitį, keisis koncertų datos. Tačiau iki Naujųjų įgyvendinsime visus programoje numatytus renginius“, – LRT.lt tikino LMRF vadovė Liucija Stulgienė.

LMRF rengiamas „Sugrįžimų“ festivalis, į kurį susirenka pasaulyje gyvenantys ir besimokantys lietuvių muzikai, šį pavasarį jau neįvyko. Paprastai jis prasidėdavo balandį, o uždaryti jį šiemet ketinta gegužės 6-ąją Nacionalinėje filharmonijoje. „Nukeliamas į rudenį ir gruodį. Daug kas priklausys nuo šalių, iš kurių atvyksta mūsų muzikai, karantino sąlygų“, – sakė L. Stulgienė.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi