Kultūra

2020.04.23 15:24

Vilniaus Gaonas: norėdamas ką nors suvokti, žmogus turi laikytis trijų taisyklių

minimos 300-osios Vilniaus Gaono metinės
Jolanta Kryževičienė, LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, LRT.lt2020.04.23 15:24

LRT pradeda transliuoti projekto „Atminties akmenys“ pasakojimus, skirtus prisiminti ir pagerbti Lietuvoje gimusius, gyvenusius ar į pasaulį iš Lietuvos pasklidusius iškiliausius litvakus. Pirmasis pasakojimas skiriamas Vilniaus Gaonui. Šiandien minime jo 300-ąsias metines.

Vilniaus Gaonas. Būtent tokiu vardu visame pasaulyje yra žinoma išminčius, senųjų raštų tyrinėtojas Elijahu Ben Shlomo Zalmanas, prieš 300 metų gimęs ir gyvenęs Lietuvoje.


„Vilniaus Gaonas buvo žmogus, uždarytas knygose ir studijose“, – LRT KLASIKAI sako nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Judaikos tyrimų centro vadovė Larisa Lempertienė.

Šiandien mums svarbus yra jo pamokymas, kad norėdamas ką nors suvokti, žmogus turi laikytis trijų taisyklių: savo akimis pamatyti tai, kas jam rodoma, savo ausimis girdėti tai, kas sakoma, ir visa tai pajusti širdimi.

LRT.lt primena, kad būdamas mažas vaikas, Elijahu mintinai išmoko Biblijos tekstą. Skirtingai, nei tuo metu buvo priimta, Elijahu nestudijavo ješivoje ir labai anksti pradėjo savarankiškas Šventraščio bei Talmudo studijas. Nuo septynerių metų Elijahu studijavo vadovaujamas Kėdainių rabino Mozės Margalioto. Dėl to Vilniaus Gaonas surengė savo pirmąją viešą paskaitą ir parodė pilnai išvystytą savo intelektą. Nuo dešimties jis tęsė mokslus savarankiškai.

„Jis buvo uždaro būdo žmogus. Visą savo laiką skyrė tik Toros ir Talmudo studijoms. Tai ir yra priežastis, kodėl apie jį žinome nedaug, – pasakoja L. Lempertienė. – Jis nesirodė viešumoje, neužėmė jokio visuomeninio posto, visiškai nenorėjo savo, kaip iškilios asmenybės, sureikšminimo. Visa tai ėjo iš lūpų į lūpas, iš kitų žmonių.“

Jis buvo uždaro būdo žmogus. Visą savo laiką skyrė tik Toros ir Talmudo studijoms. Tai ir yra priežastis, kodėl apie jį žinome nedaug.

Net visi Elijahu Ben Shlomo Zalmano kūriniai, jų skaičiuojama daugiau kaip 70, buvo išleisti tik po jo mirties. Atkurti pagal jo mokinių užrašus. Pagrindinis kūrybinis palikimas yra senųjų religinių raštų komentarai, jau kelis šimtmečius studijuojami tarp kitų, žymiausių žydų išminčių ir mąstytojų veikalų garsiausiose pasaulio ješyvose.

Be Toros ir Talmudo studijų, Elijahu savarankiškai studijavo matematiką ir astronomiją, gilinosi į teorinę Kabalą. Tarp jo kūrinių ne tik Šventraščio, Talmudo ar mistinių kabbalos tekstų komentarai, bet ir hebrajų kalbos gramatika, ir ilgas sąrašas bendrųjų mokslų, tokių kaip geometrija, astronomija, medicina.

Jo galingas intelektas ir erudicija lėmė, kad Vilnius tapo dvasiniu žydų centru, garsėjusiu visame pasaulyje. Išsilavinimas ir erudicija tapo litvakų skiriamuoju ženklu.

Vilniaus Gaono, pasaulinio garso Toros ir Talmudo komentatoriaus, vardas išgarsino Vilnių kaip Lietuvos Jeruzalę. Jo galingas intelektas ir erudicija lėmė, kad Vilnius tapo dvasiniu žydų centru, garsėjusiu visame pasaulyje. Išsilavinimas ir erudicija tapo litvakų skiriamuoju ženklu.

Anot L. Lempertienės, litvakai turėjo ne tik istoriškai ir geografiškai priklausyti Lietuvai. „Bet ir turėti tipišką, Lietuvoje gautą išsilavinimą – tokį intelektualumo tipą, kuris prasideda Vilniaus Gaonu. Tai gilinimasis į tekstus ir nuolatinis abejojimas“, – sako Judaikos tyrimų centro vadovė.

Vilniaus Gaonas jau ilgus šimtmečius yra ne tik žydų tautos dvasinis autoritetas. Ir šiandien mums svarbus yra jo pamokymas, kad, norėdamas ką nors suvokti, žmogus turi laikytis trijų taisyklių: savo akimis pamatyti tai, kas jam rodoma, savo ausimis girdėti tai, kas sakoma, ir visa tai pajusti širdimi.

Parengė Vismantas Žuklevičius

Laidos įrašas: