Naujienų srautas

Gyvenimas2019.03.08 20:20

Specialistai: nebūkite naivūs, šampūnas nepakeis plauko būklės, investuokite į kitas priemones

Gamintojams taisykles diktuoja vartotojai, juk, tarkime, daugumai nepatinka, kad šampūnas be SLS mažai putoja, nors minėtoji medžiaga yra ganėtinai agresyvi, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Vartotojų kontrolė“ pasakoja plaukų priežiūros specialistai. Vis dėlto plaukų stilistas–kirpėjas Kęstutis Rimdžius sako, kad daugiau išleisti vertėtų ne šampūnui, o kondicionieriui ar kaukei.

Ilgaplaukiai, trumpaplaukiai ar net apsiskutę – galvą plauna visi. Tačiau kurį šampūną iš buteliukų lentynos griebti? Visagalė reklama ne taip jau retai tampa pirmuoju šampūno pasirinkimo kriterijumi, nes žinomas reklamos veidas ir graži rinkodaros sistema paveikia žmones.

„Tik tos žvaigždės reklamuojamais šampūnais galvos greičiausiai neplauna. Ir pas Jennifer Lopez, ir pas kitas pasaulinio lygio žvaigždes tų plaukų nelabai ir yra – viskas priklijuota, pridėta. Tarkime, Kim Kardashian vieną dieną turi kirpčiukus, kitą – kasas iki užpakalio“, – atkreipia dėmesį „Kukla beauty box“ stilistas-kirpėjas Kęstutis Rimdžius.

Kiekvieno plaukas yra skirtingas, vienam tinka visai pigus, kuris yra tiesiog kaip ploviklis, o kitiem reikalinga papildoma priežiūra, pastebi plaukų priežiūros specialistai. Būtų idealu, jei šampūną padėtų išsirinkti profesionalai – net jei plaukai nedažyti ir sveiki, jie gali būti pažeisti netinkamai pasirinkus priemones.

„Jeigu mes turime garbanotą plauką, o naudosime kasdieninį šampūną, tai tas plaukas negaus nei vienos medžiagos reikalingos drėkinimui ar maitinimui, vadinasi, plaukas šiurkštėja, jis pasidaro nebeelastingas ir lūžta“, – paaiškina salono „Room‘as“ dažų technikė Audronė Senkauskienė.

Specialistai sako, kad brangu nereiškia kokybiška, tad kur kas svarbiau žinoti, kokių medžiagų ieškoti šampūno sudėtyje. Agresyviausios medžiagos, kurių randama sudėtyje – druskos, sulfatai, alkoholis.

„Daug kartų naudojant netgi labai minimaliai kenksmingą chemikalą, organizmas kaupia informaciją ir jo perteklius tampa ligomis“, – tvirtina grožio salono „Greenas“ kūrybos vadovė Viktorija Parutytė.

Dėl netinkamų šampūnų įvairias problemas tenka spręsti dermatologo kabinete.

„Gali būti ne tik niežėjimas, perštėjimas odos, skalpo srityje, bet patinsta akys, gali būti, kad pradeda berti kaklą, juk kai plaunam šampūnu, teka pro visą veidą. Gali pradėti rankas berti.

Gali būti, kad tai ne šampūno problema, o prasidėjo galvos odos problemos: žvynelinė, įvairūs folikulitai, kuriuos gali sukelti maisto produktai ir įvairūs išoriniai faktoriai, tame tarpe ir stresas.“, – pasakoja „Inovatyvios dermatologijos centro“ vadovė prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė.

Vis dėlto, K. Rimdžius sakosi netikintis, kad šampūnas už porą eurų turi sudėtyje daug aktyvių veikliųjų medžiagų, o V. Parutytė sako, kad vietoj tokio pigaus produkto geriau rinktųsi ūkišką muilą.

„Tačiau nebūkite naivūs – šampūnas nepakeis plauko būklės. Jis išplauna plaukus ir galvos odą, o būklę keičia po jo naudojami kondicionieriai, kaukės, aliejai ir pan.“, – tvirtina K. Rimdžius. Jis pataria daugiau investuoti būtent į kondicionierių ar kaukę ir paneigia mitą, kad kondicionierius ir šampūnas būtinai turi būti tos pačios kompanijos.

Ganėtinai populiaru plaukus „palepinti“ namuose gamintomis priemonėmis, tačiau dermatologė įspėja, kad įvairūs eksperimentai gali baigtis gydytojo kabinete. Jai antrina ir K. Rimdžius, sakantis, kad ne visi susimąsto, kad tarkime, medus, citrina ir alkoholis labai stiprina plaukus, bet labai sausina galvos odą.

Valančių medžiagų šampūne gali būti nuo 8 iki 20 proc., bet būtent jos dažniausiai ir būna kenksmingiausios sveikatai. Bene žinomiausia – SLS (Sodium Lauryn Sulfate) O sulfatai, kaip žinote, – itin agresyvi riebalus šalinanti medžiaga.

„Jis idealiai nuriebalina bet kokį paviršių, akimirksniu skaido riebalus, tai labai patrauklu kai kalbam apie orkaitę, bet kai kalbame apie galvos odą... Beje, riebalai yra dalis odos funkcijos ir visiškai jos pašalinti yra nenaudinga ir netgi kenksminga“ , – sako V. Parutytė.

Iš tiesų, kalti ne vien gamintojai. Jiems taisykles diktuoja ir patys vartotojai. Pvz., šampūnas be SLS mažai putoja, o daugumai tai nepatinka.

„Beje, žurnalistų buvo išpublikuota, kad parabenai yra blogai, bet niekas nerašė, kai parabenai buvo išteisinti. Buvo atliktas Europos komiteto tyrimas, kur buvo parodyta, kad parabenai yra saugu, nurodyta, kurie parabenai negalimi, kurie turi tam tikras koncentracijas“ – pastebi „BIOK laboratorijos“ naujų produktų specialistė Gintarė Mikolaitienė.

Anot jos, vartotojai taip pat vengia silikonų, tačiau tai viena geriausių medžiagų, suteikianti šilkinio plauko tekstūrą, žvilgesį, spindesį, palengvina iššukavimą, apsaugo, kad plaukų dažai taip greitai neišsiplautų.

„Svarbiausia suvokti, kad silikoną galima naudoti, tačiau jį reikia nuplauti. Ilgam paliktas jis gali padaryti bėdos“, – sako V. Parutytė.

Tačiau vien šampūno nepakanka, dar reikia turėti kondicionierių ir kaukę sako A. Senkauskienė.

„Žinoma, kondicionierius gali būti ir ekologiškas, bet jeigu plaukas dažytas ir norime išlaikyti spalvą, be silikono tai padaryti bus sudėtinga“, – patikina G. Mikolaitienė.

Beje, kalbant apie ekologiškus, natūralius ar organinius produktus, pašnekovų nuomonės išsiskiria. Vieni labiau pasitiki moderniais gamtos ir mokslo mišiniais, kiti – natūraliais produktais. Patarimas vienas – bandyti, rinktis ir teisingai atsirinkti informaciją.

Ne paslaptis, sėkmingai pakeitus plaukų spalvą, nuotaika taip pat ženkliai pasikeičia. Tačiau įvaizdžio atnaujinimas ne visada baigiasi linksmai. Pvz., vos tik sutepus plaukus dažais, galvos oda gali imti dilgčioti. O išberta kakta, oda aplink lūpas ar net visas kūnas rėkte rėkia apie alergiją.

Pigmentas, amoniakas arba jo pakaitalas MEA –pagrindinės plaukų dažų sudedamosios dalys. Didesnis kiekis amoniako veikia agresyviau – labiau praveria plauko žvynelius. Gera žinia ta, kad vis dažniau salonuose naudojami švelnesnės sudėties dažai. O ir gatvėse šmėžuoja daugiau stilingų žilaplaukių.

Beje, rinkoje atsiradę sausi ir kieti šampūnai, anot specialistų, nepakeis skysto produkto ir patogumo ir gero išplovimo prasme. O kartais ir jokios plaukų priežiūros priemonės neduos taip trokštamo rezultato, jei iš čiaupo bėga kietas vanduo.

Išsamiau – laidos „Vartotojų kontrolė“ įraše.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi