Kur važiuojam? Birutė Vizgirdienė: po ilgų emigracijos metų sugrįžę į Lietuvą nesijautėm laukiami

Pokalbis su buvusia operos soliste, garsia filantrope, visuomenininke, kultūros ir tautinio paveldo puoselėtoja Birute Vizgirdiene prasidėjo nuo klausimo apie namus, apie tą vietą, kurioje ji geriausiai jaučiasi. Atsakymas nenustebino. Birutė prisipažįsta, kad viešėdama Amerikoje ji labai pasiilgsta Lietuvos, o gyvendama Lietuvoje – ilgisi Amerikos, ten pasilikusių savarankiškai gyvenančių vaikų. Vis dėlto, tikraisiais savo namais moteris sako laikanti Lietuvą, iš kurios kartu su tėveliais pasitraukė sulaukusi vos pustrečių metų.

Tyliai, kukliai, nepaliaujamai. Nelaukiant aplodismentų ir su giedra šypsena jau kelias dešimtis metų Birutė prisideda ne tik prie vienišų senelių ir vaikų gerovės, bet ir švietėjiškos savanorystės bei pasidalinimo sklaidos. Nomeda sako, kad šį sykį norėjosi su šia šviesia moterimi pasikalbėti apie patirtus išbandymus. Apie tai, kodėl buvo taip svarbu sugrįžti į tėvynę, nors gyvenimas Amerikoje jau susiklostęs – vaikai užauginti, karjeros aukštumos pasiektos, šeimyninė laimė sukurta, o atsikuriančioje Lietuvoje viskas, kaip tame vaikiškame žaidime – vėl iš pradžių.

Tarp ankstyviausių vaikystės atsiminimų Nomedos pašnekovei prieš akis iškyla regėti karo baisumai. Sproginėjančios bombos, pakelėse besimėtantys numirėliai, suluošinti žmonės. Skurdžios gyvenimo sąlygos, paprasta buitis, nuolatinis alkis ir begalinis noras ištrūkti į laisvę suvedė išeivijos lietuvius kartu kurti mažąją Lietuvą užsienyje – organizuoti lietuviškas mokyklas, teatrą, tautinių dainų ir šokių šventes, skautų būrelius.

1998 metais, sulaukus Lietuvos valstybės atkūrimo, Birutė ir Rimtautas Vizgirdos sugrįžo į Lietuvą. Kaip prisipažįsta Birutė, niekas čia jų išskėstomis rankomis nelaukė. Pradžioje būdavo nesuprastos išeivių pastangos kurti šalyje labdaros organizacijas, užsiimti švietėjiška, labdaringa veikla, tačiau pamažu, tyliai, be didesnės reklamos ar informacinio triukšmo, žingsnis po žingsnio pavykę pralaužti nesupratimo, nežinojimo ir abejingumo ledus.

Kokius atsiminimus Birutei Vizgirdienei sukelia vardas Smithy, kas tokie Mopsis, Popsis ir Klopsis ir kodėl jie tokie svarbūs Birutės šeimos gyvenime, sužinosite pažiūrėję Nomedos Marčėnaitės vedamą laidą „Kur važiuojam?“. Pokalbių laida transliuojama kiekvieną antradienį portale LRT.lt.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau