Kur važiuojam? Pianistas Petras Geniušas apie vaikystėje patirtą scenos jaudulį: kiekviena skambinimo įskaita man būdavo kaip egzekucija

Jo diskografijoje – keletas puikiai kritikų ir publikos įvertintų įrašų, išleistų įvairių Vokietijos, Japonijos ir Lietuvos leidėjų. Jis yra yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius. Tapo žinomas visame pasaulyje vesdamas meistriškumo kursus Vilniuje, Tokijuje ir Osakoje, Londono Karališkojoje muzikos akademijoje (1996–1998 m.), Švedijos ir Lietuvos meistriškumo kursuose „Academia Baltica“, 1992–1998 m. dėstydamas „Yamaha“ meistriškumo kursuose Tokijuje. Nuo 2015 metų Petras Geniušas dėsto Škotijos karališkoje akademijoje, tačiau tikraisiais savo namais vadina Vilnių – miestą, kurio gatvėse galite išvysti maestro nerūpestingai skriejantį elektriniu paspirtuku.

Gimęs ir užaugęs Vilniuje, garsaus dirigento ir dailininkės šeimoje, vaikystę tėvų namuose Petras prisimena kaip gražiausią gyvenimo laiką, o gerai žinomas M. K. Čiurlionio gatvės vietas vadina rojumi. Įstrigę senojo miesto fragmentai tik neseniai susidėliojo į vientisą paveikslą, nors, kaip sako pats Petras Geniušas, Fabijoniškėse ar Pašilaičiuose, greičiausiai, pasiklystų.

Vaikystėje vaizduotę audrinę tolimų kraštų aprašymai, milijoniniai megapoliai, į kuriuos tuomet patekti atrodę nerealu, dabar garsiajam pianistui atrodo kaip tos vietos, kuriose tekę koncertuoti ar ilgiau padirbėti. Vis dėlto, sugrįžęs į Vilnių žymus muzikas jaučiasi geriausiai.

Svarbiausias gyvenimo pasirinkimas buvęs tarp dailės ir muzikos. Petro piešinius matę profesionalai gyrė jo darbus už originalią kompoziciją, linijos tvirtumą, ekspresiją. Jis labai norėjęs būti dailininku ir nors Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje studijavo muzikos skyriuje, prisipažįsta rimtai svarstęs pasirinkti dailę. Vyras prisipažįsta menų mokykloje labiausiai bijodavęs viešų perklausų egzaminų metu, o šiandien, kaip sako maestro, labai nerimauja dėl savo studentų – perklausų metu jaudinasi, lyg pats stovėtų scenoje priešais reiklią publiką.

Kaip valgyti ledus, kad nusipelnytum antros porcijos? Kur Petro Geniušo namuose galima buvo surasti urvą ir kokios maestro pareigos virtuvėje, sužinosite pažiūrėję Nomedos Marčėnaitės vedamą laidą „Kur važiuojam?“.

Pokalbių laida transliuojama kiekvieną antradienį portale LRT.lt.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Daugiau