Pasaulio lietuvių balsas

2021.09.07 12:26

Skrabalų skambesys ir įvairios edukacijos: Estijos lietuviai surengė Lietuvos kultūros dieną Taline

LRT.lt2021.09.07 12:26

Šeštadienį Estijos etnografiniame muziejuje po atviru dangumi įvyko ketvirtoji Lietuvos kultūrinio paveldo diena Taline. Gegužine prasidėjęs renginys dėl pandemijos apribojimų buvo perkeltas į rugsėjį, todėl bendruomenės nariai jau praminė jį rugsėjine, rašoma Estijos lietuvių bendruomenės (ELB) pranešime žiniasklaidai.

Anot pagrindinės renginio organizatorės, ELB valdybos narės Rimutės Semper, iki pat paskutinės dienos nebuvo tikrumo, kad pandemija nepakiš kojos ir atvyks visi kviestiniai svečiai bei atlikėjai.

Vis dėlto suplanuoti pasirodymai įvyko. Renginyje dalyvavo ir didelio susidomėjimo sulaukė lietuviškų skrabalų virtuozas Karolis Šileika. Pradėjęs pasirodymą tradicinėmis lietuvių liaudies dainomis, pabaigoje grojo roko muzikos kūrinius, o galiausiai atliko grupės „The Roop“ daina „Discoteque“, į ją sureagavo ir VU folkloro ansamblio „Ratilio“ nariai. Pasipuošę klasikiniais tautiniais rūbais, jie atkartojo originalios dainos atlikėjų šokio elementus.

Kaip pasakojo ELB bendruomenės pirmininkė Rita Kuzminienė, į muziejų atsitiktinai užklydęs Talino gyventojas labai džiaugėsi unikalia galimybe pamatyti ir išgirsti skrabalų muziką ir tikino, kad vien dėl to vertėjo čia užsukti. Buvo ir apgailestaujančių, kad informacija apie renginį visų žmonių nepasiekė.

„Ratilio“ ansamblis net didžiausius šokių skeptikus įsuko į ratelius ir privertė kilnoti kojas, o ir liaudies meistrių Nijolės Černevičienės, Marytės Liugienės ir Elenos Kudirkienės lietuviškų tradicinių sūrių spaudimo, gydomųjų žolelių ir arbatžolių bei šiaudinių sodų rišimo edukacijos ir patarimai sužavėjo šventės dalyvius. Be to, į renginį susirinkę tautiečiai ir kiti svečiai turėjo galimybę paragauti kepėjos Renatos Rėklaitytės iškepto šakočio.

„Be galo smagu, kad mūsų bendruomenės nariai moka įvertinti ir džiaugtis gyvenimo teikiamomis dovanomis, yra atviri pozityvioms emocijoms. Žmonių prigužėjo daug, netoli 100, tai mūsų bendruomenėje jau savaime yra pasiekimas“, – džiaugėsi bendruomenės pirmininkė R. Kuzminienė.

ELB jau ruošiasi ir kitam renginiui. Rugsėjo 18 dieną vyks Irenai Veisaitei ir jos draugystei su žymiausiu Estijos kompozitoriumi Arvo Pärtu atminti skirtas minėjimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt