Pasaulio lietuvių balsas

2020.07.23 11:43

Užsienio lietuvių jaunimas sukūrė miuziklą Lietuvos nepriklausomybei – dainavo ir mokėsi Lietuvos istorijos

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2020.07.23 11:43

Ketvirtadienio vakarą Lietuvos liaudies buities muziejaus miestelio bažnyčioje Rumšiškėse įvyko pasaulio lietuvių jaunimo miuziklo „Nepriklausomybės tiltai“ premjera, skirta Lietuvos nepriklausomybės 30-mečiui.

Miuziklą 9 dienas kūrė Scenos ir estetikos mokyklos stovyklos dalyviai iš septynių šalių, o iš viso renginys suvienijo 19 šokių kolektyvų iš viso pasaulio. Rumšiškėse dalyvavo ir šeši Lietuvos solistai. Tie, kurie negalėjo atvykti į Rumšiškes, prisijungė virtualiai.

Žinios. Welleso deklaracijos metinės: 80 metų nuo Baltijos šalių okupacijos pasmerkimo

Miuziklas sukurtas remiantis 30 metų istorine medžiaga, dainomis, skambėjusiomis nepriklausomybės atkūrimo laikotarpiu ir vėliau. Pasak prodiuserio, Scenos ir estetikos mokyklos vadovo Gedimino Zujaus, jaunajai užsienio lietuvių kartai šis miuziklas ypač svarbus pažintine prasme.

„Tiesiame tiltus tarp to laikotarpio įvykių, tarp kartų, tarp šalių ir bendruomenių, jungiame tais momentais ir iki šiol skambančiomis patriotinėmis dainomis, vaizdo projekcijomis, pasakojimais ir kitomis išraiškos priemonėmis.

Vaikai ir jaunimas supažindinamas su istorija, įvykiais, visa tai pateikiant patrauklia forma, pasitelkiant meninę raišką ir įtraukiant kūrybą. Tikimės, kad mus pasikvies užsienio bendruomenės ir mes turėsime galimybę dar ne kartą pasirodyti“, – mintimis dalijasi G. Zujus.

Projektui trečius metus vadovaujanti PLB Švietimo komisijos pirmininkė Alvija Černiauskaitė sako, kad kasmet organizuojamoje stovykloje jaunimas įvairiais aspektais susipažįsta su lietuviška kultūra.

„9 dienas jie praleidžia pačiame lietuvybės lopšyje – Rumšiškių liaudies buities muziejuje, o kur dar lietuvių liaudies dainos, šokiai, žvilgsnis į juos per jaunatvišką, šiuolaikinę prizmę.

Vaikai išvažiuoja su dideliu motyvacijos užtaisu, žiūrovų ovacijomis miuziklo metu, naujais draugais, kuriuos vienija lietuvybė ir muzika, ir dar gilesniu identiteto suvokimu“, – komentuoja projekto vadovė.

Su išeivijos lietuvių jaunimu miuziklus G. Zujus kuria nuo 2007 metų. Kaip pasakoja, tokia idėja kilo po pažinties su skirtingose šalyse gyvenančiais tautiečiais.

„1989 metais teko pusmetį pagyventi Kanadoje ir JAV. Daug bendravau su vietos lietuviais, dalyvavau bendruomenių renginiuose, kitoje veikloje. Pastebėjau, kad lietuviai uoliai puoselėjo tėvų ir senelių perduotą kultūrinį paveldą – dainas, pasakas, žaidimus, tautines ir kalendorines šventes.

Įdomiausia, kad netgi tos pačios dainos ar šokiai gerokai skyrėsi, pavyzdžiui, tarp Toronto ir Los Andželo. Dar daugiau skirtingų versijų radau besilankydamas Argentinoje ir Brazilijoje. Ten lietuviška kultūra lyg užkonservuota 20 amžiaus pradžioje ir ryškiai atspindinti Lietuvos etnografinius regionus, iš kurių kilo.

Tada ir kilo mintis suburti skirtingų šalių jaunus lietuvius, kad jie galėtų keistis, dalytis ir pažinti šiuolaikinės Lietuvos puoselėjamas dainas, šokius, pasakas. Tam labiausiai tiko miuziklo forma, leidžianti sujungti įvairiausią paveldą“, – pasakoja G. Zujus.

Miuziklo įrašą galite pamatyti ČIA.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt