Norintiems sugrįžti

2020.09.03 19:30

Londone įsiskolinusi emigrantė bijo, kad finansinės problemos trukdys įsitvirtinti Lietuvoje: kokias išeitis siūlo specialistai?

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2020.09.03 19:30

10 metų Londone gyvenanti Gerda svarsto grįžti gyventi į Lietuvą, tačiau nerimauja, ar jos planams nesutrukdys svetur turimos skolos. Į „Lituanicą“ ji kreipėsi norėdama sužinoti, ar dėl skolų grąžinimo Jungtinėje Karalystėje (JK) taikomos kokios nors lengvatos. Specialistai ramina – išeitis yra.

Kaip rašo skaitytoja, nuo žingsnio grįžti kol kas sulaiko tik baimė dėl skolų. „Suma išties nemenka. Esu pasiruošusi ją grąžinti, bet norėjau paklausti, ar yra kokių nors lengvatų, taikomų JK, dėl skolų grąžinimo.

Jeigu grįžčiau į Lietuvą, ar kokiose nors institucijose matytų, jog esu skolinga, ar gali dėl to būti problemų Lietuvoje? Planuočiau mokėti skolą būdama Lietuvoje, tik neramu, ar apskritai neturėsiu problemų sugrįžusi“, – dėsto užsienyje gyvenanti lietuvė.

Teisinių ir finansinių paslaugų įmonės „IB Service“ vadovas Deividas Stankevičius paaiškina, kad šiuo atveju vienas iš sprendimų yra individualus savanoriškas susitarimas (angl. Individual Voluntary Arrangement, arba IVA).

„Galite kreiptis dėl IVA, jei turite atliekamų pinigų po būtiniausių išlaidų savo reikmėms patenkinti. Turėsite įrodyti, kad turite reguliarias ilgalaikes pajamas, nes paprastai grąžinimo laikotarpis bus 60 arba 72 mėnesiai. Jei turite sumokėti vienkartinę sumą (angl. Lump Sum IVA) savo skoloms padengti, taip pat galite pretenduoti į IVA“, – aiškina specialistas.

Jo teigimu, IVA paruošia kvalifikuotas specialistas, atsižvelgdamas į konkrečią situaciją. Tuomet pasiūlymas pateikiamas kreditoriams patvirtinti. „Šis pasiūlymas yra teisiškai įpareigojantis susitarimas tarp jūsų ir kreditorių, kuriems esate skolingi.

Tai reiškia, kad kai jį pasirašote, tai nei jūs, nei jūsų kreditoriai negali atsisakyti sutarties. Per sutartą periodą skola nurašoma. Maksimalus laikotarpis – iki 6 metų. Tuo atveju, jei ketinate išvykti iš šalies ilgesniam laikui, susitarti nebepavyks“, – nurodo D. Stankevičius.

Sugrįžus į Lietuvą jokios institucijos apie asmens skolas Jungtinėje Karalystėje informacijos neturės, nes bendra duomenų bazė neegzistuoja. Tačiau kreditorius, esantis JK, gali perduoti skolos išieškojimo orderį anstoliui Lietuvoje pagal Europos Sąjungos orderį, pažymi specialistas.

Anot jo, skolų turintis asmuo gali rinktis dar vieną būdą – konsolidavimo paskolą, kai palankesnėmis sąlygomis imama paskola išmokėti turimai skolai (angl. Debt Consolidation Loan). Kitos alternatyvos – bankrotas ar skolos lengvatų schema (angl. Debt Relief Scheme).

Finansinių paslaugų įmonės „Tax Spot Group“ finansų direktorė Valentina White taip pat išskiria IVA galimybę. Specialistės teigimu, pasinaudojus šiuo būdu gali būti nurašyta 70–100 proc. skolų.

„IVA prasidės, jei kreditoriai, turintys 75 proc. jūsų skolų, sutiks su ja. Tai bus taikoma visiems kreditoriams, įskaitant ir tuos, kurie su susitarimu nesutiko. Toks nurašymas atsispindi asmeninėje kreditingumo istorijoje 6 metus.

Tai reiškia, kad 6 metus Anglijoje toks asmuo negali pasiimti paskolos, kreditinės kortelės, ko nors išsimokėtinai, taip pat gali būti sunkiau išsinuomoti būstą“, – komentuoja V. White.

Ji antrina, kad skolų nurašymas turi įtakos tik tol, kol asmuo yra Jungtinėje Karalystėje. Vis dėlto, kaip ir D. Stankevičius, specialistė primena, kad Anglijos mokesčių inspekcija (HMRC) gali pasiekti ir Lietuvoje gyvenančius žmones, mat bendradarbiauja su Valstybine mokesčių inspekcija. Tokiu atveju skolos išieškomos per lietuvišką banko sąskaitą.

„Jeigu skolos senos ir didelės, kartais blokuoja ir asmeninę banko sąskaitą, kol sumokama skola. Jeigu skolos viršija keliolika tūkstančių svarų, tuomet verta pamąstyti apie asmeninį bankrotą“, – pataria specialistė.

Svarstote apie grįžimą į Lietuvą, tačiau turite klausimų, susijusių su sveikatos apsauga, darbo ir verslo sritimi, švietimu, būsto įsigijimu, pilietybe ar kitomis temomis? Siųskite juos el.paštu lituanica@lrt.lt. Mūsų pakalbintų įvairių sričių ekspertų patarimus rasite „Lituanicoje“.