Norintiems sugrįžti

2020.04.19 20:17

Besilaukianti moteris vaiką auginti planuoja Lietuvoje: ką svarbu žinoti apie motinystės atostogų tvarką sugrįžus iš užsienio?

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2020.04.19 20:17

Su vyru Norvegijoje gyvenanti Diana rudenį planuoja grįžti į Lietuvą. Šiuo metu moteris laukiasi, šeima vaiką norėtų auginti gimtojoje šalyje. Į portalo LRT.lt „Lituanicos“ rubriką lietuvė kreipėsi norėdama sužinoti apie motinystės atostogų tvarką.

„Ar motinystės atostogas gausiu pagal Norvegijos tvarką, ar geriau būtų persikelti stažą į Lietuvą? Ar tokiu atveju motinystės atostogos būtų skaičiuojamos jau pagal Lietuvoje įsigaliojusią tvarką? Pastaruosius 3-ejus metus turėjau oficialų darbą Norvegijoje, o paskutinį kartą Lietuvoje dirbau prieš 4 metus“, – situaciją aiškina Diana.

Pasak „Renkuosi Lietuvą“ projekto koordinatorės, konsultantės Emilijos Oleškevič, motinystės ir vaiko priežiūros išmokas moka ta valstybė, kurioje moteris paskutinį kartą buvo drausta. Šiuo atveju – Norvegija.

„Jeigu moteris atvyksta į Lietuvą, bet jai tęsia mokėjimą Norvegija, ji gaus išmokas pagal toje šalyje galiojančias taisykles. Tad dėl išmokos reikėtų kreiptis į Norvegijos institucijas ir juos informuoti, kad išvykstate gyventi į Lietuvą.

Reikėtų Norvegijos institucijų paprašyti išduoti S1 formą, ją pateiksite Lietuvos Valstybinei ligonių kasai ir tapsite drausta, kaip ir kiti Lietuvos apdraustieji.

Kai asmuo pristato S1 formą, tai reiškia, jog jis draustas užsienyje. Tai daroma norint išvengti dvigubo draustumo, nes kai asmuo deklaruoja gyvenamąją vietą Lietuvoje, atsiranda prievolė mokėti privalomąjį sveikatos draudimą (PSD)“, – komentuoja specialistė.

Tiesa, ji pažymi, kad tokioje situacijoje yra ir dar vienas galimas variantas. Jeigu grįžusi į Lietuvą moteris planuotų iki gimdymo ir motinystės atostogų čia dirbti, tada paskutinį draustumą ji turėtų Lietuvoje.

Tai reiškia, kad ir vaiko priežiūros atostogas apmokėtų Lietuva. Be to, sugrįžusi emigrantė turi galimybę paprasčiausiai persikelti Norvegijoje sukauptą stažą ir taip gauti išmokas pagal Lietuvoje galiojančią tvarką.

„Norėdama gauti motinystės ir vaiko priežiūros išmoką Lietuvoje, turite būti per paskutinius 24 mėnesius sukaupusi 12 mėnesių ligos ir motinystės socialinio draudimo stažą. Trūkstamą stažą galima persikelti iš Norvegijos, tarpininkaujant „Sodrai“.

Svarbu paminėti, kad šiuo atveju išmokos dydis jau būtų skaičiuojamas pagal Lietuvoje gautą atlyginimą, galiotų lietuviškos vaiko priežiūros atostogų taisyklės“, – aiškina E. Oleškevič.