Naujienų srautas

Norintiems sugrįžti2020.04.05 10:09

Lietuvių pora į tėvynę ketina grįžti sulaukę pensijos: finansų ekspertė nurodė svarbiausius žingsnius dėl darbo stažo

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt 2020.04.05 10:09

Jungtinėje Karalystėje, Mančesteryje, jau 15 metų su vyru gyvenanti ir dirbanti Agnė grįžti į Lietuvą ketina sulaukę pensinio amžiaus. Moteris kreipėsi į LRT.lt norėdama išsiaiškinti, kokius veiksmus reikėtų atlikti, kad įdirbis užsienyje leistų ramiai gyventi gimtojoje šalyje.

Kaip pasakoja skaitytoja, jos vyras dirba vairuotoju ir kurjeriu, o ji pati turi darbą prekybos centre, neseniai laisvu metu ėmė dirbti ir floristikos srityje.

„Sąžiningai mokame mokesčius, daug dirbame ir viską darome legaliai. Ar įmanoma mums kažkaip susigrąžinti mokesčius, jei pensiją norime leisti Lietuvoje, o ne čia, kur didelę gyvenimo dalį pradirbome? Ką daryti dėl pensijos?“, – rašė skaitytoja.

Atsakydama į užduotą klausimą, finansinių paslaugų įmonės „Tax Spot Group“ finansų direktorė Valentina White pirmiausia atkreipia dėmesį, jog pradirbę mažiausiai 10 metų, Jungtinėje Karalystėje žmonės gauna minimalią pensiją, o išdirbus 30 metų, priklauso visa pensija.

Sugrįžusiems į Lietuvą tautiečiams specialistė nurodo kreiptis į Lietuvos darbo biržą, kuri padės išspręsti darbo stažo perkėlimo klausimus. „Darbo stažas yra sumuojamas, tačiau kiekviena valstybė pensiją moka atskirai. Mes tai vadiname darbo stažo perkėlimu, dar kitaip – sumavimu“, – aiškina V. White.

Taip pat specialistė pažymi, jog žmonės gali pasirinkti savanoriškai mokėti NI (nacionalinio draudimo) mokesčius ir taip užsitvirtinti minimalios ar pilnos pensijos mokėjimą iš Anglijos.

Šis mokestis vadinamas „NI Class 3“, žingsnius, susijusius su šio mokesčio mokėjimo tvarka, galima rasti interneto svetainėje: https://www.gov.uk/pay-voluntary-class-3-national-insurance

Galima ir tokia situacija, kad darbdavys Jungtinėje Karalystėje už savo darbuotoją moka ar mokėjo privalomąją pensiją, pavyzdžiui, į specialius pensijų fondus. „Dėl šių pinigų susigrąžinimo reikia kreiptis būtent į tą fondą. Kur konkrečiai buvo mokama privalomoji pensija, reikia sužinoti iš darbdavio“, – aiškina V. White.

Ji taip pat pažymi, jog Jungtinėje Karalystėje dirbęs asmuo iš Anglijos mokesčių inspekcijos (HMRC) gali užsisakyti specialią išklotinę „NI Contribution“.

Paprastai Jungtinėje Karalystėje ją galima gauti paštu per dvi savaites, o nurodžius adresą Lietuvoje – per 4-6 savaites. Finansų ekspertė vardija, ką iš tokios išklotinės galima sužinoti:

- kiek laiko išdirbote Jungtinėje Karalystėje;
- kiek sumokėjote mokesčių pensijai gauti;
- ar trūksta mokėtinų mokesčių pensijai gauti;
- kokios mokesčių sumos trūksta, kad valstybė mokėtų minimalią/pilną pensiją;
- kaip, kur ir kiek susimokėti trūkstamus mokesčius.

Tiesa, pašnekovės teigimu, mokesčius susigrąžinti galima už 4 praėjusius finansinius metus bei einamuosius finansinius metus, kai asmuo išvyksta iš šalies. „Nesvarbu, ar liekate gyventi šalyje, ar išvykstate, mokesčių susigrąžinsite tiek, kiek esate permokėję“, – sako V. White.

Tiesa, ji pabrėžia, kad darbo sutartį turintis asmuo ne visada ir ne kasmet gali susigrąžinti mokesčius. Yra keli atvejai, kada tokia galimybė yra:

1. Jeigu buvo taikomas neteisingas mokesčio kodas (Tax Code);
2. Jeigu per vienus finansinius metus turėjote daugiau nei vieną darbdavį;
3. Jeigu dirbote nepilnus finansinius metus (pavyzdžiui, du 2 iš 12 mėnesių nedirbote);
4. Jeigu išvykstate iš JK dar nepasibaigus finansiniams metams, t.y. jei išvykstate iki balandžio mėnesio.

Svarstote apie grįžimą į Lietuvą, tačiau turite klausimų, susijusių su sveikatos apsauga, darbo ir verslo sritimi, švietimu, būsto įsigijimu, pilietybe? Siųskite juos el.paštu lituanica@lrt.lt. Mūsų pakalbintų įvairių sričių ekspertų patarimus rasite „Lituanicoje“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą