Istorijos

2021.07.03 11:05

Lietuvių pora savo verslą įkūrė Dubajuje: ieškodami darbuotojų, pirmenybę teikia tautiečiams

LRT PLIUS laida „Širdyje lietuvis“, LRT.lt2021.07.03 11:05

Jungtinių Arabų Emyratų mieste Dubajuje gyvena lygiai tiek žmonių, kiek Lietuvoje – apie tris milijonus. Iš jų vietinių – vos dešimt procentų. Visi kiti – atvykėliai iš užsienio.

Dubajus laikomas viena geriausių vietų pasaulyje vystyti verslą ar užsidirbti, nes tai – miestas be socialinės apsaugos, o tai reiškia, kad nereikia mokėti mokesčių. Jokių mums įprastų gyventojų pajamų mokesčio, valstybinio socialinio draudimo ar privalomojo sveikatos draudimo. Tik 5 procentų pridėtinės vertės mokestis ir viskas.

„Skamba gerai, bet rojaus nėra niekur“, – LRT plius laidoje „Širdyje lietuvis“ sako Dubajuje nuosavą verslą turintys lietuviai Justė ir Evaldas. Jie filmuoja reklaminius klipus, renginius ir vestuves.

Justė ir Evaldas apie tai, kad Dubajus laikomas viena geriausių vietų pasaulyje: skamba gerai, bet rojaus nėra niekur

Vis dėlto poros kelias prasidėjo Didžiojoje Britanijoje. Justė čia atvyko iš karto po mokyklos ir ėmė studijuoti.

„Dirbau ir studijavau, ir turbūt jau antrais studijų metais pradėjau pamažu kažką su filmavimais užsiimti. Geras dalykas buvo tas, kad universitete buvo įranga, kurią mes galėjome naudoti savo projektams atsiskaitymui, tai kartais pasiimdavau tą įrangą ir asmeniniams dalykams“, – prisimena Justė.

Tuo metu Evaldas Anglijoje skynė braškes, dirbo sandėliuose, o kai susipažino su Juste, prasidėjo jų meilės ir bendro verslo istorija.

„Kai gaudavau kažkokį užsakymą filmuoti, Evaldas turėjo mašiną, tai nuveždavo mane ir laukdavo, kol baigsiu filmuoti. Paskui kartu pradėdavom žiūrėti, kaip tą video gražiau padaryti“, – pasakoja mergina.

Ji prisimena, kad Evaldas jai vis pasiūlydavo gražių kadrų, vis paklausdavo, kodėl nefilmuoja vieno ar kito objekto, tad galiausiai Justė vykstant filmuoti paėmė dvi kameras ir vieną davė vaikinui.

„Sakau, aš filmuosiu ką aš noriu, tu filmuok, ką tu nori, ir tada grįžę žiūrėsim, ką nusifilmavom. Ir taip prasidėjo“, – apie kelionę į filmavimo verslą pasakoja mergina.

Verslo ėmėsi tolimajame Dubajuje

Po kurio laiko pora savo verslą perkėlė į Dubajų. Čia filmavimų labai daug. To priežastis – saulėtas oras. Dubajuje lyja tik 25 dienas per metus, ir dažniausiai iškrenta vos keli lašeliai – net nepastebėsi, kad lijo.

„Atostogų metu mums čia viskas labai patiko, pažiūrėjom, kad ir gražu, ir geras oras, daug smagiau negu Anglijoje, kur lyja. Grįžus po tų atostogų aš jau aktyviai pradėjau ieškoti darbo skelbimų, kažko susijusio su video. Ir nežinau, gal po metų ar trumpiau pamačiau, kad ieško moters videografės filmuotojos viena kompanija ir kandidatavau, pabandžiau gauti ir gavau darbą“, – prisimena Justė.

Ji pasakoja, kad vykstant į Dubajų reikia iš anksto turėti darbo pasiūlymą, kad galėtum gauti vizą, atsidaryti banko sąskaitą ar tiesiog išsinuomoti būstą. Tad vos gavusi darbą, susikrovė lagaminus, o jai iš paskos – ir Evaldas.

Tas vienas darbo skelbimas pakeitė Evaldo ir Justės gyvenimą. Vieną sykį nufilmavusi musulmoniškas vestuves, Justė suprato, kad tai – didelė verslo niša ir Dubajuje galima uždirbti daug pinigų tiesiog todėl, kad esi viena iš nedaugelio moterų vaizdo operatorių.

Itin pelningos – musulmoniškos vestuvės, kurių moteriškose dalyse visas personalas gali būti tik moterys. Tokios vestuvės įprastai trunka tris dienas. Priklausomai nuo to, kiek turtingos yra jaunavedžių šeimos, svečių gali būti ir keli šimtai, ir net tūkstantis. Įdomu tai, kad kadangi musulmonės moterys negali rodytis vyrams be tradicinių kūną ir veidą dengiančių drabužių, tos vestuvių filmo dalies, kurioje filmuojamos tik moterys, vyrai niekada taip ir neišvysta. Kaip teigia pašnekovai, sumoka krūvą pinigų už vaizdo įrašą, kurio niekada nepamatys – vestuvių filmavimo kainos svyruoja maždaug nuo pusantro tūkstančio iki keliolikos tūkstančių eurų.

Įkūrė savo kompaniją

Kadangi Dubajuje Justė jau turėjo saugų ir gerą darbą, Evaldas pasakoja nusprendęs bandyti kurti savo verslą. Po maždaug metų mergina jau galėjo išeiti iš tuometinės darbovietės ir pradėti dirbti kartu su partneriu.

Įkūrę savo kompaniją, Evaldas su Juste jau filmuoja ne tik vestuves, bet ir reklaminius klipus įmonėms. Jiems jau teko dirbti su visame pasaulyje garsiais prekės ženklais ir susitikti garsenybių. Be to, filmuodami jie gali patekti į tokias vietas, kur patenka tik turtuoliai ar labai svarbūs asmenys.

„Bent iš mano pusės, čia gyvenant jau tos visos vietos, ta visa prabanga prarado esmę. Nebevertini to – į visus prabangiausius viešbučius ateini, jeigu vyksta renginys, aišku, bus ten aukščiausias openhausas su geriausiu vaizdu. Gal pradžioje tai būdavo – ateini, norisi ten nusifotografuoti, bet kuo toliau, kažkaip tai įprasta patapo“, – tvirtina Evaldas.

Nors puikuotis aukso dirbiniais ir garsių dizainerių drabužiais tampa vis mažiau madinga, visi atvykėliai sako tą patį: tokios prabangos, kokia yra Dubajuje, jie nematė niekur kitur. Ir jeigu Europoje net labai turtingi žmonės gali avėti paprastus sportbačius ir džinsus, o elgesiu nė kiek neišsiskirti iš kitų, tai Dubajuje taip nėra. Turtuoliams čia keliaklupsčiaujama kaip karaliams pasakose.

„Buvo, atėjo ministras. Buvom paruošę dvi kėdes – vat, čia ministras turi sėdėti, čia vat vedėjas, tas, kur ims interviu. Ministras atėjo, sako, aš čia nesėdėsiu, aš sėdėsiu čia. Viskas turi greitai – lempos pasikeisti, mikrofonai turi apsikeisti, keturios kameros irgi turi pajudėti, visi greitai turi per penkias minutes pasikeisti, nes atėjo sprendimas toks“, – pasakojo pora.

Dirba ir su tautiečiais

Per penkerius metus Evaldui su Justei Dubajuje pavyko daug pasiekti. Jie sako, kad tam prireikė ne tik daug darbo, bet ir paprasčiausios sėkmės – sutikti tinkamus žmones tinkamu metu. Ir kartais tie žmonės būdavo lietuviai.

Pora pasakoja, kaip dar neseniai atvykus jiems teko ieškoti vietos filmavimui ir tautietė interjero dizainerė vos po penkių minučių pažinties įleido į savo studiją – davė raktus ir paliko.

„Pirmą kartą matom, nieko nežino apie mus, iš kur mes ir ką veikiam. O ten visa studija pilna daiktų, molio, jos interjero studija, kur ji savo darbus rodo“, – parodytu pasitikėjimu stebėjosi Justė.

Kai reikia papildomų rankų, pirmiausia verslininkai taip pat ieško savo tautiečių, nes jais pasitiki labiau nei bet kuo kitu. Jiems svarbu ne tik kompanijos, bet ir pačių lietuvių įvaizdis Dubajuje. Evaldas su Juste stengiasi puikiai atlikti savo darbą, o kai pasitaiko proga – dar ir papasakoti apie Lietuvą.

Pora visiems pristato lietuvius kaip patikimus specialistus. Sako, visko gali būti, kad vieną dieną paliks Dubajų ir į Lietuvą parveš čia sukauptą patirtį.

„Lietuva visada bus, vis tiek vaikystė širdyje, ten šeima, draugai. Tie ryšiai palaikomi. Niekada nesakom ne. Na, gal dar kažkur važiuosim, gal grįšim į Lietuvą, gal vaikus auginsim Lietuvoje, o gal kažkokį pasiūlymą gausim. Dabar populiaru grįžti į Lietuvą su didele patirtimi. Lietuvoje irgi tarptautinės kompanijos didelės kuriasi, ir joms irgi reikia visokių specialistų“, – kalbėjo Evaldas.

Plačiau – LRT PLIUS laidos „Širdyje lietuvis“ įraše.

Justė ir Evaldas apie tai, kad Dubajus laikomas viena geriausių vietų pasaulyje: skamba gerai, bet rojaus nėra niekur
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.