Verslas

2015.09.08 13:45

Bankų naujiena – nulinės indėlių palūkanos

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, DELFI.lt2015.09.08 13:45

Taupuoliams – ne pačios geriausios žinios. „Swedbank“ bankas nusprendė už trumpesnius nei pusė metų indėlius litais nebeduoti jokių palūkanų, o SEB bankas siūlo 0,01 proc. metines palūkanas.

Taupuoliams – ne pačios geriausios žinios. „Swedbank“ bankas nusprendė už trumpesnius nei pusė metų indėlius litais nebeduoti jokių palūkanų, o SEB bankas siūlo 0,01 proc. metines palūkanas.

Ne itin džiugina ir ilgesnių indėlių palūkanos.

„Swedbank“ bankas už 6–12 mėn. trukmės indėlį litais siūlo 0,1–0,15 proc., o SEB – 0,1–0,3 proc. metines palūkanas.

Šiame banke dvejiems metams padėję indėlį sulauks 0,35 proc. metinės grąžos, o trejiems – 0,7 proc.

Tuo metu „Swedbank“ banke už dvejų metų indėlį galima gauti 0,25 proc., o už trejų – 0,3 proc. palūkanas.

Tokios pačios politikos laikosi ir „DNB“ bankas: iki pusės metų trukmės indėliams litais taikomos 0,01–0,05 proc. metinės palūkanos, o 6–12 mėn., indėliams – 0,1–0,15 proc. Iki dvejų metų terminuotiems indėliams taikomos 0,25 proc. palūkanos, iki trejų metų – 0,3 proc.

Statistikos departamento duomenimis, šio lapkričio vidutinė metinė infliacija sudarė 1,4 proc. Taigi bankų siūlomos palūkanos nė nepadengia infliacijos, todėl realiai indėlyje laikomos santaupos senka.

Išeitis – nenutraukiamas indėlis

Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas DELFI sakė, kad viena priežasčių – nedidelė pinigų kaina Europoje.

„Kitas dalykas, mes turime labai aukštus mokėjimus Indėlių draudimo fondui. Už laikomus indėlius bankas turi sumokėti 0,45 proc., nors tie pinigai yra trumpalaikiai. Taigi pinigų laikymas bankui tampa kone nuostolingas“, – tvirtino jis.

Lietuvos bankų asociacija siekia, kad būtų pakeistas Civilinis kodeksas ir būtų leista sudaryti nenutraukiamo terminuoto indelio sutartis. Tokiu atveju, anot S. Kropo, bankai siūlytų kur kas didesnes palūkanas.

„Dabar mes neturime ilgalaikių indėlių kategorijos. Visi pinigai, netgi pusės metų terminuotieji indėliai, yra trumpalaikiai, nes po trijų mėnesių palūkanos bus aukštesnės, indėlininkas ateis ir pasakys, kad nutraukia sutartį ir eina į kitą banką. Tai jis gali padaryti bet kada. Tuo metu sutarus, kad bent metams ar dvejiems bus padėtas indėlis, bankai galėtų mokėti aukštesnes palūkanas“, – teigė jis.

Pašnekovas vertina, kad už tokius ilgalaikius nenutraukiamus indėlius dabar bankai galėtų mokėti 2 proc. metines palūkanas.

DELFI primena, kad lapkričio pradžioje Europos centrinis bankas (ECB) paskelbė, kad bazinę palūkanų normą mažina iki 0,25 proc., o indėlių palūkanų normą palieka nepakitusią – 0 proc. Posėdžiavęs gruodį bankas sprendimo nepakeitė.

Lietuvos bankuose spalio pirmąją buvo sukaupta 46,1 mlrd. Lt, iš kurių 26,66 mlrd. Lt priklauso fiziniams asmenims. Palyginti su praėjusių metų skaičiais, šiemet indėlių suma išaugo 1,5 proc., tačiau fizinių asmenų sumažėjo 0,3 proc.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.