Naujienų srautas

Verslas2018.09.13 21:43

Gyventojų pajamų mokesčio lengvatos – nuo sauskelnių iki remonto

Vyriausybei vieną po kitos žeriant idėjas, kaip gyventojai galėtų susigrąžinti pajamų mokestį, ekspertai sako, kad jos neturės siekiamo efekto.

10 mėnesių Tauro mama Dominyka Zinikovė sako, kad per mėnesį vaikiškam maisteliui ir sauskelnėms išleidžia apie 150 eurų. 

„Tiek maistas, tiek sauskelnės kainuoja tikrai nemažai. Aš manau, viskas, kas susiję su vaikiškais dalykais, yra brangu“, – kalbėjo D. Zinikovė.

Metų ir 3 mėnesių Amelijos tėtis Rokas Midveris teigia, kad valdžia galėtų paremti jaunas šeimas padidindama vaiko pinigus. 

„Labai jaučiasi, kai neturėjom vaiko ir dabar, tai tikrai. O padidinti tą vaiko išmoką, tarkim, kad ir padvigubint, aš manau, kad visiem būtų gerai“, – sakė R. Midveris.

Tačiau premjeras Saulius Skvernelis siūlo kitą kelią – už kai kurias vaikams skirtas prekes, sauskelnes ir maistelį galimybę susigrąžinti dalį gyventojų pajamų mokesčio. Esą taip būtų skatinamas gimstamumas.

„Yra parengtas vyriausybės priemonių planas. Aišku, gal nėra pagrindinės strategijos patvirtintos, jis negali būti priimtas, tada vyriausybės artimiausiame posėdyje bus tvirtinamas planas ir ten rasite vieną iš priemonių“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Finansų ekspertai sako, kad biurokratiškas GPM susigražinimas gyventojams nepatrauklus ir siekiamo efekto neturės. 

„Dar turės gale metų pildydamas deklaraciją surinkti visus čekius, tai vaikai išnešios po kambarius tuos čekius. Būtų tikslingiau didinti vaiko pinigus ir tada pačioms šeimoms spręsti, kur tuos pinigus išleisti“, – teigė banko „Luminor“ vyr. ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Dar vienas siūlymas, sklandantis vyriausybės koridoriuose, yra susijęs su GPM dalies susigrąžinimu perkantiems mažose parduotuvėse. Esą tai tramdytų kainų augimą prekybos centruose ir skatintų smulkųjį verslą. Ž. Mauricas sako, kad tokia priemonė būtų diskriminacinė ir nežinia, kaip traktuoti, kas yra maža ir kas – didelė parduotuvė. 

„Atsirastų būdų, kaip apeiti tą sprendimą. Didieji prekybos centrai gali pasisteigti mažesnių įmonėlių, dukterinių, kitaip susijusių“, – kalbėjo Ž. Mauricas.

Nuo kitų metų jau įsigalioja galimybė susigrąžinti dalį GPM už legaliai įsigytas vaikų priežiūros, būsto remonto ir autoremonto paslaugas. Tačiau reikės saugoti čekius ir deklaruoti pajamas. 

„Atėjo tie laikai, kai žmonės atsisako grynųjų. Aišku, kai kurie, ypač pagyvenę arba jaunimas – jiems reikia grynais, čekio“, – pasakojo UAB „Kuka autocentras“ savininkas Ruslanas Kukė.

„Aš nemėgstu jų laikyti. Aš laikau pačius svarbiausius, tarkim, rūbų čekius“, – teigė autoserviso klientė Vytautė Beržanskytė.

Mokesčių inspekcija dar ruošia detalią tvarką, kaip už šias paslaugas bus galima susigrąžinti dalį GPM. 

„Bus forma, kurią užpildys mokesčių mokėtojas, identifikuos save, kokias paslaugas įsigijo, iš ko įsigijo, ir tą formą pateiks mokesčių administratoriui. Tai yra viena iš priemonių mokesčių reformos pakete, kuri yra skirta kovai su šešėliu“, – sakė VMI Teisės departamento vadovė Rasa Virvilienė.

Laisvosios rinkos instituto ekspertas Vytautas Žukauskas sako, kad ši priemonė pasiteisins tokiais atvejais, kai žmonės dvejoja legalią ar nelegalią paslaugą rinktis, ir pasirinkimą lems finansinė paskata. 

„Tai nepasiteisins, kai kainų skirtumas tarp legalios ir nelegalios paslaugos yra pernelyg didelis ir jo neatperka tai, kad tu atgauni šiek tiek savo gyventojų pajamų mokesčio. Tokių atvejų bus, ir manyti, kad tai visiškai išskaidrins tą sektorių, kuriam bus taikoma šita priemonė, būtų naivu“, – kalbėjo Laisvosios rinkos instituto šešėlinės ekonomikos tyrimų vadovas Vytautas Žukauskas.

V. Žukauskas sako, kad tokios priemonės paprastai neturi didelės įtakos šešėlinės ekonomikos mažėjimui, nes ji atsiranda dėl didelio prekių ir paslaugų apmokestinimo, kuris ir toliau nekeičiamas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi