Verslas

2017.12.08 16:21

Vilniuje siūlo Nacionalinio stadiono kompleksą už 80 mln. eurų

LRT.lt, BNS 2017.12.08 16:21

Penktadienį Vilniaus savivaldybės paskelbtam konkursui buvo pateiktas daugiafunkcio komplekso ir nacionalinio futbolo stadiono preliminarus pasiūlymas. Konsorciumas, kurį sudaro kompanijos „Axis Industries“, „Venetus Capital“, „Kauno arena“, kartu su tarptautine architektų kompanija „Populous“ ir lietuviais „Cloud architektai“ yra pasiruošęs projektą įgyvendinti už 79,9 mln. eurų, futbolo stadiono kaina sudaro 33,8 mln. eurų, teigiama „Axis“ pranešime žiniasklaidai. 

„Suformavome stiprią Lietuvos ir užsienio profesionalų komandą, kuri yra pajėgi daugiafunkcį kompleksą suprojektuoti per vienerius metus, pastatyti per dvejus ir dar 22 metus užtikrinti kokybiškas operavimo paslaugas. Darbus esame pasirengę pradėti nedelsiant, tam tereikia savivaldybės sprendimo“, – sakė konsorciumo atstovas Julius Dovidonis.

15 tūkst. sirgalių talpinantis nacionalinis stadionas su futbolo aikšte ir stogu tribūnoms – tik vienas iš daugelio objektų, kuriuos būtina pastatyti pagal paskelbto konkurso sąlygas.

22 hektarų teritorijoje šalia prekybos centro „Akropolis“, vietoje dabar stūksančių betono griaučių, ketinama įgyvendinti milžinišką daugiafunkcę infrastruktūrą, skirtą ikimokyklinio ugdymo, neformaliojo švietimo ir sveikatinimo paslaugoms teikti, kultūros, komunikacijos ir informacijos centrui, sporto muziejui, masiniams kultūros ir sporto renginiams. Konkurso rengėjai Ukmergės ir Ozo gatvių sankirtoje numatė ne tik konkrečius daugiafunkcio komplekso objektus, bet ir būsimus jų plotus.   

Čia ketinama pastatyti ir 300 vaikų talpinantį darželį, kurio pastato plotas sudarys 3,7 tūkst. kv. metrų, lauko teritorija – 2,3 tūkst. kv. metrų, o kaina – 3,6 mln. eurų.

Neformaliojo ugdymo veiklai skirtas 56 tūkst. kv. metrų objektas, kuris po savo stogu sutalpins 6 krepšinio aikšteles, rankinio ir futbolo sales, kurių bendras plotas – 7 tūkst. kv. metrų. Čia bus įrengtos 1,7 tūkst. kv. metrų ploto meninės ir sportinės gimnastikos, 500 kv. metrų bokso, imtynių ir fizinio pasirengimo salė. Šiame pastate veiks ir administracinės 1,1 tūkst. kv. metrų patalpos.

Šalia taip pat numatyta įrengti UEFA reikalavimus atitinkančias tris futbolo aikštes, kurių bendras plotas sudarys 32 tūkst. kv. metrų. Taip pat iškils lengvosios atletikos stadionas, atitinkantis visus IAAF reikalavimus, su 3 tūkst. sėdimų vietų žiūrovams. Šio stadiono plotas – 14 tūkst. kv. metrų. Šių objektų statybai numatyta skirti 16,4 mln. eurų.

Suplanuotas ir Kultūros ir ugdymo centras ir biblioteka, kurių plotas sudarys 1,6 tūkst. kv. metrų. Čia numatytos ir konferencijų salės, kuriose tilps apie 1500 renginių dalyvių. Šio objekto statyboms numatyta beveik 4,6 mln. eurų. Nacionalinis sporto muziejus turės 10 salių, bus 1,5 tūkst. kv. metrų ploto, jo kaina – 4,2 mln. eurų.

Bendrai naudojamai infrastruktūrai įrengti numatyta 11 mln. eurų, kitoms būtinos išlaidoms – dar apie 3,2 mln. eurų.

Po ilgamečių, tačiau neužbaigtų, statybų šiandien  daugiafunkcio komplekso vietoje yra išlikusi neužbaigta ankstesnio projekto betono griaučių struktūra, kuri apsunkina komplekso statybas.

Konsorciumo sudėtis

Nacionaliniame stadiono viešosios ir privačios partnerystės konkurse dalyvauja konsorciumas, kurį sudaro:

·        „Axis Industries“, kuri rūpinsis stadiono statybomis ir vystymu;

·        UAB „Kauno arena“, kuri konsultuos stadiono operavimo klausimais;

·        UAB „Venetus Capital“, kuri finansuos statybų projektą;

·        Architektas Damonas Lavelle (D. Britanija), atstovaujantis tarptautinei architektų kompanijai „Populous“, projektuojančiai UEFA stadionus, ir Lietuvos kompanija „Cloud architektai“.

Tarp garsiausių Damono Lavelle futbolo statinių projektų – 2004 metais Portugalijoje vykusio Europos futbolo čempionato pagrindinis „Luz“ stadionas Lisabonoje, talpinantis 65 tūkst. sirgalių, ir Algarve stadionas Faro mieste, kurio talpa – 30 tūkst. žmonių. D. Lavelle darbų sąraše – ir pagrindinė 2010 metais Pietų Afrikoje vykusio Pasaulio futbolo čempionato arena – FNB futbolo stadionas Johanesburge, talpinantis net 94 tūkst. fanų.

1983 m. įkurta tarptautinė architektų kompanija „Populous“ garsėja visame pasaulyje kuriamais įvairioms sporto šakoms skirtais kompleksais, arenomis ir stadionais. „Populous“ futbolo statinių sąskaitoje – net 26 stadionai, tarp kurių – žymusis Wembley stadionas Londone. 

Stadiono Vilniuje statybomis rūpinsis Lietuvos kompanija „Axis Industries“, kuri jau daugiau nei 20 metų įgyvendina sudėtingus pramoninių objektų projektus ir turi reikiamą kvalifikaciją imtis pačių sudėtingiausių statybų. Kompanija yra pastačiusi Lietuvos metų sporto statiniais paskelbtus „Siemens“ areną, „Vichy“ vandens parką, DELFI sporto centrą, šiuo metu stato Klaipėdos baseiną.

Kitas konsorciumo dalyvis UAB „Kauno arena“ dirba didžiausia daugiafunkcės arenos Baltijos šalyse – Kauno „Žalgirio“ arenos – operatoriumi.

Pagrindiniai parametrai

Objekto pavadinimas

Funkcija

Dydis / plotas

Kaina, mln. eurų be PVM

Daugiafunkcis kompleksas susideda:

Bendras plotas: 22 hektarai

Visa kaina: 79,9

Stadionas su futbolo aikšte

UEFA IV kategorija, dengtos tribūnos

15 tūkst. vietų

33,8

Vaikų darželis

300 vaikų

7,4 tūkst. m²

3,6

Kultūros ir ugdymo centras, biblioteka

Konferencijų salės, 1,5 tūkst. dalyvių

1,6 tūkst. m²

4,6

Nacionalinis sporto muziejus

10 salių

1,5 tūkst. m²

4,2

Sporto objektai neformaliojo ugdymo veiklai:

Vidaus ir lauko

56 tūkst. m²

16,4

VIDUJE

6 krepšinio aikštelės;

meninės gimnastikos salė, sportinės gimnastikos salė;

bokso, imtynių ir fizinio pasirengimo salė;

administracinės patalpos

7 tūkst. m²

1,7 tūkst. m²


500 m²

1,1 tūkst. m²

LAUKE

3 futbolo aikštės;

lengvosios atletikos stadionas
 

UEFA standartai

IAAF standartai, 3 tūkst. sėdimų vietų

32 tūkst. m²

14 tūkst. m²

Bendrai naudojama infrastruktūra

11

Projektavimo, tyrimų, statybų finansavimo ir kitos išlaidos

6,3


Lenkai pasitraukė, bet prisijungė turkai

Konkurse dalyvauja ir antrasis dalyvis. Įmonės Vilniaus nacionalinis stadionas vadovas Renatas Načajus BNS patvirtino, kad pateikė 77,886 mln. eurų vertės pasiūlymą. Tarp jų subrangovų minėta ir bendrovė „Budimex“.

Tačiau „Budimex“ atstovas Krzysztofas Koziolas BNS teigė, kad įmonė nedalyvavo pateikiant pasiūlymą. „Mes atsisakėme planų dalyvauti konkurse. „Budimex“ nėra Vilniaus nacionalinio stadiono partnerė“, – BNS atsiųstame komentare teigė K. Koziolas.

R. Načajus 15min informavo, kad prie jų subrangovų prisijungė „KAYI Insaat“ grupė. Jų siūlomas stadionas turės 16 777 vietų, projekto vertė – 77 886 412 eurų. Ši Turkijos statybų bendrovė Vilniuje statė prekybos centrą „Ozas“.

Kaip praneša BNS, Registrų centro duomenimis, šiuo metu po 50 proc. Vilniaus nacionalinio stadiono valdo R. Načajaus kontroliuojama įmonė „Nacionalinio stadiono operatorius“ ir Anelės Irutės Brusokienės valdoma įmonė „Naudos virsmas“.

R. Načajus žiniasklaidai pateikė projekto vizualizacijas, tačiau daugiau projekto nedetalizavo.

R. Načajus jau keliolika metų sukasi pramogų ir renginių versle. Jis yra vadovavęs populiariems Vilniaus klubams „Brodvėjus“ ir „New York club“, 2008 m. pradėjo vadovauti renginių organizavimo bendrovei „Seven Live“. Vėliau jis vadovavo Kauno „Žalgirio“ arenos renginių organizavimui, kurį laiką dirbo Vilniaus koncertų salės „Compensa“ vadovu.

Konkursas tęstas ne kartą

Nacionalinio stadiono Vilniuje koncesijos projekto konkursas pratęstas buvo ne kartą, pats sostinės meras Remigijus Šimašius yra susitikęs su potencialiais dalyviais. Kalbėta, kad tokiu būdu norima įkalbėti „Budimex“ vis dėlto dalyvauti konkurse, kad jie sudarytų konkurenciją su „Icor“ siejamam koncernui.

Rugsėjį BNS rašė, kad „Budimex“ atstovas K.Koziolas patvirtino, jog įmonė pranešė Vilniaus savivaldybei, kad yra pasirengusi dalyvauti konkurse kaip „KDS grupės“ specialiai projektui įkurtos įmonės Vilniaus nacionalinis stadionas subrangovai. Tačiau tik tuo atveju, jeigu miestas atidės pasiūlymų teikimo terminą. Miestas terminą atidėjo iki gruodžio 8 dienos. Tačiau per tą laiką subyrėjo „KDS grupė“, nes šią įmonę dėl akcininkų nesutarimų prislėgė didelės finansinės problemos.

Bendrovės Vilniaus nacionalinis stadionas projekto vizualizacija

Po ilgamečių, tačiau neužbaigtų, statybų šiandien daugiafunkcio komplekso vietoje yra išlikusi neužbaigta ankstesnio projekto betono griaučių struktūra, kuri apsunkina komplekso statybas.

Nacionalinio stadiono projektavimas pradėtas dar 1985 m. Pirmojo stadiono projekto autorius buvo architektas Algimantas Nasvytis, 1987 m. vasarį patvirtintas projektas, iki 1991-ųjų buvo sumontuoti stadiono tribūnų pamatai ir dalis tribūnų rėmų. 1993 m. statybos darbai nutraukti.

Vėl atgaivinti darbus 2007 m. buvo pasiryžęs tuometis meras Juozas Imbrasas, tačiau dėl lėšų stygiaus darbai greitai vėl sustojo.