Verslas

2021.09.14 08:00

Ar galėjo taivaniečiai Lietuvoje išleisti 76 milijonus eurų? Elektroninis verslas ir „FinTech“ įmonės tokių skaičių neregėjo

Marius Jokūbaitis, LRT RADIJAS2021.09.14 08:00

Lietuvos verslas nepastebėjo, kad Taivano gyventojai šįmet lietuviškose elektroninėse parduotuvėse būtų apsipirkę už 76 milijonus eurų. Tokia žinia pasklido Lietuvos žiniasklaidoje, apie tai kalbėjo Lietuvos diplomatai, Seimo nariai.

Tačiau tokios prekybos nepastebėjo nei internetinės parduotuvės, nei finansinių technologijų įmonės, vadinamieji fintechai. Kai kurie ekspertai spėja, kad Taivano gyventojai per Lietuvą galėjo įsigyti kriptovaliutos. Tiesa, Lietuvos bankas teigia, kad mokėjimo apimtys su Taivanu padidėjo, praneša LRT RADIJAS.

Apie parduotuves – nė žodžio

Taivaniečiai iš tiesų dėkingi Lietuvai, kurioje bus atidaryta atstovybė, tačiau ar tikrai elektroninės parduotuvės sulaukė tiek pirkėjų iš Taivano? LRT RADIJAS nutarė patikrinti šią informaciją.

Pirminis šaltinis – Taivano vietos portalas „United Daily News“. Ten iš tiesų skelbta, kad Lietuva tapo viena populiariausių šalių Taivane pagal kreditinių kortelių apyvartą. Naujienų portalas rėmėsi oficialia informacija.

Skelbta, kad nuo vasario iki birželio pabaigos Taivano gyventojai įvykdė 112 tūkstančių transakcijų už 2,5 milijardo Taivano naujųjų dolerių (apie 76 mln. eurų). Taigi viena transakcija turėjo viršyti 600 eurų.

Tačiau apie apsipirkimą lietuviškose elektroninėse parduotuvėse čia – nė žodžio.

Kiekis – tik simbolinis

76 milijonai eurų elektroninėms parduotuvėms būtų dideli pinigai, taigi jos pajustų pajamų antplūdį. Tačiau taip nenutiko – didžiausios elektroninės parduotuvės taivaniečių užsakymų neregėjo.

„Sunku pasakyti, nes mes siunčiame prekes tik į Baltijos šalis ir Suomiją. Būtų sunkiai įsivaizduojamas toks pirkimas“, – abejojo Pigu.lt atstovas Nerijus Mikalajūnas.

Skelbta, kad taivaniečiai pirko lietuvišką alų, saldainius. Štai Taivano ekonomikos ir kultūros atstovė Jungtinėse Amerikos Valstijose Bi-khim Hsiao tviteryje dėkojo Lietuvai ir pasidalijo nusipirkto lietuviško alaus nuotrauka.

Tačiau lietuviško alaus kiekis Taivane auga tik simboliškai, sako Aludarių gildijos vadovas Saulius Galadauskas.

„Nors į Taivaną eksportuoja visi, daugiau kaip milijono eurų tikrai nesuprekiaujama. Vietos baruose prekiauta, žinoma. Taivanas nėra didžiausia Lietuvos aludarių rinka“, – teigė jis.

Lietuvių bendruomenė Taivane: negirdėjome apie tai

Lietuvių bendruomenė Taivane sako taip pat negirdėjusi, kad taivaniečiai būtų apsipirkę lietuviškose elektroninėse parduotuvėse. Tiesa, saldainius ir alų iš vietos parduotuvių šlavė, tačiau tai buvo nedideli kiekiai, teigė Lietuvių bendruomenės atstovė Miglė Matekūnaitė.

„Apie atvejus, kad taivaniečiai pirktų lietuviškose elektroninėse parduotuvėse, mes negirdėjome. Pačiame Taivane šlavė lietuvišką šokoladą, saldainius, alų, užkandžius, bet čia jų kiekiai parduotuvėse nedideli“, – sakė ji.

Beje, asmeninės siuntos į Taivaną apskritai nepatenka, pasakojo Miglė Matekūnaitė. „Dėl COVID-19 asmeninių siuntų paštas apskritai neima. Lietuvos paštas grąžina. Mano giminaičiai bandė per Kalėdas atsiųsti, bet Taivanas nepriėmė, nes kol kas nepriima iš visos Europos“, – teigė bendruomenės atstovė.

Lietuvos bankas: mokėjimo apimtys padidėjo

Tai kur nuplaukė tie 76 milijonai eurų, kuriuos taivaniečiai, kaip skelbiama, išleido lietuviškose platformose? Ir ar tikrai jie pasiekė Lietuvos verslą? Tokią informaciją pirmiausia turėtų Lietuvos bankas. Paklausėme jo.

Lietuvos bankas patvirtino, kad per pirmą šių metų pusmetį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, mokėjimų apimtys su Taivanu išaugo 56 procentais.

Remiantis Lietuvos banko turimais mokėjimų sektoriaus duomenimis, pastebima, kad per 2021 metų pirmą pusmetį, palyginti su 2020-aisiais, mokėjimų apimtys su Taivanu išaugo 56 proc.

„Nors Taivano piliečių, turinčių sąskaitas Lietuvos Respublikos finansų įstaigose, skaičius mokėjimų sektoriuje sudaro labai mažą dalį, pastebimas šių klientų skaičiaus augimas“, – LRT RADIJUI sakė Lietuvos banko Pinigų plovimo prevencijos skyriaus vadovė Reda Stanytė.

Tiesa, Lietuvos bankas sako negalintis paaiškinti pokyčių priežasčių.

Būtų sudėtinga techniškai

Specialistai sako, kad Taivano gyventojai galėjo pasinaudoti lietuviškomis finansinių technologijų įmonėmis, vadinamaisiais fintechais – startuoliais, per kuriuos galėjo vykdyti perlaidas, pirktis pasaulinėse kompanijose. Gal net pirko ir bitkoinų.

Kelios jų yra išleidusios kreditines korteles, tačiau metiniai atsiskaitymai jomis yra labiau simboliniai ir tikrai nesiekia dešimčių milijonų eurų, sakė LRT RADIJO kalbinti „FinTech“ įmonių atstovai.

„Fintech“ įmonės „International Payment Union“ vadovas, dirbantis su Rytų šalimis, Jonas Gabalis sako, kad Lietuvoje ekspertai stebėjosi šia informacija, tačiau kol kas tik spėliojama, kaip tai galėjo nutikti.

„Po to, kai ši informacija pasklido, klausiau kolegų Taivane, ar tikrai tai tiesa. Man atsiuntė tą straipsnį. Čia buvo padarytas tyrimas apie kortelinius atsiskaitymus internete, ir jų duomenys rodo, kad pirko tiek. Bet tai nebuvo atsiskaitymai tarp įmonių“, – teigė jis.

Jonas Gabalis teigė, kad jo vadovaujama įmonė nepajuto jokio susidomėjimo, nes techniškai tai būtų sudėtinga.

„Niekas čia nepadidėjo, mes tikrai nepajutome. Kiek kalbėjau su kolegomis, kurie dirba su Taivanu, jie pastebi šiokį tokį susidomėjimą, bet niekas apie 76 milijonus nėra girdėjęs“, – tvirtino „International Payment Union“ vadovas.

Seimo narys: šokolado tiek pirkti negalėjo

Galėjo nutikti ir taip, kad taivaniečiai pasinaudojo lietuvių startuolių išleistomis kortelėmis ir per jas atsiskaitė pasaulyje, pavyzdžiui, „Amazon“ ar „eBay“. Startuoliai galėjo iš to uždirbti kelis procentus siekiančius komisinius, tačiau tai nėra 76 milijonus eurų siekianti suma.

Seimo Parlamentinių ryšių su Taivanu grupės pirmininkas Matas Maldeikis irgi spėjo, kad taivaniečiai galėjo pasinaudoti vadinamaisiais lietuviškais fintechais ir per juos vykdyti sandorius.

„Kai pamačiau tą skaičių, pagalvojau, kad kažkas kažką sumaišė. Aš įsivaizduoju, kad jie pirko per mūsų „FinTech“ įmones kažką“, – spėjo parlamentaras.

Spėja, kad vykdė pervedimus

Pasak jo, už tokią sumą taivaniečiai tikrai nepirko šokolado ar alaus. Tačiau taivaniečiams Lietuva su savo „FinTech“ įmonėmis dabar tapo įdomi finansiniams pervedimans vykdyti. Ir tai pozityvus dalykas.

„Gali būti, kad taivaniečiai naudojosi mūsų įmonėmis, mūsų finansinėmis technologijomis. Taivanas yra susidomėjęs „FinTech“ plėtra Lietuvoje ir gali būti, kad per Lietuvą vykdė kokias nors finansines transakcijas“, – samprotavo Seimo parlamentinių ryšių su Taivanu grupės pirmininkas.

Taivano piliečiai anksčiau yra aukoję Lietuvos paramos fondams. Lietuvos ir Taivano diplomatiniai santykiai šiemet pastebimai stiprėjo dėl to, kad Taivanas liepą paskelbė Lietuvoje atskirai nuo Kinijos atidarysiantis savo atstovybę. Tai sukėlė Kinijai pyktį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt